Додому повернулися двоє канадців, затриманих Китаєм після арешту фіндиректорки Huawei. Її теж відпустили напередодні
Громадяни Канади Майкл Ковріґ і Майкл Спевор, затримані у грудні 2018 року в Китаї, 25 вересня повернулися на батьківщину. Сталося це одразу після звільнення з—під варти в Канаді фінансової директорки китайської компанії Huawei Мен Ванчжоу, яку затримали на запит США через підозру в шахрайстві.
Про це повідомляє CBC.
Про звільнення Ковріґа й Спевора стало відомо одразу після того, як міністерство юстиції США оголосило про укладання угоди з Ванчжоу. Ця угода дозволила фіндиректорці Huawei повернутися до Китаю 25 вересня.
Ексдипломата Ковріґа й бізнесмена Спевора затримали в Китаї одразу після арешту Ванчжоу у грудні 2019 року. Канадійців звинуватили в шпигунстві; Спевора у серпні 2021 року засудили до 11 років позбавлення волі в Китаї. Судовий процес над ними Канада критикувала як такий, що не відповідає мінімальним стандартам правосуддя.
Серед експертів і політиків у Канаді поширена думка, що арешт Ковріґа й Спевора був «помстою» Китаю за затримання Ванчжоу. Пекін публічно не підтверджував і не спростовував зв’язку між цими двома подіями, але в заяві 25 вересня підкреслив, що вважає звинувачення проти фіндиректорки Huawei сфальшованими.
Сама ж Ванчжоу після звільнення з-під варти подякувала суду й уряду Канади за «дотримання верховенства права», а канадському народу й ЗМІ — за їхню толерантність. «Перепрошую за будь-які спричинені труднощі», — додала вона в розмові з журналістами під будівлею суду.
Нагадаємо, Ванчжоу арештували в Канаді в грудні 2018 року за запитом Сполучених Штатів. Проти неї висунули низку звинувачень, передусім у шахрайстві — через нібито неправдиву інформацію про співпрацю Huawei з Іраном (проти якого США ввели санкції), надану банку HSBC.
Це сталося незабаром після того, як США додали Huawei у «чорний список» компаній, із якими американському бізнесу й банківському сектору заборонено вести діяльність. Причиною такого кроку стали звинувачення Huawei в крадіжці інтелектуальної власності.
24 вересня міністерство юстиції США і Ванчжоу оголосили про угоду в її справі. Згідно з нею, американська сторона погодилася не розслідувати звинувачення проти китаянки до грудня 2022 року. Якщо вона виконуватиме вимоги суду до того часу, справу можуть закрити без оголошення обвинувального вироку.
Водночас це дало підстави суду Канади відхилити запит США на екстрадицію Ванчжоу. Після цього жінка повернулася до Китаю, де не перебувала протягом останніх майже трьох років.
- Поділитися: