Боротьба за «скіфське золото»: музеї в окупованому Криму в останній день подали касацію

Так звані музеї, що діють на території окупованого Криму, в останній момент подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама про повернення «скіфського золота» в Україну. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що готові продовжувати боротьбу.

Про це повідомила заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Так званий спікер «кримського парламенту» Володимир Константинов назвав рішення апеляції «актом міжнародного розбою» та заявив, що «добиватиметься справедливості»: «Поки що ㅡ у європейських судах, на об'єктивність яких особливих надій немає».

Термін для оскарження рішення Апеляційного суду Амстердама спливав 26 січня, тож музеї у Криму подали касаційну скаргу практично в останній момент.

«Ну що ж, дива не трапилось! Ми не здивовані, що російський окупант хоче продовжити свою брудну гру, щоб якомога довше затягнути судовий процес, який триває вже сім років. Але скільки б це не тривало, ми продовжимо захист своїх інтересів. Ми готові втретє довести приналежність артефактів до музейного фонду України вже у Верховному суді Королівства Нідерланди», ㅡ пише Джапарова.

Що за «скіфське золото»?

Це колекція з 565 музейних експонатів, яку привезли на виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі» в Амстердам із чотирьох музеїв Криму ще до окупації півострова Росією. У 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив, що колекцію мають повернути Україні, а не в окупований Крим.

Після цього до Апеляційного суду звернулися представники кримських музеїв, які розташовуються на окупованій території, але апеляція лише підтвердила попереднє рішення. Згідно з конвенцією ЮНЕСКО, художні цінності мають повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Тепер музеї мають право оскаржити апеляційне рішення у Верховному суді Гааги в Нідерландах. На час судових розглядів «скіфське золото» зберігається в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.