Іран пообіцяв помститися за вбивство свого провідного фізика-ядерника. У смерті науковця звинувачують Ізраїль

Президент Ірану Хасан Рухані звинуватив Ізраїль у смерті провідного іранського фізика—ядерника Мохсена Фахрізаде, на якого напали поблизу Тегерана. Політичні експерти також очікують напруження відносин Ірану зі США.

Про це пише WP та The Economics Times.

Під час виступу на національному телебаченні Рухані звинуватив США й Ізраїль у вбивстві фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде. Він заявив, що смерть науковця не зупинить ядерну програму Ірану.

Одразу ж після новини про смерть вченого те саме заявляла низка посадовців Ірану, зокрема й міністр закордонних справ Джавад Заріф.

«Це боягузство з ознаками причетності Ізраїлю свідчить про відчайдушне розпалювання ворожнечі зі сторони злочинців», ㅡ написав він у Twitter.

Попри те, що ядерну зброю в Ірані ще не створили, чиновники заявили про серйозний удар по системі оборони у зв'язку зі смертю Фахрізаде.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї також закликав помститися за вбивство вченого.

Чому звинувачують Ізраїль та США?

Як пише агентство Anadolu, спекуляції щодо втручання Ізраїлю виникли на тлі заяви ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху, який у день інциденту заявив місцевим ЗМІ: «Я не можу поділитися з вами деякими речами, які я зробив цього тижня, але я сказав би вам, що на Близькому Сході є прогрес».

Раніше один із радників верховного лідера Ірану і кандидат у президенти Ірану Хоссейн Дехган заприсягнув помститися та натякнув, що перед завершенням своєї каденції президент США Дональд Трамп намагається розв’язати повномасштабну війну.

Про те саме говорили журналісти The New York Times, які з посиланням на чотири джерела заявили, що Трамп в останні місяці свого президентства міркував про удар по ядерному об'єкту Ірану.

Хто такий Фахрізаде?

Він був одним із провідних розробників ядерної програми Ірану. У 2018 році прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявляв, що вчений є керівником усього ядерного проєкту Тегерана. У ЗМІ його називали «батьком іранської бомби». Зазначимо, що, попри це, ядерну зброю в Ірані поки ще не створили.

За даними Міністерства оборони Ірану, на автомобіль науковця напали «терористичні елементи». Виникла перестрілка між нападниками та охоронцем Фахрізаде, вчений отримав серйозні поранення і згодом помер у лікарні.

Також варто нагадати, що у січні 2020 року американські військові вбили іранського генерала Касема Сулеймані, який був одним із найвпливовіших силовиків країни.

Це спричинило загострення ситуації на Близькому Сході. Зокрема, саме під час обстрілів Іраном американських військових баз в Іраку було збито літак Boeing-777 «Міжнародних авіаліній України».

Тегеран після цього також оголосив про відмову від обмежень на збагачення урану, передбачених угодою від 2015 року про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій.

Щоправда, пізніше Іран уточнив, що угода «ще не похована» і країна готова повернутися до її виконання після зняття санкцій.