Через війну кожна 5-та людина, яка могла бути діагностована, не дізналася про свій ВІЛ-статус — ЦГЗ
За січень—жовтень 2022 року в Україні офіційно зафіксували 10 239 випадків ВІЛ—інфекції, що на 19% менше, ніж за цей же період у 2021—му.
Про це повідомляють МОЗ України та Центр громадського здоров'я.
«Це означає, що кожна п’ята людина, яка могла бути діагностована, не дізналася про свій ВІЛ-статус через війну», — зазначили у ЦГЗ.
Загалом станом на 1 листопада на диспансерному обліку перебуває 155 722 людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією.
Однак обсяги тестування на ВІЛ знизилися з 1,4 мільйона до 1,1 мільйона, якщо порівнювати перші 9 місяців 2021-го та 2022 року. Наприклад, швидкі тести використовували на 23% рідше.
У ЦГЗ наголошують, що різко знизився доступ до профілактичних і медичних послуг, пов'язаних із ВІЛ. Особливо це стосується тимчасово окупованих регіонів або тих, де тривають бойові дії.
Детальніше про ВІЛ та профілактику
ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. За належного лікування цей процес може бути значно довшим.
СНІД — синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.
Від моменту зараження ВІЛ до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Люди з ВІЛ-інфекцією потребують постійного забезпечення медичними препаратами. Успішність лікування залежить від регулярності прийому антиретровірусної терапії.
Виявити інфікування може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ. Пройти тестування можна:
- у сімейного лікаря;
- найближчому центрі СНІДу чи кабінеті «Довіра»;
- у будь-якому закладі охорони здоров’я України, що надає медичну допомогу в межах 13 пакетів програми медичних гарантій;
- неурядових організаціях;
- замовивши оральний тест на ВІЛ та пройти за його допомогою самотестування за посиланнями prozdorovia.in.ua (опція замовлення тесту відкрита для людей, які заповнили анкету ризику та отримали високий та середній результат) та oraltest.org.ua.
При негативному статусі у МОЗ нагадують про «період вікна» — час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.
ВІЛ можна заразитися під час незахищеного сексу, через кров. Рекомендується для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались.
ВІЛ також передається від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування.
- Поділитися: