Чим більше в Україні виробляють відновлювальної енергії, тим складніше її доставити туди, де в ній є потреба. Саме тому зокрема обмежили встановлення домашніх сонячних електростанцій.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив Олександр Сущенко, голова Центру дослідження суспільної вартості.

«Чим далі, тим буде складніше збалансувати систему. Відновлювальна енергія виробляється нерівномірно, відповідно завантажується в систему вона також нерівномірно. І не завжди співпадає пік споживання з піком виробництва, тому ці перепади треба якимось чином балансувати», — пояснив він.

За словами Сущенка, цю проблему простими словами можна пояснити так: коли сонячний день, то одночасно всі сонячні електростанції генерують електроенергію і мають її кудись дівати.

Він додав, що зараз Україна зіткнулася з проблемою, яка була у Німеччини декілька років тому.

«Вони виробляють відновлювальну енергію на півночі і північному сході. А промисловість у них на півдні концентрується. Тобто, між місцем споживання і виробництва величезна відстань, потрібно будувати енергетичний міст, а це десятки мільярдів євро», — зауважив експерт.

Сущенко розповів, що в Україні «рушійною силою» з виробництва відновлювальної енергії є південь.

«Аби вирішити цю проблему, в Німеччині запровадили проект, при якому окремі домогосподарства об’єднуються у віртуальні сховища, віртуальні електростанції, тобто, коли вночі не виробляється енергія, але є батарея, то з мережі можуть вивантажуватися ці надлишкові потужності і розподілятися рівномірно між всіма учасниками цієї мережі, а коли потрібно — завантажувати назад — і там, де це потрібно», — пояснив він.

Сущенко зазначив, що це рішення, яке потребує «певних IT-продуктів», які вже в Україні тестуються. Але поки Україна вирішує цю проблему зокрема обмеженням встановлення домашніх сонячних електростанцій. 

Зазначимо, що компанія «ДТЕК» олігарха Ріната Ахметова планує будувати акумулюючі станції для балансування своїх «зелених» електростанцій.

Нагадаємо, Верховна Рада заборонила встановлювати домашні сонячні електростанції на землі. Депутати схвалили поправку, якою заборонили українцям встановлювати сонячні панелі не на дахах своїх будинків. На вже встановлені СЕС заборона не розповсюджується.

За перший квартал 2019 року українці встановили майже 1400 домашніх сонячних електростанцій.

Поділитись: