Члени НАТО закликали Зеленського «охолонути» після критики позиції Альянсу щодо України — Bloomberg

Президент України Володимир Зеленський на початку саміту НАТО був незадоволений позицією лідерів країн Альянсу щодо запрошення України, партнери закликали його «охолонути» та переглянути пропозицію від організації.

Про це пише Bloombergіз посиланням на дипломатів та офіційних осіб, залучених до саміту.

У перший день саміту, 11 липня, Зеленський назвав «абсурдним» неготовність НАТО надати Україні запрошення або оголосити терміни набуття членства. Зі свого боку, міжнародні партнери розкритикували таку реакцію Зеленського.

За словами співрозмовника видання, під час вечері того ж дня, члени НАТО закликали Зеленського «охолонути» і переглянути своє ставлення до нової пропозиції Альянсу, а саме до зобов’язання щодо можливого членства та нових гарантій безпеки від «Великої семи».

Це звернення від союзників вплинуло на позицію українського президента, передає ЗМІ.

Як пише Bloomberg, лідери НАТО шукали таке формулювання, яке виглядало б як прогрес щодо України, і водночас не наближало б Альянс до війни з рф.

Що отримала Україна після саміту НАТО? 

Президент Володимир Зеленський після саміту НАТО у Вільнюсі заявив, що Україна отримала підтримку лідерів і недвозначність щодо членства в Альянсі.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пообіцяв, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови», а процес членства «перейде із двоетапного на одноетапний шлях». Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ).

На полях саміту НАТО у Вільнюсі лідери «Групи семи» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України, у якій зазначили, що кожен з них працюватиме з Україною над довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Також міністру оборони Олексію Резнікову вдалося офіційно сформувати коаліцію з підготовки українських пілотів на літаках F-16. Туди увійшло 11 країн-партнерів України.

Ще для зміцнення оборонного сектора України Німеччина надасть зенітно-ракетні комплекси Patriot, Австралія 30 бронетранспортерів Bushmaster, Норвегія надішле ЗРК NASAMS та розвідувальні безпілотники типу Black Hornet, тим часом Франція пообіцяла збільшити військову допомогу для України на 170 млн євро, а Велика Британія надасть Україні боєприпаси, автівки та $65 млн на ремонт техніки. Окрім того, Зеленський заявив про «потужні домовленості» з Канадою щодо бронетехніки.

Україні Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що після саміту НАТО у Вільнюсі шлях України до вступу в Альянс став «коротшим, але не швидшим».