Німецьке міністерство оборони оприлюднило доповідь, у якій розповідається про дискримінацію гомосексуалів у німецькій армії в період з 1955 по 2000 рік. Із цієї нагоди відомство вперше офіційно вибачилося за дискримінацію геїв у бундесвері.

Про це повідомляє Deutsche Welle.

Доповідь «Табу і толерантність» почала готуватися ще за попередньої очільниці німецького міноборони — Урсули фон дер Ляєн, яка нині є президенткою Європейської комісії. Автор документа — підполковник бундесверу Клаус Шторкман, який поговорив із близько 60 офіцерами німецької армії.

У доповіді наводяться історії геїв-військових, які під час служби зазнавали утисків та дискримінації. Йдеться як про нетерпиме ставлення до гомосексуальності з боку військового керівництва, так і про обмеження в просуванні по службі виключно через гомосексуальність військовослужбовців. Деякі з опитаних Шторкманом розповіли й про сексуальне насилля щодо себе.

Під час публічної презентації доповіді був присутнім один зі згаданих у ній військових — 77-річний Дірк Кох. У 1964 році його не відправили на Олімпійські ігри в Токіо лише через те, що він гей. «Ми не можемо відправляти таких, як ти, у світ, аби представляти збройні сили Німеччини», — так йому пояснили скасування закордонного відрядження.

Неофіційна дискримінація щодо гомосексуалів у бундесвері тривала до 2000 року, коли перший лейтенант Вінфрід Штехер подав до суду на тодішнього міністра оборони Рудольфа Шарпінга. Шарпінг публічно заявив, що гомосексуальність «викликає значні сумніви в придатності до лідерства й є підставою для відмови в наймі на роботу на такі позиції».

Але міністерство оборони пізніше оголосило про припинення політики дискримінації, і справа так до суду й не дійшла. Тепер же проблему визнали — і вперше принесли офіційні вибачення дискримінованим.

«Не будемо ходити околяса. У двадцятому столітті у бундесвері гомосексуальні солдати зазнавали систематичної дискримінації. Це було неправильно тоді — і це неправильно зараз. Ми приносимо вибачення», — заявила чинна міністерка оборони ФРН Анеґрет Крамп-Каренбауер.

Вона додала, що протягом наступного року подасть на розгляд парламенту законопроєкт про реабілітацію солдатів-геїв, які зазнали дискримінації під час служби. Але застерегла: «Знайти кожну жертву історичної дискримінації буде неможливо. Ми не можемо виправити кожну несправедливість».

Поділитись: