Верховна Рада провалила внесення на розгляд депутатів зміни до Податкового кодексу, які з одного боку скасовують обов’язкове електронне декларування доходів та витрат антикорупційних громадських організацій (законопроект N6674). А з іншого — запроваджують нову форму звітів для ГО (законопроект N6675).

Спроба зобов’язати громадські організації подавати електронні декларації обурила як громадськість, так і донорів, які безпосередньо фінансують ГО.

Президентові знадобилося більш ніж три місяці, щоб таки виконати обіцянку, дану представникам громадських організацій, і внести до Ради закони, які мали б скасувати обов'язкове декларування цих ГО.

Та доки права рука президента тягнулася скасувати скандальні поправки, ліва реєструвала інший законопроект, покликаний, на думку експертів, ускладнити життя громадських організацій. 

Коротко розповідаємо про те, які наслідки матиме ухвалення цього документу.

Що це означає для ГО?

Законопроект N6675, авторства Петра Порошенка, запроваджує нову форму податкової звітності для громадських організацій та фізичних осіб-підприємців, які отримують кошти міжнародної допомоги.

ГО, річний дохід яких перевищує 463 200 грн, до 1 квітня зобов'язують оприлюднити фінансовий звіт за минулий рік.

Його треба опублікувати на власному сайті та подати для оприлюднення в податкову. Звіт має відображати:

— склад керівних органів ГО;

— кількість членів ГО, суму внесків за рік та їхнє фактичне надходження на рахунок ГО;

— загальну суму отриманих ГО доходів від фізичних осіб, підприємств, установ та організацій. Отримані кошти від реалізованих в Україні проектів міжнародної допомоги;

— кількість працівників ГО, їхні зарплати, а також перелік десяти працівників ГО, яким виплачено найбільші суми заробітної плати;

— загальну суму видатків ГО на інших фізичних і юридичних осіб, їхній детальний перелік і видатки на них, (якщо річний обсяг видатків на одну таку фізичну чи юридичну особу перевищує 80 тисяч гривень).

Тобто, уся інформація про доходи та донорів не тільки оприлюднюється на сайті, а й передається податківцям.

Більшість з цих пунктів і зараз у публічному доступі ГО, або подається фіскальній службі.

А от оприлюднення зарплат і публікація даних про перші 10 співробітників — це нововведення для ГО.

З нового також — подання інформації про участь керівників ГО в керівних органах інших громадських об'єднань, або їхня участь в інших юридичних особах приватного права.

Представники громадських організацій ще в березні обговорили з президентом внесення змін до е-декларування (архівне фото)Фото: president.gov.ua

Що буде з ФОПами громадських організацій

ФОПи, які отримали дохід напряму від донорів (ця норма не стосується тих, хто отримує гроші через контракти з ГО), будуть змушені в окремому додатку до податкової декларації надавати інформацію про обсяг такого доходу із зазначенням самих донорів.

Також така фізична особа-підприємець має відзвітувати про виплати третім особам (їхній перелік додається) за рахунок такого доходу, якщо ці виплати перевищують 4800 грн.

Чим загрожує неподання податкових звітів?

За неподання або невчасне подання звіту ГО виключають з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Це означає, що доведеться платити податок на прибуток.

За неналежне подання даних, ФОП виключають із системи спрощеного оподаткування та переводять на загальну систему оподаткування. Повернутися можна буде не раніше, ніж за рік. 

Реакція громадськості

Експерт Реанімаційного пакету реформ Володимир Дубровський називає вимоги щодо додаткових звітів ФОП дискримінаційними. На його думку, з'являться передумови для тиску з боку фіскальної служби.

«Це лише пропозиції на заміну одного поганого закону іншим менш поганим. Можливо, він і не є поганим сам по собі, але містить у собі декілька небезпечних новел, які можуть використовуватися, наприклад, фіскальними органами, для тиску на ГО.

Цей звіт буде детальнішим, ніж нинішній звіт у податкову, і буде публічним. Дискусії наразі тривають навколо того, який об'єм даних має бути в тому звіті.

Тому що деякі вимоги виглядають надмірними. Зокрема, оприлюднення даних про зарплати співробітників.

Це виходить за межі загальної практики європейських країн», — каже він.

З Дубровським погоджується голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін та ще понад 20 громадських організацій, які закликали Раду не підтримувати нові звіти для ГО.

За словами Шабуніна, ГО готові детально звітувати про всі кошти, отримані від міжнародних донорів, однак не розуміють, чому за такими ж нормами не звітують, приміром, політичні партії.

Він розповів, що в початковій версії проекту звітувати мали лише ті ГО, які отримують міжнародне фінансування.

Попри внесені правки, представники громадськості порівнюють пропозицію президента з законом про «іноземних агентів» у Росії і застерігають, що такий крок може призвести до зменшення кількості та обмеження діяльності незалежних організації.

«Ми пропонуємо парламенту України розглядати громадські організації як партнерів у побудові сучасної європейської держави, відмовитись від розгляду наданих законопроектів та продемонструвати повагу до фундаментальних прав і свобод людини», — йдеться в заяві представників ГО. Вони сподіваються, що перед голосуванням проект закону ретельно обговорять у комітетах.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile