Щойно дізнавшись про «вбивство» Аркадія Бабченка, 29 травня спецпредставник ОБСЄ з питань свободи слова Арлем Дезір прилетів в Україну. Він досі не має відповідей, чи справді в СБУ не було інших варіантів, окрім як інсценувати його загибель.

Нині він знову перебуває в Києві — ОБСЄ організовує конференцію «Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні під час конфлікту в країні та навколо неї».

Про своє бачення «спецоперації СБУ», про долю незаконно засудженого в Росії українського журналіста Романа Сущенка, а також Кирила Вишинського, проти якого в Україні порушили справу в держзраді, — Арлем Дезір розповів Громадському.

Коли стало відомо про так зване «вбивство» Бабченка, ви одразу прилетіли до Києва. А що сталося далі? Що пояснила вам українська влада після того, як оголосила, що це була спецоперація?

Так, я збирався зустрітися з представниками влади, колегами та асоціаціями журналістів після цього жахливого повідомлення. І, звичайно, коли дізнався, що це була спланована операція з метою проведення спеціального розслідування, що Бабченко живий і з ним усе добре, я зітхнув з полегшенням. Але також дуже важливо, щоб при розслідуванні погроз і нападів на журналістів, органи влади надавали прозору та правдиву інформацію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Тактична перемога — стратегічна поразка: реакція світу на спецоперацію з Бабченком

Спецпредставник ОБСЄ з питань свободи слова Арлем Дезір (у центрі) на конференції «Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні під час конфлікту в країні та навколо неї», Київ, 26 червня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Ви маєте таку інформацію?

Ні, я досі не маю всієї інформації. Я чув заяви влади, генерального прокурора, але хотів би дізнатися в майбутньому більше — це просто необхідність. Дуже важливо побороти безкарність, коли скоюють злочини проти журналістів, як, наприклад, убивство Павла Шеремета, якого ми сьогодні згадували на цій конференції, та Олеся Бузини. Важливо забезпечити належне розслідування, знайти винних та притягти до відповідальності.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Вбивство Павла»: розслідування загибелі журналіста Шеремета

Це важливо і для журналістів, яким погрожують сьогодні. Звичайно, я розумію, що частину інформації не можуть наразі оприлюднити, але коли інформація стає публічною, вона повинна бути правдивою. І це також важливо, адже ми живемо в часи фальшивих новин, дезинформації, пропаганди, і Україна є жертвою такої практики дезінформації. Тому влада має докладати зусиль, щоб оприлюднювалася лише правда. І це також питання довіри до самої влади, довіри до боротьби з тими, хто загрожує журналістам.

На вашу думку, яка інформація необхідна для того, щоб світ переконався, що саме такий спосіб проведення операції був виправданим?

Я чітко кажу, що не схвалюю таку спецоперацію. Я вважаю, що не можна брехати про життя чи смерть журналіста. Якщо влада знає про погрози Бабченку чи іншим журналістам, — а нам відомо, що є список журналістів, які на сьогодні в небезпеці, — важливо, щоб вона надала їм максимум інформації. Але також важливо, щоб не було якихось інших домислів і непідтверджених відомостей.

Багато українців переймаються справою журналіста Сущенка, якого засудили в Росії. Що міжнародна спільнота спроможна зробити заради його визволення? Адже складається враження, що на цю ситуацію вплинути неможливо. Якими будуть ваші наступні кроки? Кажуть навіть, що справа Кирила Вишинського має більший міжнародний розголос, ніж справа Сущенка.

Для мене визволення Романа Сущенка має високий пріоритет. Я неодноразово піднімав це питання на багатьох міжнародних форумах — у Відні, де ми розташовані, під час візитів до України, я також говорив про це в Москві, коли зустрічався з тамтешніми політиками. І, звісно, ми не можемо погодитися з думкою, що журналісти сьогодні використовують у міжнародних відносинах, мов заручників. Я маю на увазі, що поняття журналіст не повинно пов'язуватися з поняттям злочину. Держава може не схвалювати позицію журналіста, але держави-учасниці ОБСЄ мають чітке зобов'язання щодо поваги роботи журналістів з інших країн і навіть сприяння акредитації та вільного пересування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я не вірю, що мій батько шпигун», — інтерв'ю з дочкою політв'язня Романа Сущенка

До речі, Роман Сущенко був у Росії не по роботі, а з приватним візитом до родини, а його заарештовували, і заарештували не з професійних міркувань. Він був дуже відомим журналістом, працював у Парижі кореспондентом «Укрінформу», і ми дійсно просимо його звільнити, так само, як і про звільнити Миколу Семену, який де-факто перебуває під домашнім арештом в Криму, а тепер йому заборонили займатися професійною журналістикою, і він не може залишити Крим, хоча й хоче виїхати до України. Тому дуже важливо, щоб його звільнили. Також на конференції ми присвячуємо особливу увагу справі Олега Сенцова і попросимо про його звільнення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми вимагали звільнити полоненого в «ДНР» блогера Асєєва — інтерв'ю з представником ОБСЄ

Спецпредставник ОБСЄ з питань свободи слова Арлем Дезір на конференції «Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні під час конфлікту в країні та навколо неї», Київ, 26 червня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Ви знаєте, що український уряд надав докази про діяльність Кирила Вишинського на користь Росії та про фінансування цієї діяльності Кремлем. Як би ви прокоментували цю ситуацію?

Вишинський — журналіст, який довго працював в Україні на російські медіа. Його політичні погляди і позиція давно відомі. Він не підтримував позицію уряду і це був громадський аспект його діяльності. Отже, я думаю, що журналісти мають поважати журналістів, і ми не можемо використовувати їх у боротьбі проти держави, обмінювати або тиснути.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Російський паспорт і медаль «За повернення Криму»: що відомо про затриманого головреда «РИА Новости»

Одним із зобов'язань ОБСЄ є прийняття того факту, що іноземні журналісти або ваші журналісти за кордоном можуть безперешкодно працювати. Звичайно, є певні правила та обмеження, встановлені законом, але, відповідно до міжнародних стандартів, це не може загрожувати свободі слова. Тому я просив звільнити Вишинського. Я думаю, що журналістика не повинна бути криміналізована.

Поділитись: