За період карантину борги із заробітної плати медикам зросли на 54%.

Про це повідомили Аналітики системи для перевірки контрагентів YouControl, які проаналізували дані реєстру Держслужби з питань праці та виявили галузі з найбільшою заборгованістю. Особливу увагу в YouControl приділили затримці зарплати медикам та презентували її динаміку у карантинний період.

Так, станом на 10 березня борг із зарплат перед медиками становив майже 15 млн грн, а дані за 18 травня свідчать про його зростання на 54% за час карантину. Найбільший приріст заборгованості відзначають у Львівській (борг збільшився на 6,33 млн грн), Тернопільській (на 1,79 млн грн), Сумській (на 0,39 млн грн) та Київській (на 0,72 млн грн) областях.

Аналітики YouControl зауважили, що загальний зарплатний борг по Україні трохи знизився за час карантину (з 2,93 до 2,85 млрд грн), а борг медикам лише ріс. Хоч заборгованість перед медиками становить менше одного відсотка від загальної суми боргу по зарплатах усіх галузей, цей відсоток найважливіший під час епідемії.

«За сумним збігом, серед лідерів антирейтингу боргів помітні ті області України, де епідемія коронавірусної інфекції розповсюдилась найпотужніше. Дані з реєстру Держслужби свідчать, що найбільша частка боргу припадає на заклади з основним КВЕДом «Діяльність лікарняних закладів» і становить більш ніж 60% загального боргу медикам», — зазначили у YouControl.

Згідно з інформацією, яку Національна служба здоров'я України (НСЗУ) надала YouControl, за період з 1 березня до 21 травня служба виплатила медичним закладам первинної медичної допомоги 4,43 млрд грн, спеціалізованим закладам та закладам екстреної допомоги ‒ 9,68 млрд грн, а за надання допомоги пацієнтам з COVID ‒ 247,94 млн грн.

«Всі виплати закладам за надані послуги були здійснені вчасно та у повному обсязі», ‒ запевняють у прес-службі НСЗУ.

Щодо механізму фінансування, то НСЗУ акцентує на тому, що перераховує кошти безпосередньо на рахунки медичних закладів. 

«Далі заклад самостійно розпоряджається цим бюджетом. Зокрема, виплачує заробітну плату працівникам. Механізм нарахування заробітної плати і премій та надбавок зазначається в колективному договорі, який підписують всі працівники», ‒ розповіла прес-секретарка НСЗУ Лілія Гудзь.

YouControl перевірив наявність заборгованостей в реєстрі Держслужби з питань праці та виявив, що заклади, які мали борг на 18 травня, на 25 травня скоротили його сумарно лише на 10%. 

Заступник директора компанії YouControl з правових питань Данило Глоба наголошує, що безпідставна невиплата заробітної плати є кримінальним злочином (стаття 175 КК України). За це керівник підприємства можуть оштрафованим на суму до 17 тисяч грн. Найсуворіше покарання передбачає позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Крім того до фінансової відповідальності (стаття 265 КЗпП України) в розмірі 14 169 грн можуть притягнути й саме підприємство.

Поділитись: