У зоні бойових дій на Донбасі бойовики 14 вересня тричі порушили режим припинення вогню. Обійшлося без бойових втрат і поранень.

Про це повідомляє штаб операції Об’єднаних сил.

Так, поблизу Авдіївки та Мар’їнки зафіксували неприцільний вогонь у бік українських позицій із ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.

Українські військові вогонь у відповідь не відкривали. Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Окрім того, у районі населеного пункту Пищевик виявили БПЛА, що перетнув лінію зіткнення. Безпілотник бойовиків подавили засобами радіоелектронної боротьби.

Від початку поточної доби, 15 вересня, на усіх ділянках спостерігається «тиша», порушень мирних домовленостей не зафіксували.

Також у штабі повідомляють, що військовослужбовці Збройних сил разом з рятувальниками ДСНС ліквідували пожежу поблизу населеного пункту Миколаївка на Донеччині.

Станом на вечір 12 вересня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ нарахувала 1 014 порушень «тиші» від початку перемир'я 27 липня. Загалом було 177 вибухів, два невизначені боєприпаси, що пролетіли, 13 освітлювальних ракет та 822 черги та постріли.

В ОБСЄ за порушення рахували кожний постріл або вибух, а в штабі ООС обстріли однієї позиції рахуються як один факт порушення.

Яка ситуація на Донбасі зараз?

З 27 липня на Донбасі почав діяти новий режим припинення вогню. Зокрема ці домовленості забороняють відкривати будь-який вогонь без дозволу керівництва. У разі навмисного порушення режиму припинення вогню стосовно військовослужбовців Збройних Сил можуть застосовувати дисциплінарні стягнення.

Бойовики регулярно порушують новий режим «тиші»: відкривають вогонь та обладнують свої позиції. У штабі кажуть, що провокативні обстріли не загрожують життю військових, тому вогонь у відповідь не відкривають.

Донедавна головним досягненням перемир'я вважали те, що від обстрілів не загинув і не дістав поранення жодний український військовий. На 42-й день перемир'я, 6 вересня, бойовики порушили режим «тиші» й обстріляли позиції української армії на Луганщині, один військовий дістав поранення. Того ж дня інший військовий внаслідок обстрілу бойовиків загинув.

Так званий керівник самопроголошеної «ДНР» Денис Пушилін 5 вересня побачив порушення перемир'я, укладеного наприкінці липня, там, де його більше не побачив ніхто, і почав грозитися знищити позиції українських військових.

Погрози Пушилін постійно відтерміновував, посилаючись на можливість урегулювати все через перемовини в Мінську. 9 вересня під час засідання ТКГ саме це врегулювання і було досягнуте: «ДНР» відрапортувала про допуск своїх представників для інспектування позицій українських військових, щодо яких вона висувала претензії. Спільну інспекцію згодом підтвердили і в Офісі президента.

Та вже перед самим її початком 10 вересня в Офісі президента заявили, що інспекцію скасовують, бо бойовики та Росія висунули нові вимоги. За даними ЗМІ, серед цих вимог зокрема: відвідування нових точок, здійснення фото- та відеофіксації та підписання спільного протоколу.

Українська делегація в ТКГ вважає, що ці вимоги «грубо порушують досягнуті 9 вересня домовленості». Відтак представник України в ТКГ Леонід Кравчук звернувся до ОБСЄ з проханням відкласти інспекцію.

Поділитись: