Технології

Чи торкнеться блокування Telegram в Росії українського інтернету?

2 липня, 2018 13:33
Технології/Чи торкнеться блокування Telegram в Росії українського інтернету?
Зберегти
Вигляд
lead
Намагаючись заблокувати месенджер Telegram російська федеральна служба Роскомнагляд частково закрила доступ на території РФ до багатьох популярних міжнародних інтернет-сервісів та сайтів. Як саме вони це зробили та чи може блокування торкнутися і українського сегменту інтернету — розповів Громадському Роман Родоманський, CTO компанії веб-розробника Ralabs.

Як саме Роскомнагляд блокує сайти?

Роскомнагляд не блокує, а робить лише моніторинг спеціально розробленою для цього системою «Ревізор». Складається вона з мережі приладів які мають назву «Агенти». Із грудня 2015-го року їх пропонують встановлювати у російських інтернет-провайдерів. Блокування виконують саме вони. В «Агентах» завантажені скрипти для фільтрування інтернет-трафіку. Списки із забороненими в РФ ресурсами надає «Ревізор». Якщо провайдери їх ігнорують, Роскомнагляд їх штрафує.

Логіка «Агента» технічно стійка до тривіальних обходів захисту та збоїв, але 19-го квітня у погоні за спробою заблокувати Telegram Роскомнагляд заблокував зокрема і свою систему.

До речі, вона коштувала Роскомнагляду 84 мільйони російських рублів (35 мільйонів гривень).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Москві тисячі людей вийшли на мітинг проти блокування Telegram

Чи можуть ці блокування зачепити український сегмент інтернету?

Схоже обернене питання: чи вплинули на російський сегмент ринку блокування соцмережі ВКонтакте, Mail.ru, Яндексу та інших ресурсів РУнету в Україні? Відповідь — так. Вплинуло, особливо на бізнес-орієнтований сегмент:

  • Яндекс не зміг запустити Яндекс.Таксі в Україні;

  • бізнес, який використовував безкоштовний Yandex.Mail для корпоративної пошти, також не працює без VPN/Proxy;

  • ВК втратив велику частину трафіку з українського сегмента.

Повернемося до України. Технічно наші інтернет-мережі напряму не пов’язані з мережами в РФ. Тому, наприклад, для громадян на території України не буде жодних проблем у користуванні популярними українськими сервісами типу «Приват24», або сервісами мобільних операторів.

Не станеться перебоїв і в роботі особистих акаунтів соцмереж або пошти, якщо ви, звісно, не використовуєте сервіси, які знаходяться на серверах на території РФ. Якщо ж сервіс російський (і досі не заблокований у нас), але він технічно пов’язаний із серверами Google чи Amazon, проблеми з доступом також можуть бути.

Або, якщо ваш бізнес використовує спільні із партнерами з РФ месенджер-канали у Viber, Telegram, Facebook, або, наприклад, ви ведете спільні стріми через популярний американський сервіс Twitch — так, блокування в РФ може зачепити вас.

Мої знайомі розробляють гру, яка використовує інтернет-сервіс GameSparks (його недавно купив Amazon). Вони були змушені відтермінувати плановий реліз гри через проблеми із доступом до серверів Amazon у РФ.

Аналогічна ситуація у знайомих з медичним проектом, який використовує сервіс для аудіо/відео зв’язку. Виконувати його практично неможливо, оскільки сервіс працює з великим перебоями, бо зав’язаний на Amazon серверах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Telegram тримає удар: як месенджер протистоїть Роскомнагляду.

Чи може РФ побудувати щось на кшталт китайського файерволу?

Публічно є згадки що РФ планує зробити альтернативу Великому Китайському Файерволу — «Золотому щиту». Він у першу чергу блокує трафік простими і ефективними засобами — дублює вміст ресурсів, та паралельно із переглядом ресурсів виконує перевірки за списком заборонених слів, або по чорному списку доменних імен.

Наприклад, поки ви переглядаєте сторінку, «Золотий щит» сканує вміст ресурсу в пошуках заблокованих слів. Якщо знаходить — блокує її на декілька хвилин. Під час повторних запитів — період блокування буде зростати.

Через «Золотий щит» проходить весь трафік китайської інтернет-аудиторії, що катастрофічно впливає на швидкість роботи зовнішніх ресурсів. Списки заборонених слів постійно оновлюються, і локалізуються (англійська, китайська, та інші мови).

Ідея «Великого Файрволу» у КНР виникла ще в 1994-му, коли голова республіки зрозумів про перехід світу від Індустріальної Епохи до Інформаційного століття. Проект ініціювали у 1998-у, та усі фази розробки тривали приблизно 10 років.

Невідомо навіть приблизну кількість грошей, яку витратили на розробку та інтеграцію The Golder Shield Project. За неофіційними даними, це 50-80 мільярдів доларів США. А будували цей «Щит» десятки тисяч людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи заблокують у Росії Facebook і що потрібно знати про битву за Рунет — розмова з дослідником інтернету

Нагадаємо, суд РФ постановив заблокувати месенджер Telegram на території Російської Федерації 13 квітня 2018-го. До блокування у РФ, Telegram повністю блокували тільки в Афганістані. У листопаді 2017 року уряд заборонив два месенджери — Telegram і WhatsApp. Роботу месенджерів на території країни припинили, щоб «вирішити технічні проблеми» та протестувати телекомунікаційні мережі. Опір влади Telegram зустрів і в Ірані у 2015 році. Сервіс заблокували через відмову компанії співпрацювати з урядом країни, проте за тиждень блокування зняли. Другу спробу здійснили наприкінці грудня 2017 року, коли в Ірані проходили протести проти чинної влади. Дуров пов'язав блокування з відмовою закрити канали, які використовують учасники протесту. 14 січня Telegram в Ірані знову розблокували, а 30 квітня 2018-го суд постановив знову заблокували месенджер на території країни. 

У 2017 році Telegram тимчасово блокували в Індонезії. За даними місцевих ЗМІ, причиною блокування месенджера стало розповсюдження «незаконного контенту», а також те, що додаток нібито «широко використовується терористами для спілкування». Проблеми з роботою Telegram виникали й в Казахстані. Останній збій користувачі помітили 20 березня 2018-го. Міністерство інформації та комунікацій країни заявило, що збої в роботі Telegram пов'язані з блокуванням матеріалів опозиційної організації «Демократичний вибір Казахстану», визнаної на території країни екстремістською.

Пов`язані новини