ENRU

Крим, льодовики і Лавров: про що говорив Джон Керрі у Києві

04c533a8a25f53bd5
Джон Керрі Фото: EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN

У рамках щорічної конференції Ялтинської Європейської Стратегії колишній держсекретар США Джон Керрі провів публічну лекцію на тему «Чи може дипломатія подолати виклики нового світу?». Більшість часу екс-посадовець присвятив темі глобального потепління. Тут не обійшлося без критики нинішнього президента США Дональда Трампа, який ініціював вихід США із Паризької кліматичної угоди.

«Я якраз був у Новій Зеландії, і коли почув про результати виборів, то подумав, що вже не повернуся додому», — пожартував Керрі.

Однак від відповіді на питання про повернення Криму та роль США у виконанні Будапештського меморандуму колишній держсекретар дипломатично ухилився.

Громадське зібрало найцікавіші тези публічної лекції Джона Керрі.

Україна: «Крим є російським лише в уяві Путіна»

«Де-юре Крим – це Україна сьогодні. Лише в голові Путіна та росіян, де-факто, він є російським. Ми не будемо підтримувати анексію. Це виклик для розвитку відносин США та Росії.

Я вірю, що ми можемо вирішити питання Донбасу. Потрібно дотримуватися Мінських угод і слідувати нормандському формату. Так, пошук компромісу забере трохи більше часу.

Пропозиція президента Путіна ввести миротворців на Донбас – це те, що потенційно потрібно обговорити. Тільки у випадку, якщо це стосується не лише лінії розмежування. Інакше це означатиме легітимізацію цієї лінії Путіна [що означатиме легітимізацію «громадянської війни», а не війни між Україною та Росією — ред.]. Потрібно розмістити місію по всій території конфлікту, і тоді це може змінити динаміку».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Але є одне але»: що означає заява Путіна про миротворців на Донбасі.

Співпраця з Росією: «Ми з Лавровим могли вирішувати справи»

«Я знаходив спільну мову з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Чесно кажучи, ми з ним могли вирішувати справи. Звісно, не у всьому погоджувалися і часто сперечалися, але здебільшого завдяки персональному контакту у нас був професійний підхід до роботи.

У 2013 я заявив, що для запобігання ударів по Сирії президент Башар Асад повинен здати хімічну зброю. Потім я розмовляв із паном Лавровим і він запропонував мені співпрацю. За тиждень після зустрічі ми разом домоглися вивезення 13-ти тисяч тонн хімічної зброї з Сирії.

Ми також підписали Паризьку кліматичну угоду – Росія могла б цьому завадити, але цього не зробила».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вихід США з кліматичної угоди: Як Трамп «потопив» Мальдіви

Будапештський меморандум: «США повинні дотримуватися духу угоди»

Питання дипломату поставив колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко – Керрі його не впізнав і попросив назвати своє ім’я. Він поцікавився, чому США не відчувають відповідальності за те, що написано в Будапештському меморандумі (угода 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України). Огризко уточнив, що Україна відмовилася від ядерної зброї не для того, аби через 20 років жити у війні. На це Керрі відповів так:

«Це питання активно обговорюють, але є речі, про які я поки говорити не можу. США були відповідальними щодо питання ядерної зброї. Кількість боєголовок знизили з 50 тисяч до півтори тисячі. Президент Обама хотів зробити це число ще меншим. Зараз, на жаль, зроблено крок назад у цьому питанні через погіршення відносин з Росією. Щодо Будапештського меморандуму, безумовно, є питання. США повинні дотримуватися духу угоди. Триває дискусія про те, аби не зробити кроки, які могли б погіршити ситуацію».

Екстремізм: «У них є план на 35 років, у нас немає навіть на 5»

«Ми мусимо ефективніше досліджувати джерела екстремізму. Ви не можете зрозуміти це, не знаючи причин. Дехто стає терористом через ідеологію, релігію чи бідність. Мій товариш розповів мені колись, як екстремісти вербують дітей. Вони платять цим 13-річним підліткам невеликі суми грошей, забирають їх, вчать. Через півроку цим дітям уже не треба платити, вони стають новобранцями в екстремістських організаціях. І мій товариш сказав: «Джоне, у них є план на 35 років. У нас немає навіть на 5».

Глобальне потепління: «Можливо, президент щось зробить?»

«Усі пам’ятають спеку цього літа. Червень був найспекотнішим червнем в історії людства. Він був спекотнішим, ніж минулий червень, що до того вважався найспекотнішим червнем літа. І так — усі попередні роки. Останні десять років були найспекотнішими. Думаєте, щось відбувається? Можливо, президент [США — ред.] щось зробить? Звернеться до науки?

Для кліматичного питання ключем є енергозбереження.

Я вважаю, що майбутнє за зеленою енергетикою. По-перше, вона дасть мільйони робочих місць для інженерів і будівельників, які зводитимуть станції нового типу. По-друге, вона допоможе нам зменшити негативний вплив глобального потепління. По-третє, зелена економіка дозволить країнам бути незалежними від експортерів вуглеводних».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вперед, у минуле: що означає відмова Трампа від підтримки зеленої енергетики

Північна Корея: «Китай — це ключ до вирішення проблеми»

Ми всі чекаємо, аби побачити, що робитиме Китай для впливу на Північну Корею. Китай — це ключ у цьому питанні. 100% палива для Північної Кореї постачає Китай. 100% банкінгу Північної Кореї проходить через Пекін. І ви мені кажете, що вони не мають впливу? Вони можуть змінити ситуацію за ніч!

США пропонували накласти повне ембарго на поставки нафти, однак, на жаль, Росія та Китай не підтримали це рішення. Північна Корея стає все небезпечнішою. Тому Китай — це ключ для вирішення питання».

Підписуйтесь на наш канал у Telegram