Четвер, 22 березня — останній день, коли Верховна Рада може скасувати електронне декларування для антикорупціонерів і в такий спосіб виконати рекомендації Венеційської комісії, вимоги країн Великої Сімки і зрештою допомогти президентові виконати його обіцянку.

Торік він зобов'язався внести зміни в закон про протидію корупції, щоб не допустити «будь-який політичний тиск чи обмеження діяльності неурядових організацій в Україні».

Громадське розбиралося, що може змінитися в роботі громадських організацій, які борються з корупцією, якщо електронне декларування не скасують.

На чужині не мило й навесні

«Як влада руйнувала Київську школу економіки». Допис під такою назвою опублікував 19 березня на Facebook почесний президент школи Тимофій Мілованов. Він стверджує, що через електронне декларування для громадських організацій один із іноземних директорів Київської школи економіки написав заяву на звільнення від 30 березня, за день до крайнього терміну подачі звітності. Це не звільнить від подачі декларації, але він уникатиме поїздок в Україну, щоб не потрапити під санкції. Тимофій додав, що ще четверо його колег думають учинити так само.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поганий і ще гірший: що пропонує президент  замість е-декларування для ГО в законопроектах № 6674 та №6675

Чому приватний навчальний заклад, який не лише готує хороших економістів, але й проводить дослідження й консультує міністерства, повинен звітуватися? Тимофій дає вичерпну відповідь: «Через нашу роботу з освітою та дослідженнями щодо держзакупівель ми потрапляємо під закон про декларування. Розумієте, ми ж боремося з корупцією через навчання держзакупівельників, дизайн аукціонів Prozorro і аналітику».

Згідно з чинною нормою закону декларуватися повинно все керівництво громадських організацій чи непідприємницьких товариств, які займаються антикорупційною діяльністю. У випадку Київської школи економіки, половина керівного складу — іноземці. І вони мають декларуватися на рівні з українськими колегами.

«Сьогодні через дії української влади багато, або ж усі директори школи роздумують про відставку (...) Якщо не буде ради директорів — не буде і школи. Якщо всі іноземні директори підуть, школа перетвориться в ізольований містечковий виш низького рівня», — пояснив Тимофій Мілованов.

Почесний президент Київської школи економіки Тимофій Мілованов (на фото) називає неприйнятним той факт, що згідно з чинною нормою закону іноземці в керівництві ГО мають декларуватися на рівні з українськими колегами. Через це, за його словами, іноземні директори школи економіки збираються написати заяви на звільнення Фото: сторінка Тимофія Милованова у facebook

Не бери, де не поклав

На початку тижня Transparency International Україна в місті Суми провела регіональний тренінг для місцевих журналістів й активістів «Корупція та боротьба з нею: регіональний розріз». Упродовж двох днів організатори розповідали про інструменти боротьби з корупцією, та про те, як моніторити рішення місцевої влади й знаходити кошти на власну діяльність, водночас учасників годували й забезпечили безкоштовними роздатковими матеріалами. І ти самим підвели їх під електронне декларування.

Так уважає очільниця Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак. Саме вона підписала документ, в якому роз'ясняється, хто є отримувачем міжнародної допомоги у сфері протидії корупції.

«Це можуть бути особи, які в межах навчальних чи просвітніх заходів у сфері запобігання, протидії корупції безоплатно отримують презентаційні чи навчальні матеріали, канцелярське приладдя, послуги з проживання, харчування, компенсацію вартості проїзду до місця проведення», — ідеться у відповіді НАЗК на запит всеукраїнського об’єднання «Автомайдан».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Декларація є? Чому влада хоче звітності антикорупціонерів.

Це означає, що майже 30 учасників тренінгу — громадські активісти, студенти, працівники держпідприємств — за випиту каву й навчальні матеріали на кілька десятків сторінок мали б декларуватися наступного року.

Галина Скальська, регіональна координаторка Transparency International пояснює, що закон прописаний надто нечітко, а отже немає розуміння, як НАЗК відстежуватиме учасників регіональних тренінгів. І наводить приклад, як можна себе убезпечити від декларування, не відмовляючись від заходу: «Особа може бути учасником таких освітніх семінарів, але просто відмовитися від роздаткових матеріалів, їжі та компенсації проїзду й проживання».

Дивиться лисицею, а думає вовком

Ще один «приємний» пункт від НАЗК, який може відбити бажання зачіпати тему корупції, — це обов’язкове звітування, навіть якщо у статуті громадської організації не прописана антикорупційна діяльність. Досить провести один або кілька антикорупційних заходів.

«Приміром, якщо громадська організація, основна діяльність якої пов’язана із захистом навколишнього середовища, здійснюватиме діяльність у сфері запобігання корупції, то її керівники, члени органів управління стануть суб’єктами декларування відповідно до закону», — роз’яснює НАЗК.

Тобто якщо Національний екологічний центр організує круглий стіл на тему «як подолати корупцію в сфері відведення земель заповідного фонду», його керівництву доведеться декларуватися. Так само, як громадській організації, яка займається освітніми питаннями, але вирішила провести тренінг про те, як подолати корупцію в школі.

Натомість ті організації, які за статутом є антикорупційними, але за рік не вели жодної діяльності в цій сфері, не підпадають під декларування.

Пам’ятаєте, з чого починалося обрання НАЗК? Уряд був змушений скасувати результати першого відбору й повторно обрати членів конкурсної комісії Нацагентства, бо в першому випадку більшість голосів отримали кишенькові антикорупційні організації, які не мали навіть належного досвіду в цій сфері. Тепер такі ГО можуть спокійно перебувати в «сплячому» режимі, доки не знадобляться політичним гравцям.

Очільниця Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак (друга ліворуч) під час наради з прем'єр-міністром України щодо електронного декларування, Київ, 26 лютого 2018 року Фото: Владислав Мусієнко/POOL

Що маєш зробити завтра, зроби сьогодні

На засіданні Антикорупційний комітет схвалив і передав на розгляд парламенту два законопроекти про відтермінування обовязкової подачі електронних декларацій для представників антикорупційних громадських організацій.

Народний депутат Сергій Лещенко пропонує відкласти обов’язкове звітування активістів на рік. Цього часу має вистачити, щоб скасувати декларування взагалі, переконаний парламентар. Натомість його колега по фракції Артур Герасимов упевнений, що депутатам вистачить і 3 місяці для вирішення питання з електронним декларуванням, саме на стільки від і пропонує відстрочити його для антикорупціонерів.

Це означає одне — просто так скасовувати звітність для ГО влада не планує. Адже інакше досить було б ухвалити законопроект 6172, який безумовно скасовує декларування.

Поділитись: