Президент України Володимир Зеленський, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон, президент РФ Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CHARLES PLATIAU/POOL

У Парижі пізно ввечері 9 грудня завершилася перша за три роки зустріч у Нормандському форматі, на якій Володимир Зеленський уперше зустрівся з Володимиром Путіним. hromadske подивилося російські телеканали і дізналося, що вони говорили про зустріч лідерів України, Росії, Франції та Німеччини.

Зустріч «нормандської четвірки» очікувано стала головною темою для російських медіа ввечері 9 грудня. Щоправда, її дещо витіснила новина про те, що Всесвітнє антидопінгове агентство на чотири роки відсторонило російських спортсменів від міжнародних змагань.

Та все ж, головні російські телеканали надали паризькій зустрічі достатньо ефірного часу. Зрештою, зустріч завершилася далеко за північ за московським часом, відтак більшість аналітичних програм на федеральних телеканалах була присвячена очікуванням від саміту і надіям на те, що новий український президент виявиться більш зговірливим, аніж його попередник як у питанні врегулювання конфлікту на Донбасі, так і в перемовинах щодо транзиту російського газу.

Очікування

Цілодобовий новинний телеканал «Россия-24» почав марафон, присвячений зустрічі в Парижі, коли учасники саміту тільки прибували в Єлисейський палац.

У прямій трансляції були включення зі французької столиці і коментарі «експертів», з-поміж яких були як представники так званих «ДНР» та «ЛНР» (до прикладу, Кирило Вишинський, якого Україна передала Росії в межах обміну полонених 7 вересня 2019 року). Він заявив, що якщо Зеленський повернеться без результатів, о це зруйнує його і без того обвалений за останні два місяці рейтинг.  

Телефоном із Києва до прямого ефіру долучився один із лідерів партії «Опозиційна платформа — За життя» Юрій Бойко. Він сказав, що має надію на те, що Зеленський усе ж піде на компроміси під час зустрічі з Путіним і в нього вистачить мужності виконати свої передвиборні обіцянки і принести мир в Україну. 

Загалом, більшість гостей не були настільки оптимістичними і сходилися на думці, що значних зрушень від зустрічі чекати не варто. Головним результатом стало вже те, що зустріч Зеленського з Путіним відбудеться (що, зрештою, неодноразово повторювали представники української та російської сторін перед зустріччю). 

Українського президента, говорили у студії «Россия-24», який звичайно, хоче миру, стримують «націоналісти, які в цю хвилину зібралися на Майдані під лозунгом “Ні, капітуляції”», тому чекати від нього рішучих дій щодо припинення «громадянського конфлікту» на Донбасі не варто.

Говорили на «России-24» і про перемовини щодо транзиту газу. Більшість гостей вважали, що Україні потрібно відмовитися від своєї перемоги над Газпромом у Стокгольмському арбітражі і почати прямі закупівлі газу в Росії: в такому разі жодних проблем із продовженням транзиту газу в Європу через територію України не буде.

Президент України Володимир Зеленський, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон, президент РФ Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/LUDOVIC MARIN/POOL

На каналі «Россия-24» темі нормандської зустрічі була присвячена програма «Вечір з Володимиром Соловйовим». Як завжди вкрай емоційний ведучий і його гості не могли не визнати, що нічого особливого на паризькій зустрічі не станеться. І хоча Зеленський — «президент миру», але йому заважають «націоналісти, які бажають розхитати його владу». Мінські угоди треба неодмінно виконувати у тому вигляді, в якому їх підписали у лютому 2015 року, а транзит газу залежить від готовності України піти на поступки — говорили в студії.   

«Первый канал» не передбачив у своїй програмній сітці окремої передачі, присвяченої саміту в Парижі. Темою вечірнього політичного ток-шоу «Время покажет», яке у звичайні дні переважно присвячується Україні, у день зустрічі зробили допінговий скандал за участі російських спортсменів. Про Париж згадали в останні десять хвилин. За цей час ведучий та кореспондент у столиці Франції кілька разів повторили, що «Росія не є учасницею цього конфлікту», а гості повторювали, що Мінські угоди необхідно виконувати.

Реальність

Прес-конференція за підсумками зустрічі Нормандської четвірки почалася доволі пізно. Телеканали «Россия-1» і «Россия-24» транслювали її повністю із синхронним перекладом. Щоправда, коли журналістка hromasdke, запитуючи російського президента, перейшла на російську мову, перекладач «России-1» чомусь старанно продовжував «перекладати» її слова. 

У Володимира Соловйова і його гостей на «России-1» залишалося геть небагато часу, щоб обговорити підсумки саміту. Самого Соловйова дуже обурило, що Зеленський, відповідаючи на питання журналістки російського агентства «РИА-Новости», згадав його прізвище. «Ви приїздіть, самі подивіться, а не так, що у вас там є товариш Соловйов, який весело розповідає Москві, що в нас тут відбувається», — сказав Зеленський. 

Соловйов у відповідь заявив: «Зеленський, ймовірно, не знає, що офіційна влада Україна внесла мене до списку осіб, заборонених до в'їзду на територію України». Втім, Соловйов готовий зустрітися з українським президентом: «Ви, Володимире Олександровичу, напевно, російську мову вже забули. Але я візьму вас за руку, і ми з вами увійдемо в Донецьк, і я підведу вас до Дениса Пушиліна і, може, тоді ви поговорите з цими людьми з Донецька і Луганська».

 З-поміж гостей його студії особливо емоційно підсумки саміту коментував політолог і театральний режисер Сергій Кургінян, який заявив, що Зеленський на зустрічі отримав «цілковиту відсіч» від Путіна, адже його спроби відкоректувати Мінські домовленості не мали успіху. 

Особливо Кургіняна обурило використання Зеленським слів «окуповані території»: «Коли так часто кажуть “окуповані території”, це означає, що той, хто це каже, робить це навмисно. Це підтверджує, що Зеленський не хоче ніякого миру. Цей мерзотник такий самий, як і Порошенко, а може, і гірше».

Юрист з України Василь Вакаров, як і Кургінян, постійний гість пропагандистської передачі Соловйова, заявив, що «побачив відсутність “хімії” між президентом Зеленським і президентом Путіним, а проте, на його думку, «шанс на відновлення миру за Зеленського є».

Глядачі «Первого канала» інформацію про зустріч «нормандської четвірки» здебільшого могли отримувати не з ток-шоу, а з випусків новин. Однак якщо «Россия-1» і «Россия-24» транслювали брифінг повністю, то «Первый» здебільшого показував виступ Володимира Путіна, тож у глядачів могло скластися враження, ніби саме позиція російського президента була домінуючою на саміті. Володимира Зеленського, втім, теж показали, але з його виступу обрали лише ті кадри, де він відповідав на питання журналістів російською мовою, випередивши їхнє зауваження, що українській президент переважно погоджується з думкою свого російського колеги. 

Президент України Володимир Зеленський (на передньому планы) ты президент РФ Володимир Путін (на задньому плані) перед пресконференцією, Париж, 9 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CHARLES PLATIAU/POOL

А от про питання про транзит газу, яке порушувалося на особистій зустрічі Зеленського і Путіна, російські телеканали за підсумками саміту так нічого і не сказали. І справді, що тут казати. Якщо стосовно Донбасу ухвалили рішення про обмін полонених та припинення вогню, то тут всього лише «домовились домовлятися».

Російська газета «Коммерсантъ» вийшла з публікацією «Саміт пройшов — війна залишилася». Втім, тон статті, на відміну від пропагандистських телеканалів, був доволі нейтральним: автор визнав, що хоча зустріч у Парижі перетворилася на багатогодинні переговори, сенсацій не сталося. Оскільки розведення військ «не стосуватиметься всієї лінії фронту, це означає, що перестрілки і обстріли на Донбасі можуть продовжуватися», підсумували в публікації. Тут же зазначили, посилаючись на свої джерела, що причиною стало те, що «відведення своїх військ була не готова забезпечити і гарантувати українська сторона». 

Питання про зміну української Конституції та «закріплення особливого статусу для ОРДЛО, також залишається невирішеним», тут «Коммерсантъ» навів цитату Зеленського про неможливість федералізації: «Ми не дозволимо хоч би якогось впливу на політичне управління Україною. Україна — незалежна країна, яка сама визначає свій політичний шлях». Досягненням зустрічі в кінці статті визнали погоджений «великий обмін утримуваними особами».

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile