«Голос» виключив 7 народних депутатів із партії. У політсилі кажуть, що тепер вони мають скласти мандат — ті заперечують

«Голос» виключив зі своїх лав сімох народних депутатів. Це сталося після заяви низки парламентарів про бажання вийти з політсили через нібито узурпацію влади у партії.

Про це повідомила очільниця партії Кіра Рудик під час брифінгу після з'їзду політсили.

Вона розповіла, що під час з'їзду один із делегатів порушив питання щодо виключення низки депутатів із партії. Тож політсилу покидають Олександра Устінова, Ольга Стефанишина, Роман Лозинський, Ярослав Юрчишин, Володимир Цабаль, Соломія Бобровська та Юлія Клименко.

Проте Рудик зазначила, що у «Голосі» немає ціннісних розбіжностей із колегами по фракції.

«Ми вважаємо їх ефективними й гарними представниками української політики. Однак, я думаю, ми всі розуміємо, що далі будувати спільну політичну силу немає можливості», — сказала політикиня.

Голова фракції Ярослав Железняк заявив, що причиною виключення сімох депутатів було те, що «деякі кар'єрні амбіції не були задоволені».

«Але фракція залишається. Поки мені не відомо про жодну заяву про вихід з фракції — впевнений, що їх не буде. Фракція залишається працювати», — сказав він.

Він запевнив, що робота фракції у парламенті має залишитися незмінною. Він нагадав, що всі народні депутати «Голосу» перед походом у парламент офіційно брали на себе зобов'язання виконувати програму політсили.

«Коли ми ще були кандидатами у народні депутати, всі разом підписували особисте зобов'язання, що у разі виходу з лав партії кожен народний депутат зобов'язується скласти мандат. Не знаю, чи будуть мої колеги виконувати цю обіцянку, чи ні — у мене є відчуття, що вона, на жаль, ними буде проігнорована», — сказав Железняк.

Водночас Олександра Устінова нам у коментарі заявила, що у «Голосі» не підписували таке зобов'язання, оскільки це суперечить закону.

«Такий документ підписували "слуги народу". Тож пан Железняк трохи партії сплутав. Можливо, він підписував документ зі "слугами" та вже сам заплутався», — зазначила депутатка.

Устінова також додала, що у програмі «Голосу» зазначали, що депутат, який пропустив 50% та більше засідань парламенту, складає мандат: «Проте складати мандат Кіра Рудик не поспішає».

Що передувало?

29 липня народні депутати від політичної партії «Голос» Олександра Устінова, Ярослав Юрчишин та Соломія Бобровська заявили про вихід з лав політсили. Вони анонсували, що з партії можуть вийти й інші народні депутати.

«Керівництво в особі Кіри Рудик та контрольована нею політична рада "Голосу" штучно створили умови, за яких 75% партійців та місцевих депутатів не будуть представлені на зʼїзді. Зʼїзд формувався виходячи не з кількості партійців та депутатів, представлених у місцевих громадах, а за лояльністю до керівництва», — написала Устінова.

Вона нагадала, що кілька місяців тому 75% партійців та більшість осередків вийшли з публічними заявами, вимагаючи від Кіри Рудик піти з керівної посади та обрати нове керівництво на прозорих демократичних внутрішньопартійних виборах.

Водночас, мовляв, керівництво цю вимогу проігнорувало. Тому більшість членів партії та організацій, які їх представляють, вирішили бойкотувати з’їзд політсили 29 липня та вийти з членів партії.

Уже під час з'їзду у «Голосі» повідомили, що підтримують вихід окремих депутатів Верховної Ради з лав політсили, а також заявили, що «останні події доводять, що спільна робота з будівництва партії неможлива». Крім того, 86% делегатів з'їзду (який проігнорувала частина представників партії) висловили свою підтримку чинній очільниці «Голосу» Кірі Рудик.

Конфлікт у «Голосі»

16 червня 10 народних депутатів із парламентської фракції «Голос», а це рівно її половина, оголосили про створення у Верховній Раді окремого об’єднання «Справедливість» та висловили недовіру голові фракції.

А про розбіжності серед депутатів стало відомо ще в березні. Усе розпочалося з того, що низка парламентарів мала відмінну від керівництва партії позицію щодо голосування за один із законопроєктів.

А згодом десять народних депутатів від фракції оприлюднили спільну заяву. У ній вони розкритикували чинне керівництво партії та закликали переобрати його на з'їзді політсили. Тоді очільників партії звинуватили в узурпації влади — нібито вони використовують політсилу «як інструмент для задоволення власних інтересів, самопіару та підігрування владі».

Депутати сподівалися, що липневий з'їзд політсили допоможе закінчити кризу всередині партії. Але, схоже, це так і не відбулося.