Долар по 27 грн: Нацбанк підрахував, як вплинув би на економіку фіксований курс

За розрахунками Національного банку України у разі, якби у 2019 році курс долара зафіксували на рівні 27 гривень, то економіка України зростала б швидше, однак вищою була б й інфляція.

Такі дані Нацбанк навів, проаналізувавши вплив курсу валют на економіку у своїй економічній моделі. Відповідні розрахунки містяться в інфляційному звіті за січень 2020 року.

Так, у разі, якби курс долара штучно зафіксували на рівні 27 гривень за долар у квітні 2019 року, то рівень інфляції був би набагато вищим протягом минулого та 2020 року, однак темпи економічного зростання пришвидшилися б.

«За такого сценарію реальний ВВП зростав би швидше, але всього на 0,1 відсоткового пункта та 0,3 відсоткового пункта у 2019 та 2020 роках через тимчасові переваги для експортного сектору. Однак переваги для зростання швидко б вичерпалися, а в довгостроковому періоді економіка зазнала б втрат», — йдеться у звіті НБУ.

Крім цього, через вищу інфляцію Нацбанк не зміг би знизити розмір облікової ставки, а це означає, що у 2020 році кредити для населення та бізнесу не дешевшали б.

«Короткострокові переваги у вигляді цінової конкурентоспроможності вичерпалися б через вищу інфляцію», — додали у Нацбанку.

Там нагадують, що наразі курс гривні відповідає стану української економіки, а політика НБУ з 2015 року більше не спрямовується на фіксацію курсу валют. Натомість Нацбанк ставить за ціль досягнення певного рівня інфляції.

Станом на 7 лютого 2020 року Нацбанк встановив офіційний курс долара на рівні 24,58 гривні за долар. Наприкінці грудня 2019 року долар в Україні коштував 23,2 гривні.