Громадське проаналізувало привітання чиновників із 8 березня, де найбільше нівелюють поняття «права жінки».

8 березня 1857 року мешканки Нью-Йорка вийшли на вулиці, вони били в порожні каструлі, вимагаючи рівних прав з чоловіками, гідної заробітної платні та 10-годинного робочого дня замість 16-годинного. За півстоліття, 8 березня 1908 року в тому таки Нью-Йорку учасниці демонстрації вимагали рівні права для жінок і чоловіків на виробництві. 

«Марш порожніх каструль» і демонстрація «соціалістичних жінок» стали початком їхньої боротьби за свої права. 

У 21-му столітті в більшості країн світу жінки можуть обіймати керівні посади, голосувати в парламенті та без будь-яких заборон працювати у тій сфері, де вони побажають.

Та попри все, урядовці, вітаючи жінок з 8 березня, забувають про гендерну рівність.

Громадське проаналізувало привітання чиновників з 8 березня, де найбільше нівелюють поняття «права жінок».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Марш за права жінок: «У нас є проблема і ми не будемо заплющувати на неї очі» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

«Дивовижними створіннями» у привітанні назвала жінок прес-служба Патрульної поліції. Згодом пост у Facebook відредагували, прибравши «створінь». Також правоохоронці створили ролик-слайдшоу, в якому  побажали тепла та добра й привітали «З весною!»

Прикордонники у своєму привітанні назвали жінку «прекрасним величним дивом» і порівняли з квітами: «Ви, як і квіти, втілюєте в собі найгарніші весняні якості — сонячну посмішку, ніжність, свіжість». 

«З весною!» «Щастя, радості, тепла!» — сталі позиції, які досі зберігаються в українському суспільстві від Радянських часів, уважає урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. Їх потрібно викорінювати і це непростий перехід, але потрібний при побудові демократичного суспільства. 

«8 березня — це Міжнародний день прав жінок і миру. Одна справа казати, що це день жінки і говорити про любов до неї, а інша  — говорити про її права. Дуже важливо, щоб суспільство і державні діячі усвідомлювали, що це день прав жінок, а про права жінок іноді не так зручно буває розповідати, як про красу і квіти», — додає Левченко. 

Викорінювати такі штампи наразі держустановам не вдається. Наприклад, Міністерство юстиції України привітало жінок зі святом «ніжності та краси».

«Нехай кожен день вашого життя буде сповнений весняною красою та радістю!», — додають у Мін'юсті. 

У Державній службі з надзвичайних ситуацій побажали жінкам мріяти, кохати «а ми вас захистимо». 

 

 

Низка депутатів, здається, також не намагалися бути оригінальними.

Найкреативніше привітання з Міжнародним жіночим днем опублікувало Нацагенство з питань запобігання корупції. Вони нагадали жінкам про декларування подарунків від «коханого».

«Якщо Ваш коханий подарує Вам золоту каблучку, вартість якої перевищує 8 810 гривень, не забудьте вказати її в декларації за 2018 рік у розділі: «Доходи, у тому числі подарунки»», — ідеться в зверненні. 

Привітання з «днем краси», «днем весни» тощо — це підміна понять, каже експертка з гендерних питань Ліза Рай. Такий підхід просто зміщує зайвий раз акценти з того, що потрібно, адже 8 березня — це День рівності прав жінок із чоловіками, а не «день весни».

«Немає нічого поганого в тому, щоб вітати з весною, але заразом не варто забувати, що це день перемоги в боротьбі жіноцтва за свої права. Більш ніж сто років тому жінки зробили кроки, які змінили позиції жінок у суспільстві, і саме це ми святкуємо 8-го березня!», — зазначає Рай. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після конференції Порошенка жінки запустили флешмоб #ятобінедорогенька

Та не тільки урядовці некоректно вітали жінок. Один відомий київський заклад у своєму привітанні назвав жінок «прикрасою ресторану». 


Тішить, що серед високопосадовців знайшлися ті, хто пам'ятає, що 8 березня — день, коли жінки борються до свої права та гідність. До прикладу, прес-служба Міністерства освіти і науки замість привітання зробило опублікувало матеріал про гендерні стереотипи, расизм, приниження переселенців та відразу до людей з інвалідністю. Окрім того, в міністерстві зробили добірку восьми «коротких, простих і важливих мультфільмів про терпимість».

 

 

У Нацгвардії, замість квіточок та привітань «з весною», зробили кілька відео з історіями жінок-військових з хештегом #Жінки_в_Нацгвардії. Про впевненість жіночого голосу, рівність та повагу згадали у привітанні.
 

І все ж, від «свята весни, жіночності» не втримався міністр оборони Степан Полторак. У своєму привітанні він також назвав жінок «берегинями роду людського та захисницями сімейних цінностей».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дискримінація в армії: про жінок і не тільки

Поділитись: