Цього року Docudays UA присвячений темі дорослішання
Фото:

стопкадр з відео Docudays UA

Цього року через карантин Docudays UA не може зібрати повні зали глядачів у кінотеатрах та познайомити їх особисто з українськими та іноземними документальними стрічками. Але це не означає, що фестиваль не відбудеться, він просто переміщається в онлайн.

З 24 квітня до 3 травня в програмі Docudays UA — 45 онлайн-стрімів дискусій і лекцій, понад 50 стрічок із конкурсних і позаконкурсних програм у безкоштовному доступі на платформі DOCU/SPACE. Аби їх подивитися, достатньо просто зареєструватися. До того ж, hromadske як медіапартнер долучається до трансляції подій з правозахисної та ще кількох програм.

Більше про те, які фільми варто подивитися, яка головна тема фестивалю цьогоріч і на яких онлайн-подіях можна побувати — у нашому огляді.

«Teen Spirit» — дорослішання та права дітей

Цьогоріч Docudays UA присвячений темі дорослішання — «Teen Spirit». Організатори пропонують розібратись у правах дітей i як може звучати голос молодi в обговоренні суспільних питань.

Основним інформаційним приводом стало те, що у 2019 році виповнилося двадцять років з часу прийняття Конвенції про права дитини. Цим міжнародним договором Об’єднані Нації домовились про посилення правоспроможності дітей.

«Приєднавшись до Конвенції, Україна повинна слідувати цьому договору. Ми хочемо сприяти реальному включенню Конвенції з прав дитини до політичного порядку денного держави», — підкреслюють на сайті Docudays UA.

Образом кінофестивалю обрали жувальну гумку, яка символізує задоволення, впевненість у собі та навіть інструмент протесту для покоління «Z».

Де дивитися і яка програма

Усі фестивальні кінопокази та онлайн-трансляції будуть безкоштовними. За можливості, глядачі можуть сплатити за перегляд довільну суму або зробити благодійний внесок, а також придбати мерч. Описи до всіх фільмів можна прочитати на платформі DOCU/SPACE.

Онлайн-фестиваль збереже всі конкурсні програми: DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Традиційно кожну з програм оцінюватиме окремий склад журі, до якого входять іноземні та українські експерт(к)и, документаліст(к)и, правозахисники й правозахисниці.

Більшість фільмів не мають розкладу, переглянути їх можна в будь-який зручний час, окрім фільмів з DOCU/УКРАЇНА: кожна стрічка національного конкурсу буде у відкритому доступі протягом доби.

Крім фільмів, програма включає онлайн-трансляції правозахисних дискусій RIGHTS NOW!, лекцій та зустрічей DOCU/КЛАС, а також розмов про життя і про кіно з режисерами/-ками фестивальних стрічок та кінокритиками/-инями.

Ще однією цікавою нагодою стане можливість відеочату з режисерами. Організатори пояснюють, що це щось схоже на відеоповідомлення в Telegram. Можна буде лишити таке повідомлення режисеру під його фільмом на DOCU/SPACE, а режисер, у свою чергу, запише відповідь та лишить її під вашим коментарем. Цей діалог буде публічним і до нього зможуть долучитись інші глядачі.

Фільми, які варто подивитися

Організатори, звісно, радять переглянути якомога більше стрічок, як ті, що беруть участь у конкурсній програмі, так і поза конкурсом. Ось лише кілька фільмів, які точно не варто пропустити.

Фільм-відкриття Docudays UA — «Боги Моленбеку»

Історія про комуну Моленбек у Брюсселі. Для когось це примарна столиця джихадистів, а для шестирічних Аатоса та Аміна — рідна домівка. Тут вони прислухаються до павуків, виявляють чорні діри і сваряться через те, хто буде командиром летючого килима, який має понести їх на землі своїх предків. 

Хлопці живуть в одній будівлі, але походять із різних світів. Разом вони шукають відповіді на важливі питання. Аатос хоче мати власного бога, бо Амін вже має Аллаха. Але питання ускладнюється переконанням його друга Фло про те, що люди, які вірять у бога, божевільні. 

Раптом загроза зі світу дорослих перериває гру дітей у мить, коли на станції метро поблизу вибухають закладені терористами бомби. Вулиці заповнені танками, озброєними солдатами та поліцією. Історії перед сном відтепер викликають образи насильства, та навіть дружба хлопців піддається випробуванню, доки очікуваний поворот не змінює їхні життя назавжди.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

З ключової програми фестивалю Teen Spirit — фільм «Панки»

Батькам героїв стрічки уривається терпець, тому вся надія — на тимчасових опікунів. На віддаленій фермі у Франції група підлітків впорядковує своє життя за допомогою психолога. Вони намагаються приборкати своїх демонів музикою і терапією. Однак проблеми з минулого не відступають. У цьому особистому і щирому кінопортреті проблемні діти, зняті зблизька, виявляють свої найвразливіші сторони.

З ретроспективи французької режисерки Клер Сімон, яка також буде в журі фестивалю, — фільм «Шкільні перерви»

Це історія про одну крихітну країну — таку маленьку, що нагадує театральні декорації. Мешканці, теж маленькі, з’являються в ній двічі чи тричі на день. Хоча вони й живуть за певними законами, але весь час ставлять їх під сумнів, що призводить до жорстоких бійок між ними. Ця країна називається «ігровий майданчик», а її народ — «діти». Коли діти приходять на ігровий майданчик, вони відкривають «силу почуттів або людської неволі» — і це називається «іграми».

Також щовечора на глядачів чекатиме нова серія фільму «Село» від Клер Сімон. Він триває 10 годин, тому частинки стрічки по годині показуватимуть щодня з 24 квітня до 3 травня.

Роками Клер Сімон знімала єдину вулицю Люсса, де об’єдналися, наче в Голлівуді, різні фахівці документальної кіноіндустрії. Серед виноградників і фруктових дерев народжується кооператив з онлайн-дистрибуції фільмів. Візіонер і палкий любитель документального кіно Жан-Марі, мер-фермер Жан-Поль, Патріс, який «повернувся до землі», Маню і Венсан, котрі продають власне натуральне вино в Японію, та решта закоханих у кіно мешканців села беруться до амбітних справ, сільських і не зовсім… Цей фільм — колективна історія поселення, що застигло у нашому часі, неначе тендітна утопія.

У програмі документального есе «Вибачте. Зображення відсутнє» — фільми Годара, Шанталь Акерман, фільм Аньєс Варда «Салют, кубинці». Програму курує Тетяна Кононенко, її стрічка також у національному конкурсі — «Будинок».

У програмі DOCU/ХІТИ — багатьма очікуваний фільм «Медова земля».

У безлюдному македонському селі 50-річна Хатідже спроквола сходить на пагорб до бджолиних гнізд на скелях. Вона наспівує бджолам таємничу співанку й обережно торкається стільників без маски і рукавичок. Удома жінка дбає про саморобні вулики і прикуту до ліжка матір, а ще час від часу їздить до столиці продавати свій крам. Одного дня поруч оселяється кочова родина, і до мирного царства Хатідже вторгаються шуми моторів, семеро галасливих дітей і 150 корів. Невдовзі патріарх прибулої родини Гуссейн приймає низку рішень, які можуть назавжди зруйнувати звичне життя Хатідже.

Що транслюватиме hromadske

Наше медіа також долучається до трансляції подій Docudays UA, які ви можете знайти на YouTube-сторінці hromadske та на сторінках наших соцмереж.

Ви можете переглянути на hromadske усю програму «Суп з режисер(к)ами». Це дев’ять розмов у форматі ZOOM-конференцій, що відбуватимуться в обідній час протягом фестивального тижня між режисер(к)ами та фестивальними модератор(к)ами. Серед зустрічей: «Made in China», «Як не боятися: розмова про солідарність», «Ділова розмова». Жіноча версія», «Коротко, але по суті», «Щодо демократії…», «Кухонні посиденьки: дегуманізовані», «Наглядати і карати: народження свободи», «Майбутнє в минулому: смерті я не потрібен», «Карантин закінчився. Що далі?».

Чотири лекції з програми DOCU/КЛАС — творчі бесіди з фільммейкер(к)ами, кінокритиками/-инями та фестивальними програмер(к)ами. Стріми тривають годину. Початок о 17:00.

25 квітня — «Навіщо дивитися документальний есей онлайн? Дискусія кінокритиків».

26 квітня — «Батьківщина – це простір у часі»: документальний есей між текстом і зображенням». 

30 квітня — «Наше посткарантинне майбутнє: українська кіноіндустрія між адаптацією і новими форматами». 

1 травня — «Форс-мажор стався – і він всесвітній. Як тепер зміняться фестивальні політики?»

Стріми з правозахисної програми RIGHTS NOW! — це онлайн-зустрічі та дискусії за участі громадських активістів, фахівців та фахівчинь державного сектору, психологів, учасників освітнього процесу тощо. Основні теми: як дорослішати без зайвих травм, давати відсіч стереотипам, як навчати(ся) без дискримінації й будувати довірливі стосунки вдома та в школі. 

Час усіх подій 14:30-15:30.

26 квітня — «Булер» — успішний кейс імпакт-дистрибуції в України»

27 квітня — «Історії, які зворушують»: можливості нової освітньої онлайн-платформи»

28 квітня — «Дитинство в окупованому Криму: зі зброєю в руках та без права бути українцем»

29 квітня — «Дітям потрібен шериф!»

1 травня — «Mama I’m a criminal: як відновне правосуддя дає дітям другий шанс»

2 травня — «iLearn: гейміфікована підготовка до ЗНО та ДПА»

3 травня — «Як навчати без дискримінації?»: практична лекція»

Поділитись: