Позиція Данії не видавати дозволу російському Газпрому прокладати газопровід в обхід України «Північний потік-2» у своїх водах суттєво послабила позиції Росії на переговорах щодо укладання майбутнього контракту на транзит з Україною.

Такого висновку дійшли аналітики рейтингового агентства Moody’s.

Зокрема, там вважають, що газопровід «Північний потік-2» без відсутності дозволу уряду Данії не зможуть здати в експлуатацію вчасно, тобто до 1 січня 2020 року. Зазначимо, що наприкінці 2019 року добігає кінця контракт між Україною та Росією про транзит газу. У Газпромі сподівалися до того часу збудувати обхідний газопровід, щоб постачати газ до Європи в обхід України та висувати політичні вимоги Україні задля продовження транзиту.

Для укладання нової угоди про транзит між Україною та Росією розпочали тристоронні переговори, до яких долучили представників Єврокомісії. Станом на квітень 2019 року відбулося 2 зустрічі у форматі тристоронніх переговорів, за підсумками яких домовленості досягти не вдалось. Відтак, існує значний ризик того, що з 1 січня 2020 року Росія припинить транзит газу через українську ГТС, який приносить щороку 3 мільярди доларів українському бюджету.

Без можливості збудувати «Північний потік-2» Росії доведеться транспортувати газ до ЄС через Україну, для чого необхідно укласти нову угоду.

Зазначимо, що в українському Нафтогазі напередодні заявляли, що через відмову Данії погоджувати маршрут «Північного потоку-2» у своїх водах, будівництво російського газопроводу затягнеться, через що його не запустять з 1 січня 2020 року, як обіцяли проектувальники.

Міненергетики Росії не вважають, що відмова Данії прокладати «Північний потік-2» у її водах здатна відстрочити запуск цього газопроводу.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Водночас на розгляді в уряду Данії наразі перебуває ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

Напередодні у Дані повідомляли, що поки не мають наміру дозволяти Росії будувати «Північний потік-2» у своїх водах через агресію Росії на Сході України та у Криму. Водночас у Газпромі зазначили, що газопровід готовий на третину.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись: