Президент США Дональд Трамп і кандидат у президенти США Джо Байден взяли участь у перших дебатах на президентських виборах 2020 року у павільйоні Самсон у Клівленді, штат Огайо, США, 29 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/JIM LO SCALZO

Хто-хто, а деякі журналісти hromadske точно не спали 30 вересня о четвертій ранку за Києвом. Бо саме тоді почався перший раунд дебатів між головними кандидатами на посаду президента США. І хоча міжнародні питання Дональд Трамп і Джо Байден не обговорювали, Україну й Росію вони все-таки згадали.

Ми спостерігали за першою «очною ставкою» Трампа та Байдена наживо й розповідаємо, як вона минула (спойлер: вийшло не дуже) та чому ці дебати вже називають «найгіршими в історії США» й «національним приниженням».

На президентські перегони впливає коронавірус...

Цьогорічні президентські вибори у США ㅡ безпрецедентні хоча б тому, що відбуватимуться в умовах пандемії коронавірусу. Через неї деякі штати розширили можливість голосувати поштою ㅡ тепер це можна зробити й без поважних причин. 

Утім чинний президент США Дональд Трамп неодноразово критикував голосування поштою, стверджуючи, що так голоси сотень тисяч виборців можуть сфальсифікувати. Під час дебатів Трамп навіть натякнув, що не виключає масових протестів у разі фальшування.

Іронія долі в тому, що президент США в серпні сам проголосував на виборах поштою ㅡ як, власне, і робив на багатьох попередніх виборах до цього.

США ㅡ країна, яка найбільше постраждала від пандемії — як за загальною кількістю випадків, так і за кількістю смертей. А ще коронавірус ударив по американській економіці, спричинивши одне з наймасштабніших падінь за її історію та втрату рекордної з часів Великої депресії кількості робочих місць. Це ㅡ ще одна проблема нинішніх виборів, адже чи не головний козир Трампа на посаді президента зводився до економічного зростання.

Президент США Дональд Трамп і кандидат у президенти США Джо Байден взяли участь у перших дебатах на президентських виборах 2020 року у павільйоні Самсон у Клівленді, штат Огайо, США, 29 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/OLIVIER DOULIERY

...а ще ㅡ протести, Верховний суд і розслідування про податки Трампа

Але коронавірус ㅡ не єдине, що впливає на нинішню президентську кампанію у США. 

18 вересня від раку померла суддя Верховного суду США Рут Ґінзбурґ, яка належала до ліберального крила. І вже через тиждень Трамп висунув на вакантну посаду консервативну Емі Коні Баррет. У верхній палаті американського парламенту ㅡ Сенаті ㅡ більшість за республіканцями, які готові затвердити призначення Баррет до Верховного суду.

Ця установа відіграє важливу роль у політичному житті США й навіть здатна вплинути на результати виборів. Схожий випадок уже був у 2000 році: тоді саме рішення суду заблокувало перерахунок голосів, якого вимагав кандидат від Демократичної партії Альберт Гор, і Джордж Буш-молодший із мінімальним відривом став президентом США. А Трамп уже натякав, що може оскаржити результати виборів у Верховному суді.

Нікуди не зникла й проблема поліцейського насилля над темношкірими, яка вилилася в рух Black Lives Matter. У США з кінця травня тривають протести, викликані вбивством афроамериканця Джорджа Флойда поліціянтами в Міннеаполісі. За останні кілька місяців історії, подібні до Флойдової, сталися і в інших містах ㅡ приміром, в Атланті та Кеноші. Трамп засуджував протестувальників і закликав владу штатів угамувати протести за допомогою Національної гвардії. Демократи засуджували насилля як протестувальників, так і поліції, але ідею Black Lives Matter загалом підтримали.

«Чорним лебедем» президентських виборів стало розслідування The New York Times про податкову звітність Дональда Трампа. Журналісти отримали доступ до цих документів і заявили: у 2016 і 2017 роках Трамп заплатив 750 (!) доларів федерального податку на дохід. А все тому, що його підприємства декларували збитки.

Слід зазначити: ідеться лише про один вид податку, який платить президент США. Але й ця інформація стала «бомбою» та найбільш обговорюваною темою перед дебатами. За кілька годин до їхнього початку Джозеф Байден і його колега по кампанії Камала Гарріс оприлюднили свої податкові декларації ㅡ очевидна відповідь президенту США, який четвертий рік обіцяє це зробити, але посилається на тривалі перевірки. Розслідування NYT він назвав «фейковим».

Президент США Дональд Трамп виступає під час перших дебатів на президентських виборах 2020 року у павільйоні Самсон у Клівленді, штат Огайо, США, 29 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/OLIVIER DOULIERY

Дебати відбувалися з коронавірусними обмеженнями: без рукостискання на початку та з мінімальною кількістю глядачів у залі

Перші за ці президентські перегони дебати між головними кандидатами ㅡ Дональдом Трампом і Джо Байденом ㅡ відбулися в Клівленді, штат Огайо. Це так званий «хиткий» штат, де шанси демократів і республіканців на обрання приблизно однакові. 

Модератором дебатів став Кріс Воллес ㅡ ведучий прихильного до Трампа телеканалу Fox News. Утім сам Воллес у липні цього року записав досить жорстке інтерв’ю з чинним президентом США.

Дебати мали стосуватися шести тем: Верховний суд США, коронавірус, економіка, питання расизму й насильства, попередня діяльність кандидатів, чесність виборів. Уперше за останні 20 років президентських дебатів прозвучало питання про зміни клімату ㅡ почасти в контексті пожеж на західному узбережжі США, які тривають із середини серпня.

Під час обговорення кожної теми кандидати мали по дві хвилини для відповіді на питання модератора, після чого могли дискутувати між собою. Через COVID-19 Трамп і Байден не тиснули руки на початку та стояли далеко один від одного, а в залі сиділа не більше ніж сотня глядачів.

Між Трампом і Байденом конструктивний діалог не склався. Вони обмінювалися взаємними образами, Трамп постійно всіх перебивав

Уже з перших хвилин під час відповіді Байдена на питання про Верховний суд Трамп почав його перебивати. Президент США увесь час перебивав і опонента, і модератора ㅡ останній навіть запропонував йому помінятися місцями й вести дебати замість нього. Байден також перебивав, але значно менше ㅡ частіше йому доводилося перекрикувати Трампа, коли той говорив у відведений для демократа час. Принаймні двічі Байден просто не витримував і казав: «Може, ти вже стулиш пельку?»

Байден називав Трампа «клоуном» (Twitter на це просто вибухнув креативом) і «брехуном». А пізніше ㅡ «цуценям Путіна» (Трамп не зреагував на те, що Росія нібито преміювала бійців «Талібану» за вбивство американських військових в Афганістані).

Трамп у боргу не лишився: обійшлося без «сонного Джо», але він постійно повторював, що Байден за 47 років у політиці «нічого не зробив». Двічі Трамп назвав Байдена «номером два», що має й переносне, сленгове значення ㅡ дефекація.

Президент США не раз згадав сина Байдена Гантера, який у 2014-2019 роках працював у раді директорів української компанії Burisma. Трамп заявив, що Гантер Байден отримав «3,5 мільйона доларів» від дружини мера Москви, а ще ㅡ мільйони доларів в Україні та Китаї винятково через статус свого батька. Натяки на політичну корупцію колишнього віцепрезидента США Трамп і його оточення використовують не вперше.

Відзначився чинний президент США й провокативною заявою, відповідаючи на питання, чи готовий він засудити білих шовіністів. Трамп не лише відмовився це зробити, а й ніби між іншим сказав: «Proud Boys, відступіть, будьте напоготові». Proud Boys ㅡ це праворадикальна організація, члени якої часто вдаються до насилля. Слова Трампа вони підхопили й публічно йому подякували за підтримку.

Наприкінці півторагодинної дискусії Кріс Воллес поставив кандидатам однакове питання: оскільки через масове голосування поштою результати виборів ми дізнаємося не одразу, чи готові ви чекати й закликати своїх прихильників не починати протести? Байден одразу відповів «так». Трамп сказав, що не може нічого гарантувати, якщо результати будуть «зманіпульовані».

Кандидат у президенти США Джо Байден виступає під час перших дебатів на президентських виборах 2020 року у павільйоні Самсон у Клівленді, штат Огайо, США, 29 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/OLIVIER DOULIERY

Ледь не всі оглядачі й журналісти, які висвітлювали перші дебати Трампа й Байдена, констатують: вони, м’яко кажучи, не вдалися

«Це найгірші президентські дебати, які я коли-небудь бачив», ㅡ так першу зустріч Дональда Трампа та Джозефа Байдена прокоментував журналіст ABC News Джордж Стефанопулос. Політичний оглядач The Guardian Девід Сміт пішов ще далі й назвав дебати Трампа й Байдена «найгіршими в історії США, національним приниженням» ㅡ з вини нинішнього президента.

«Епічна мить національного сорому: дебати були ганьбою на віки», ㅡ з таким заголовком вийшла стаття про них у Politico.

«Усі, кого я знаю, відчувають огиду, сум чи злість. Навіть мої друзі-республіканці відчувають огиду», ㅡ прокоментував слова Трампа оглядач CNN Ван Джонс. І додав: єдине, що вдалося президенту, ㅡ «це образити багатьох людей».

Коментаторка прихильнішого до Трампа каналу Fox News Дана Періно має дещо відмінну оцінку дебатів: «Байден досяг дуже низької планки очікувань, покладених на нього». Але й вона відзначила постійні перебивання Байдена Трампом. Один із членів штабу президента Кріс Крісті в етері ABC News був більш прямолінійним: сказав, що Трамп «надто погарячкував»: «Потенційно це можна виправити. Може вийде, а може й ні».

Багато претензій оглядачі висувають і до Кріса Воллеса. Йому закидають погане модерування та неможливість вгамувати постійні перебивання Трампа й особливо ㅡ те, що він зовсім не звернув увагу на слова президента про Proud Boys. Сам Трамп не приховував свого ставлення до Воллеса, одного разу прохопившись, що «не здивований» його питаннями до себе.

Опитування глядачів CNN показало, що 60% віддали перевагу Байдену під час дебатів, тоді як на підтримку Трампа висловилися лише 28%. Опитування CBS News також показує перевагу Байдена над Трампом, але зі значно меншим відривом: 48% проти 41%. А також те, що 80% глядачів були роздратовані тим, що відбувалося на дебатах. І це, певно, набагато важливіша їх оцінка.

Як же відреагували на дебати в штабах кандидатів? Дональд Трамп опублікував у Twitter фото, де протиставив себе Байдену й Воллесу одночасно ㅡ натякнувши, що ЗМІ вкотре начебто грали проти нього. Офіційний канал штабу президента США був більш багатослівним: назвав виступ Трампа «сильним і по суті», а Байдена ㅡ «слабаком практично в кожному питанні».

«Після сьогоднішнього вечора вибір на цих виборах став як ніколи зрозумілим. До голосування лишається 35 днів, і ставки як ніколи високі», ㅡ написав Джо Байден. І пізніше додав, що «нам не варто миритися з цим (Трампом на посаді президента ㅡ ред.) ще чотири роки». А керівник цифрового напрямку штабу Байдена встиг похвалитися: протягом години одразу після завершення дебатів вони отримали рекордну кількість пожертв від початку передвиборчої кампанії.

Між Трампом і Байденом відбудеться ще два раунди дебатів ㅡ 15 і 22 жовтня. А 7 жовтня в єдиному словесному двобої зіткнуться їхні кандидати на посаду віцепрезидента ㅡ Майк Пенс і Камала Гарріс.

Поділитись: