Допомогу з проблемами ментального здоров'я можна безплатно отримати у сімейного лікаря — МОЗ
Послуги з ментального здоров'я тепер можна отримати безоплатно на «первинці» — тобто в сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.
Допомогу надають і дорослим, і дітям. Послуги з ментального здоров'я надаються безоплатно на всій підконтрольній Україні території в медзакладах, які мають контракт із НСЗУ на відповідний пакет.
Загалом це 865 закладів за 2971 місцем надання медпослуг. Найбільше законтрактованих медзакладів — на Дніпропетровщині (78), Харківщині (75) та Львівщині (51). Вже понад 114 000 пацієнтів отримали послуги в межах згаданого пакета, з них більше ніж 18 000 — діти.
Шанси, що саме ваш сімейний лікар може надавати підтримку в питаннях ментального здоровʼя, є високими — на сьогодні кожен третій сімейний лікар надає таку допомогу в медзакладах, що мають контракт із НСЗУ, зазначає МОЗ.
Знайти лікаря, який надає таку підтримку, та найближчий до вас законтрактований медзаклад можна за допомогою онлайн-мапи на сайті НСЗУ або зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ — 16-77.
Пакет медичних послуг для допомоги з ментальним здоров'ям запровадили в листопаді 2022 року. Щоб підвищити рівень знань сімейних лікарів щодо ментального здоровʼя, на платформі Академії НСЗУ був відкрили онлайн-курс, який уже пройшли 70 000 людей. Це лікарі не лише первинної, але й спеціалізованої та амбулаторної меддопомоги, а також інші медпрацівники.
Так, сімейні лікарі можуть провести скринінг щодо ментального здоровʼя і, маючи анамнез, діяти за певним протоколом: надати рекомендації в межах своєї компетенції або перенаправити пацієнта до вузького спеціаліста — наприклад, до невролога чи психіатра.
У МОЗ зазначають, що звернення до сімейного лікаря чи педіатра — максимально доступна та зрозуміла для всіх українців можливість отримати підтримку.
«Поговори із сімейним лікарем про своє ментальне здоровʼя — дуже простий та зрозумілий для всіх посил. Саме сімейні лікарі є найбільш близькими до українців та викликають найбільшу довіру. І саме сімейні лікарі, які пройшли навчання mhGAP, тепер готові першими прийти на допомогу, якщо в людини є прояви ментальних розладів», — сказала керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Оксана Збітнєва.
- Поділитися: