Білоруська влада вимагає від Польщі видати їй засновників опозиційного телеграм-каналу Nexта

Білоруська влада вимагає від Польщі видати в найкоротші терміни засновників найпопулярнішого опозиційного телеграм—каналу Білорусі Nexта Степана Путила і Романа Протасевича.

Відповідну ноту передали тимчасовому повіреному у справах Польщі в Білорусі Мартіну Войцеховському на зустрічі в МЗС Білорусі, повідомляє «БелТа».

Білоруська влада наполягає на негайній видачі чоловіків у зв’язку з «особливою суспільною небезпекою їхньої злочинної діяльності». Посилається на міжнародне законодавство. У Білорусі Путила та Протасевича хочуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Зазначається, що білоруська сторона занепокоєна «злочинною діяльністю Степана Путило і Романа Протасевича через створені ними екстремістські телеграм-канали Nexта і Nexта_Live.

Відповідь засновників

Степан Путило у своєму відеозверненні закликав білоруську владу такими нотами «не ганьбитися перед міжнародною спільною».

«Ніякі визнання каналів екстремістськими, ніякі відкриття кримінальних справ, ніякі вимоги про видачу не допоможуть вам позбутися тієї ситуації, яка склалася через вас», — каже Путило.

Водночас другий засновник та колишній головний редактор Nexта Роман Протасевич заявив, що добровільно готовий повернутися у Білорусь і здатися силовикам в обмін на примусове транспортування самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка у міжнародний суд в Гаазі.

Кримінальні справи

Мінська визнав Telegram-канал NEXTA Live та його логотип «екстремістськими матеріалами». Через це адміністратори каналу змінили назву з NEXTA Live на Нехта Live.

На початку листопада творців телеграм-каналу Нехта Live Степана Путила і Романа Протасевича, яких раніше оголосили в розшук у Білорусі, білоруська влада звинуватила в «організації масових заворушень». Щодо чоловіків відкрили кримінальні справи за ст. 293 «організація масових заворушень», ст. 342 «організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок» та за ч. 3 ст. 130 КК «у зв'язку з вчиненням навмисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності».

Що це за канал?

Нехта Live став найпопулярнішим Telegram-каналом у Білорусі й за її межами (зараз налічує 1,8 млн підписників) на тлі висвітлення протестних акцій, які почалися після президентських виборів. Періодично в каналі з'являються пости із закликами до протестувальників, він фактично координує їхні дії. Засновники каналу білоруси, але живуть у Польщі.

У серпні 2020-го Степана Путила оголосили в розшук у Білорусі та в Росії. А 20 жовтня суд Центрального району