Держсекретар США Майк Помпео після зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним у Сочі, Росія, 14 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN/POOL

14 травня Держсекретар США Майк Помпео зустрівся у Сочі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим та президентом РФ Володимиром Путіним. Це перший його візит до Росії за час перебування на посаді. Днем раніше Помпео скасував запланований візит до Москви і поїхав до Брюсселя, аби провести переговори з представниками Франції, Німеччини й Британії щодо Ірану.

«Сьогоднішня зустріч стала позитивним кроком уперед. США та Росія в минулому демонстрували, що можуть взаємодіяти по ключових міжнародних питаннях. Ми закликаємо Росію співпрацювати з нами, аби змінити траєкторію відносин на благо обох націй»,написав після візиту до Росії Помпео у своєму Twitter.

Російська сторона зазначила: щодо низки ключових питань «прориву поки не відчувається», однак перемовини з Помпео були відвертими та корисними. На думку глави МЗС Росії Сергія Лаврова, телефонна розмова Трампа з Путіним 3 травня поклала початок поліпшенню діалогу між країнами. Про що Помпео говорив із Путіним та Лавровим у Сочі?

У загальних рисах — про Україну

Під час півторигодинної зустрічі Помпео з Путіним про Україну не говорили. «України не було, взагалі не було», — повідомив журналістам після зустрічі помічник президента Росії Юрій Ушаков. Натомість українське питання порушувалося у майже вдвічі тривалішій розмові держсекретаря із міністром закордонних справ РФ.

«Ми не визнаємо анексії Криму Росією. Наші санкції все ще залишаються в дії. Також ми закликаємо російський уряд випустити на свободу екіпажі суден, що затримані у Керченській протоці», — зазначив на підсумковому брифінгу з Лавровим Майк Помпео.

Також під час брифінгу Помпео висловив сподівання про врегулювання ситуації на Донбасі і закликав Росію налагодити відносини із новою владою в Україні після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах.

Лавров, зі свого боку, наголосив: «Щодо ситуації в Україні, є резолюція Ради безпеки ООН, яка погодила Мінські угоди, і ми розраховуємо, що нове керівництво зможе визначити свою позицію щодо Мінських угод, спираючись на безальтернативність політичного врегулювання цієї внутрішньоукраїнської кризи».

Загалом в контексті українських реалій вкотре йшлося про розбіжності в поглядах США та Росії. «Є моменти, де у нас геть різні підходи. Ви говорите про Україну — ми маємо відмінні думки щодо того, як має просуватися це питання», зазначив Помпео у розмові з журналістами.

Держсекретар США Майк Помпео (другий ліворуч) під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним (другий праворуч) у Сочі, Росія, 14 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXANDER NEMENOV/POOL

Що з Венесуелою?

Одне з найбільш нагальних міжнародних питань — криза у Венесуелі. Помпео заявив, що закликав російських колег підтримати венесуельців у їхньому прагненні до встановлення демократії. Для Сполучених Штатів це означає — визнати легітимним керівником Венесуели опозиціонера Хуана Гуайдо, як це зробили самі Штати і десятки інших країн.

«Ми вважаємо, що для Ніколаса Мадуро настав час піти. Він не приніс венесуельському народу нічого, окрім страждань. І ми сподіваємося, що російська підтримка Мадуро припиниться», — заявив Помпео під час брифінгу із міністром Лавровим. Обидва політики погодилися, що у Венесуелі — гуманітарна та політична криза. Однак шляхи її вирішення викликають суперечності.

«Чому Росія займає саме таку позицію — на підтримку діалогу, розгляду всіх питань самими венесуельцями, без ультиматумів, без попередніх умов? Ця позиція витікає з того, що демократії не можна встановлювати силою. Погрози, які лунають на адресу уряду Мадуро — і з вуст офіційних представників адміністрації США, і з вуст пана Гуайдо, який постійно нагадує про своє право запросити озброєну інтервенцію ззовні, не мають нічого спільного із демократією», — наголосив Лавров.

Росія і вибори в США

Зустріч Помпео із Лавровим та Путіним — перша російсько-американська зустріч на високому рівні після того, як у Сполучених Штатах оприлюднили доповідь спецпрокурора Мюллера про втручання Росії у президентські вибори в США.

Під час зустрічі з Путіним Помпео наголосив: США сподіваються, що Росія не втручатиметься в американські вибори у 2020 році, і очікують від Москви конкретних сигналів, що повторення ситуації 2016-го року не буде. За словами держсекретаря, це втручання Росії сильно підірвало її відносини зі Сполученими Штатами.

Водночас глава російського МЗС звинувачення на адресу Росії відкинув. Він наголосив, що жодного її сліду на американських виборах у 2016 році не було. Лавров зазначив: «Проблемами, які виникають у кіберпросторі, ми б хотіли займатися з нашими американськими колегами професійно, без жодних емоцій, без жодної політизації і тим більше без того, аби робити цю тему мало не головною у внутрнішньополітичній боротьбі у Сполучених Штатах».

Також Лавров зауважив, що передав Майку Помпео меморандум про нібито наявні факти втручання США у внутрішню політику Росії. І засудив ухвалений Сенатом і Палатою представників США Закон про підтримку свободи в Україні від 2014-го року, згідно з яким дозволяється посилювати тиск на оборонну, енергетичну й фінансову галузі російської економіки.

Держсекретар США Майк Помпео на аеродромі у Сочі, Росія, 14 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN/POOL

Інші питання

У фокусі розмов Помпео із Путіним та Лавровим були також питання стратегічної стабільності й актуальні регіональні проблеми: зокрема, ситуація із КНДР, Афганістаном, Сирією, Іраном, Лівією. Щодо Північної Кореї політики загалом зійшлись у поглядах. «І США, і Росія згодні, що ціль — денуклеаризація КНДР. Ми знімемо санкції після того, як Північна Корея виконає свої обіцянки. Наші команди працюють разом, і ми працюємо у цьому напрямку дуже ефективно й продуктивно», — заявив Помпео під час брифінгу.

Щодо Сирії лідери підсумували: говорили про те, аби полегшити долю сирійського народу, аби сирійська територія більше не була притулком для терористів і про деескалацію Ідлібу на півночі країни.

За словами Юрія Ушакова, Путін та Помпео також у загальних рисах обговорили можливу зустріч лідерів США та Росії на саміті «Великої двадцятки» у японській Осаці. Двостороння зустріч Трампа з Путіним у межах минулорічного саміту в Агрентині була під загрозою: після агресії РФ біля Керченської протоки 25 листопада 2018 року, коли російські прикордонники обстріляли й захопили українські судна й моряків, президент США заявив про її скасування. Втім коротка неформальна розмова лідерів усе ж відбулась.

Поділитись: