Верховна Рада України на спеціальному засіданні вранці 17 березня підтримала закон про коронавірус.

За проєкт №3219 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» проголосували 344 депутати. Документ ухвалили в «турборежимі», без обговорень.

У «Слузі народу» розповіли, що законопроєкт передбачає таке:

 • Оперативна закупівля товарів, робіт і послуг, які потрібні для недопущення епідемії через скорочені переговори (до 1 дня). Тобто, без процедур за законом про державні закупівлі.
 • можливість 100% передплати за товари й послуги для запобігання та боротьби з епідемією коронавірусу;
 • звільнення від сплати ввізного мита і ПДВ ліків та медпризначення, що закуповуються для боротьби з коронавірусом;
 • контроль з боку Кабміну щодо цін на ліки, товари медпризначення та соціально значущі товари;
 • надання можливості людям працювати дистанційно або йти у відпустку;
 • надання права власникам закладів, підприємств, установ, різних організацій змінювати режим роботи, але за умови обов’язкового інформування населення про це через інтернет та іншими способами;
 • заборона на проведення заходів держнагляду та контролю;
 • віднесення запровадження карантину до форсмажорних обставин; 
 • адмінвідповідальність за порушення обсервації й кримінальна відповідальність за умисне зараження людей;
 • додаткові надбавки в розмірі до 200% заробітної плати для медперсоналу та працівників, що працюють над ліквідацією епідемії коронавірусу;
 • зміна статей Трудового кодексу у частині, де можуть надавати оплачувану відпустку;
 • заборона на скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (на період карантину та на 30 днів після його скасування).

Згідно з текстом законопроєкту, який оприлюднив народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко, порушення правил санітарно-гігієнічних норм передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 17-34 тисячі гривень). Раніше в МВС говорили, що йдеться порушення умов обсервації для людей з підозрою на коронавірус.

Якщо такі дії призвели до зараження інших людей, то законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність у вигляді штрафу від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 тисячі гривень) або тюремне обмеження волі чи ув’язнення до 3 років. Якщо ці дії привели до загибелі людей, то покарання буде від 5 до 8 років ув’язнення.

Голова комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький зазначив, що ухвалений законопроєкт про коронавірус (№3219) буде чинним тільки 3 місяці.

Також депутати ухвалили у другому читанні законопроєкт № 2538 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я».

Крім того, депутати підтримали законопроєкт № 2539 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету» та проєкт закону № 3220 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Останній законопроєкт пропонує:

 • Не штрафувати бізнес за порушення податкового законодавства у період з 1 березня по 30 квітня 2020 року
 • Встановити мораторій на перевірки бізнесу з 18 березня по 31 травня 2020 року
 • Продовжити термін подання річної декларації про майновий стан (подається громадянами, зокрема держслужбовцями) до 1 липня 2020 року (термін подання річної декларації закінчується 30 квітня)
 • Зробити податкові канікули з плати за землю (місцевий податок) з 1 березня по 30 квітня 2020 року
 • Виключити нежитлову нерухомість з бази оподаткування податком на нерухоме майно протягом 1 березня-30 квітня 2020 року.

Наразі відомо про 7 випадків інфікування коронавірусом в Україні: 4 випадки в Чернівецькій області, 1 в Житомирській (летальний), 2 у Києві.

З 12 березня по всій Україні почався карантин у зв’язку з розповсюдженням у світі коронавірусу. Усі навчальні заклади, включно з приватними, закрили на три тижні, до 3 квітня. Також в країні обмежили масові зібрання понад 200 людей.

З 16 березня Україна на два тижні закрила кордон для іноземних громадян, щоб обмежити поширення коронавірусу.

З 17 березня Україна закрила пасажирське авіасполучення.

Також уряд вирішив скасувати авіа, залізничне та автобусне сполучення між містами та областями України, а також зупинити роботу метрополітенів:

 • З 12:00 18 березня припиняється міжміське й міжобласне автомобільне, залізничне та авіасполучення;
 • У маршрутних таксі, автобусах, тролейбуса та вагонах трамваїв не може бути понад 10 пасажирів;
 • Робота метрополітенів (у Києві, Харкові та Дніпрі) буде зупинена з 17 березня;
 • Рух власних автомобілів не обмежується.
Поділитись: