Світові лідери прямують до паризької Тріумфальної арки на церемонію вшанування пам'яті загиблих у Першій світовій війні, Париж, 11 листопада 2018 року. Глави держав і керівники великих всесвітніх організацій приїхали у Париж у столітню річницю підписання перемир’я у Комп’єнському лісі у вагоні потяга французького маршала Фоша 11 листопада 1918 року, яке зупинило першу наймасштабнішу війну
Фото: EPA-EFE/JULIEN DE ROSA
11 листопада 1918 року у Комп’єнському лісі у вагоні потяга французького маршала Фоша підписали перемир’я, яке зупинило першу наймасштабнішу війну в історії людства. Відтоді минуло рівно 100 років. Французький президент Еммануель Макрон запросив до Парижа 70 світових лідерів, аби вшанувати пам’ять тих, хто поклав життя під час Першої світової.

Серед лідерів, що прибули до Парижа — очільник Білого Дому Дональд Трамп, український президент Петро Порошенко, канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо, німецька канцлерка Анґела Меркель і російський лідер Володимир Путін. Уперше річницю завершення війни відзначають так глобально.

«Старі демони виходять на поверхню»

Президент Макрон виступив зі зверненням, в якому закликав пам’ятати уроки війни та не допускати їх у майбутньому.

«Старі демони виходять на поверхню. Інколи історія погрожує знову звернути на трагічний курс та зрушити нашу надію на мир. Давайте поклянемся, що мир буде пріоритетом над усім», — сказав він.

Світові лідери взяли участь у церемонії вшанування пам’яті біля Тріумфальної арки. Вони пройшлися до неї під дощем під звук церковних дзвонів по всьому місту. Під час урочистостей старшокласники зачитували звернення часів закінчення війни різними мовами, виступав оркестр, відбулося покладання квітів. Трамп і Путін на церемонію прибули останніми.

Femen: «Вітайте військових злочинців»

За день до проведення церемонії активістки Femen виступили з акцією протесту. Вони тримали плакати з написами «Вітайте військових злочинців», «Війна — це мир. Рабство — це свобода. Мовчання — це сила». Активісток затримала поліція. Ще одна акція відбулася уже у неділю, 11 листопада, перед тим, як лідери зібралися біля Тріумфальної арки. За кілька метрів від машини Трампа з’явилася представниця Femen з написом на грудях «Фейковий миротворець». Її також затримали правоохоронці.

Макрон і Меркель у Комп’єнському лісі. Дощ проти Трампа

Ангела Меркель прибула до Парижа за день до церемонії. Її візит символічний: Меркель стала першим лідером Німеччини, яка відвідала Комп’єнський ліс від Другої світової війни, пише ВВС. Разом із Макроном вони відкрили пам’ятні плити на честь французько-німецького примирення та підписали книгу спогадів у копії вагону потягу, де 100 років тому уклали перемир’я.

«Цей день має бути не лише пам’яттю, але й закликом до дій», — сказала Меркель, пише The Local Germany.

За день до церемонії приїхав і Трамп зі своєю дружиною. Очікувалося, що після ланчу з Макроном президент США відвідає кладовище, де поховані американські солдати, однак не поїхав туди, пояснивши це «поганою погодою». Замість нього туди поїхав голова апарату Білого Дому Джон Келлі. Таке рішення Трампа викликало хвилю обурення з боку багатьох політиків. Так, Ніколас Соамс, британський консерватор і онук Уінстона Черчілля написав у Twitter: «Вони помирали, дивлячись смерті в обличчя. І це жалюгідно й неадекватно, що Дональд Трамп не зміг навіть з погодою впоратися, аби вшанувати загиблих».

Президент Франції Еммануель Макрон (правруч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час церемонії у Комп’єнському лісі, Франція, 10 листопада 2018 року
Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Паризький мирний форум

Після церемонії світові лідери відправилися на перший Паризький мирний форум, покликаний підкреслити важливість міжнародних інституцій у вирішенні конфліктів, запобігання війнам та розповсюдженню добробуту. Його відкриють Макрон, Меркель та генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш.

Петро Порошенко також візьме участь у заходах в межах форуму та проведе низку двосторонніх зустрічей з главами держав. Про зустріч із Путіним не йдеться. Форум триватиме до 13 листопада. Щоправда, візьмуть участь у ньому не всі: Трамп у неділю полетить додому.

Президент Франції Еммануель Макрон (ліворуч) із дружиною Бріжит Макрон вітають українського президента Петра Порошенка та його дружини Марини Порошенко в Єлисейському Палаці перед початком церемонії, присвяченої 100-річчю перемир'я у Першої світової війні, Париж, Франція, 11 листопада 1918 року
Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Чому Перша світова війна така визначна для світу й України?

За чотири роки Першої світової війни загинуло стільки ж людей, скільки в усіх європейських війнах за тисячу років до того — 10 мільйонів. Це сталося тому, що вперше використали нові види зброї: хімічну, газову, а також дирижаблі, кулемети, бомбардувальники. У війні взяло участь понад 30 світових держав — півтора мільярда людей, що на той час становило ¾ населення земної кулі.

Для українців Перша світова була також визначною. За підрахунками істориків з обох боків фронту опинилося більше 4,5 млн українців. Півтора мільйони загинули. На той час територія України була поділена між двома імперіями: Російською та Австро-Угорською. Тож українці були змушені воювати одне проти одного.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100 років Першій світовій: уже тоді Донбас був стратегічно важливим об'єктом

Перша світова призвела до перестановки сил на міжнародній арені та суттєвих змін на карті світу: припинили своє існування чотири імперії: Австро-Угорська, Німецька, Російська та Османська. Натомість у Росії до влади прийшли більшовики, США вступили у глобальну політику, а Європа породила тоталітарні режими в Італії, Іспанії та Німеччині.

З’явилася й перша міжнародна організація з метою встановлення миру та безпеки у світі — Ліга Націй, яка проіснувала до 1946 року, передавши свої функції ООН. Однак повоєнна система міжнародних відносин виявилася неефективною. Німеччину визнали винною у її розв’язанні Першої світової. Репарації та військові обмеження завдали значних збитків економіці країни і призвели до приходу до влади Адольфа Гітлера.

авторки тексту: Люда Корнієвич, Аліна Дзюбко
Поділитись: