Битва за Бахмут: що відбувається в найгарячішій частині фронту та як ЗСУ хочуть використати це для успіху у війні

Українські військові їдуть на БТРі на передовій у Бахмуті, 22 березня 2023 року
Українські військові їдуть на БТРі на передовій у Бахмуті, 22 березня 2023 рокуAP Photo / Libkos

Бахмутський напрямок залишається найгарячішою ділянкою фронту російсько-української війни. На початку березня росіяни змогли там досягти часткового успіху, проте Сили оборони України продовжують тримати місто й не дають окупантам взяти його під повний контроль.

Розповідаємо, яка зараз ситуація з боями за Бахмут та як це вплине на подальший хід війни.

Що сталося за останні тижні?

У другій половині лютого та на початку березняросійські війська просунулися на деяких ділянках навколо Бахмута, зокрема дісталися північних околиць міста й оточили його з трьох сторін.

Як розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий, головною штурмовою силою окупантів біля Бахмута залишається ПВК «Вагнер», проте найманців посилюють підрозділи повітряно-десантних і механізованих військ армії рф.

На початку березня в мережі зʼявилася інформація про нібито повне оточення Бахмута окупантами. Про це, зокрема, заявив у відеозверненні власник ПВК «Вагнер» євген пригожин. А втім, у Центрі національного спротиву повідомили, що відео записане навіть не на околиці міста, а, судячи з кадрів, в іншому населеному пункті.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг припускав, що найближчими днями Бахмут може бути захоплений, хоч і додавав, що це не обов’язково означатиме переломний момент у війні.

Натомість Американський інститут вивчення війни (ISW) писав, що українські війська, ймовірно, створюють умови для контрольованого відведення підрозділів з особливо складних ділянок Бахмута.

Однак на засіданні Ставки верховного головнокомандувача вище військово-політичне керівництво України спільно виступило за подальше утримання Бахмута. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний наголосив, що оборонна операція на Бахмутському напрямку має «надважливе стратегічне значення» для стримування ворога.

«Вона ключова у стійкості оборони всього фронту. Дякую кожному захиснику й захисниці, які дають гідну відсіч окупантам і наближають перемогу України!» — зазначив Залужний.

Яка ситуація зараз?

Українське командування продовжує називати Бахмутську ділянку найгарячішою частиною фронту — хоча жорсткі бої тривають також за Авдіївку та на Куп’янсько-Лиманському напрямку.

Разом із тим деякі західні аналітики почали фіксувати проблеми в лавах окупантів, які б’ються за Бахмут. Наприклад, ISW 15 березня розповідав, що наступ послабився вздовж усієї лінії фронту.

В Інституті вивчення війни кажуть, що втрата живої сили, артилерії та техніки в боях за Бахмут може перешкодити «вагнерівцям» завершити оточення міста. Тому російським військам доведеться залучити велику кількість резервів, аби продовжувати тиск на Бахмут.

Після цього британська розвідка повідомила, що за останні кілька днів українські війська розпочали контрнаступ на захід від Бахмута. Ця операція може послабити тиск окупантів на трасу Н-32, яка з’єднує це місто з Костянтинівкою.

Британці стверджують, що, схоже, російський наступ на місто втрачає імпульс. Це відбувається частково через те, що деякі підрозділи міністерства оборони рф передислокували до інших секторів.

Водночас речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що битва за Бахмут продовжує бути пріоритетом і для українських, і для російських військ. За його словами, США підтримують Україну в рішенні продовжувати оборону міста.

Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський 17 березня теж запевнив, що епіцентром бойових дій залишається Бахмут. За його словами, російські війська намагаються оточити місто. Бої тривають на півночі, сході та півдні Бахмута.

За даними ЗСУ, росіяни продовжують втрачати біля Бахмута сотні військових щодня. Наприклад, 18 березня вони мали там вбитими та пораненими близько 250 осіб.

А 22 березня українці знищили 107 окупантів і поранили 137. За цю добу росіяни здійснили лише на Бахмутському напрямку 222 обстріли, із них 44 — по самому місту.

Значення Бахмута

Хоча Бахмут не є великим населених пунктом, а багато його будинків зруйновані, українське командування продовжує розглядати оборону міста як важливий етап російсько-української війни.

Українські військові там виснажують сили ворога та знищують його зброю.

«Наші війська роблять одну велику річ на цьому напрямку — вибивають потенціал ворога, аби полегшити роботу побратимам, які зараз посилено готуються, зокрема, на нових системах озброєння, щоби потім викинути ворога назавжди з нашої землі», — каже речник ЗСУ Сергій Череватий.

Водночас Олександр Сирський наголошує, що українські військовослужбовці, які тримають оборону в Бахмуті, допомагають виграти час, щоб накопичити резерви для контрнаступу.

За його словами, росіяни не полишають надії за всяку ціну взяти Бахмут — попри втрати живої сили та техніки.

«Вони втрачають значні сили та видихаються. Зовсім скоро ми скористаємося цією нагодою, як свого часу робили це під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом», — резюмував командувач Сухопутних військ ЗСУ.