«Це скоріше шантаж, ніж доконаний юридичний акт»: у РФ прокоментували заяву Трампа про вихід з договору
У Росії назвали заяву президента США Дональда Трампа про намір вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності «скоріше шантажем, ніж доконаним юридичним актом».
Таку думку висловив глава комітету Ради РФ з міжнародних справ Костянтин Косачов.
«Нагадаю, що 15-я стаття Договору передбачає односторонній вихід з нього, але за винятковими обставинами, з їхнім обґрунтуванням та в шестимісячний термін. Поки офіційних кроків щодо цього не зроблено, що як і раніше дозволяє вважати заяву Трампа швидше триваючим шантажем, ніж доконаним юридичним актом», — написав Косачов у Facebook.
Водночас він зазначив, що «це не робить його менш загрозливим і небезпечним».
«Якщо читати лише заголовки, ситуація виглядає жахливо. Ядерна держава, один з двох учасників одного з основоположних договорів у сфері стратегічної стабільності, в односторонньому порядку його знищує. Якщо це справді станеться, наслідки і правда виявляться катастрофічними», — підсумував Косачов.
У Міністерстві закордонних справ РФ заявили, що США багато років навмисно йшли на злам Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності через прагненням Вашингтона до створення однополярного світу, передає «Интерфакс».
Раніше Трамп заявив, що США мають намір вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності з Росією, оскільки РФ порушує угоду й не надає звіт.
Отже, США можуть невдовзі вийти з договору, який офіційно діяв між США та РФ понад 30 років.
Протягом останніх 4 років США неодноразово стверджували, що Росія порушує договір через розгортання забороненої тактичної ядерної зброї «для залякування європейських країн і колишніх радянських держав, підтримуваних Заходом».
Водночас, як пише The New York Times, президент Барак Обама не наважився вийти з Договору через побоювання Німеччини щодо того, що таке рішення може призвести до «розпалювання гонки озброєнь».
У лютому 2017 року газета The New York Times повідомила з посиланням на джерела в адміністрації США, що Росія розмістила крилаті ракети, порушуючи угоду про ракети середньої і малої дальності. Восени того ж року міністр оборони США Джеймс Меттіс офіційно звинуватив Росію в порушенні договору, укладеного між Вашингтоном і Москвою в 1987 році.
Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності — це договір між Радянським союзом і США, підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року в ході радянсько-американської зустрічі на вищому рівні у Вашингтоні. Договір набув чинності 1 червня 1988 року. Договір вперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь: сторони зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої і малої дальності, а також не виробляти, не випробовувати і розгортати такі ракети в майбутньому.
- Поділитися: