Завершення будівництва «Північного потоку-2» та введення його в експлуатацію призведе до зростання вартості газу у країнах Центральної та Східної Європи.

Про це йдеться у скарзі, яку Нафтогаз надіслав до Єврокомісії щодо зловживання Газпромом своїм домінуючим становищем на ринку ЄС, передає прес-служба компанії.

У Нафтогазі вважають, що у разі, якщо Росія почне постачати Європі газ через «Північний потік-2», то зміняться напрямки основних газових потоків. Як наслідок, суттєво зросте вартість транспортування газу та його ціни у низці країн ЄС.

Нафтогаз зазначає, що «Північний потік-2» від самого початку його будівництва є неринковим проектом. Так, економічної доцільності у побудові ще одного газопроводу до Європи наразі немає, бо існуючі шляхи транспортування газу не використовуються у повній мірі.

«Північний потік-2» є «хижацькою» інвестицією, яка створює потужну зброю для перешкоджання імпорту скрапленого природного газу (СПГ) до ЄС, оскільки надлишкова потужність ставить під загрозу окупність капітальних витрат у нових проектах з СПГ», — зазначають у Нафтогазі.

Там також додають, що у разі введення в експлуатацію газопроводу, Україна, швидше за все, втратить доходи від транзиту, які приносять щороку близько 4% від ВВП країни.

Нагадаємо, що 6 травня Нафтогаз поскаржився на Газпром до Єврокомісії. У скарзі компанія зазначає, що Газпром зловживає своїм становищем на ринку та просить вжити заходів для протидії «Північному потоку-2».

Зазначимо, що наприкінці травня 2018 року Єврокомісія ухвалила рішення, яким не визнала Газпром монополістом на ринку постачання газу в Європі. У жовтні 2018 року Польща оскаржила це рішення.

Напередодні голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що Росія вже почала готуватись до нових переговорів щодо укладання транзитної угоди з Україною після того, як російський президент заявив, що «Україна залежить від російського газу».

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: