Акція «Цирк без тварин» біля Національного цирку України, Київ, 27 січня 2018 року
Фото:

Анастасія Власова/hromadske

Із 2020 року міська влада Парижа не дозволятиме виступати в місті пересувним циркам із тваринами. До цього рішення мерія французької столиці поступово йшла з 2017 року. Подібна заборона діє вже в 65 французьких муніципалітетах.

Напередодні цього рішення у французьких ЗМІ набула розголосу історія про смерть ведмедя Міші, якого за кілька місяців до того визволили з цирку, де з ним жорстоко поводилися.

Загальнонаціональної заборони на використання тварин у цирках у Франції немає. У травні 2017 року уряд заборонив розведення дельфінів та китів-убивць у неволі, а нещодавно міністерка екології Франції Елізабет Борне оголосила про посилення регулювання цього питання в найближчі тижні.

За підрахунками міжнародної організації Four Paws, майже сорок країн світу (серед них половина — в Європі) вже повністю заборонили використання диких тварин у цирках. У деяких (наприклад, Чехії, Фінляндії, Угорщині) в цирках не дозволяють використовувати лише окремі види тварин (наприклад, крокодилів). А в Італії або, наприклад, в Португалії заборона ще не набула чинності.

Як до заборони тварин у цирках ставляться у світі і як регулюють це питання — в короткому огляді hromadske.

Німеччина

У Європейському Союзі, членом якого є Німеччина, немає загального закону, що регулює використання тварин у цирках. Більшість країн ЄС включили таку заборону до національного законодавства. Німеччина, як і Франція, використання диких тварин у цирках на національному рівні не забороняє.

Неурядова організація Eurogroup for Animals підрахувала, що в Німеччині розташована третина всіх цирків у Євросоюзі, де використовують диких тварин. Там же за останні двадцять років відбулося найбільше в ЄС нещасних випадків за участі диких тварин.

Деякі федеральні землі просили уряд Німеччини ввести таку заборону, але поки безрезультатно, говорять у благодійній організації AAP (Animal Advocacy and Protection — «Підтримка й захист тварин»), яка займається порятунком диких тварин із неволі по всій Європі.

Оригінальний вихід із ситуації знайшли в німецькому цирку «Ронкелі»: там замість живих тварин використовують їхні голограми. Цирк існує вже понад 40 років, і за понад два десятиліття до використання голограм почав поступово зменшувати кількість тварин у своїх виставах.

США

За даними Animal Defense International (ADI), дві третини американців непокоїть використання диких тварин у цирках. У 2017 році в США нараховували 19 мандрівних цирків, які використовують тварин у виставах.

На федеральному рівні в Сполучених Штатах немає повної заборони на тварин у цирках, але сім штатів і майже півтори сотні населених пунктів ухвалили рішення про часткове обмеження на використання диких тварин у циркових виставах.

Наприкінці 2018 року американські штати Нью-Джерсі та Гаваї вперше ввели заборону на використання будь-яких диких тварин у цирках. Нині схожі законопроєкти розглядають у штатах Масачусетс, Каліфорнія та Пенсильванія.

У травні 2019 року в Конгрес було внесено законопроєкт, яким повністю заборонять використання диких тварин у циркових виставах. Закон про подорожуючих екзотичних тварин і захист суспільної безпеки (The Traveling Exotic Animal and Public Safety Protection Act, або TEAPSPA) навіть має свій сайт. У 2017 році TEAPSPA вже намагалися ухвалити, але безуспішно.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Білорусь і РФ

У Білорусі проблема залучення диких тварин до циркових вистав мало хвилює суспільство, а дії місцевих активістів не призводять до видимих результатів, пишуть місцеві ЗМІ.

4 листопада на білоруському сайті петицій «Удобный город» з’явилося звернення з вимогою «обмежити на території Республіки Білорусь діяльність цирків, що використовують у своїх виставах та атракціонах тварин». Ініціатором петиції стала білоруська громадська організація Animal Ark, під нею підписалося вже понад 8 тисяч людей.

У Росії так само нині відсутний суспільний запит на заборону використання диких тварин у цирках. За даними серпневого опитування Всеросійського центру дослідження громадянської думки, 53% росіян вважають номери з тваринами обов’язковою частиною циркової програми, тоді як 41% вважають, що вони не є обов’язковими. А номери з тваринами разом із виступами клоунів є найулюбленішою частиною циркової програми для росіян.

Так само від тварин не готові відмовлятися й самі циркові артисти. «Я все це бачу як певну тенденцію і данину моді, тому що здорового глузду в цьому нема взагалі», — заявив директор Великого московського державного цирку Едуард Запашний.

Із 2010 року в російській Державній думі розглядався законопроєкт, який, зокрема, забороняє пересувні цирки з тваринами. А кілька місяців тому схожу ініціативу анонсував глава парламентського комітету з питань екології та захисту навколишнього середовища Володимир Бурматов.

Ведмідь сидить на мотузці під час виконання трюку з програми в цирку на Фонтанці в Санкт-Петербурзі, Росія, 17 лютого 2012 року
Фото:

EPA/ANATOLY MALTSEV

Україна

Заборона експлуатації диких тварин у цирках розглядалася ще за попереднього уряду. У грудні 2018 року тодішній міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак заявив, що передав до Кабміну відповідну постанову, але вона так і не була прийнята.

Новостворене Міністерство культури, молоді та спорту України вже заявило, що ініціює повну заборону на використання диких тварин у циркових виставах, яка почне діяти з 2021 року. А Міністерство енергетики та захисту довкілля планує передати тварин, які сьогодні перебувають на балансі державних циркових підприємств, до заповідників, зоопарків та притулків.

У вересні цього року Окружний адміністративний суд Одеси задовольнив позов місцевих зоозахисників і заборонив використовувати тварин в одеському цирку. Це перше подібне рішення в Україні.

Але, попри заборону, з 8 листопада в Одеському державному цирку йде шоу-програма з використанням диких тварин. Як повідомив кореспондент hromadske, у виставі використовують змію, тигра, тюленя та червонокнижного бурого ведмедя.

Редакція hromadske зверталася до адміністрації Одеського державного цирку, втім звернення проігнорували. У поліції у відповідь на запит hromadske пообіцяли надати рапорт.

Поділитись: