Косово та Сербія повністю зобов'язалися дотримуватися угоди щодо нормалізації відносин — Боррель

Зліва направо: прем'єр-міністр Косова Альбін Курті, представник США Ґабріель Ескобар (бере участь у зустрічі як спостерігач), головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, президент Сербії Александар Вучич на зустрічі в Північній Македонії, 18 березня 2023 року
Зліва направо: прем'єр-міністр Косова Альбін Курті, представник США Ґабріель Ескобар (бере участь у зустрічі як спостерігач), головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, президент Сербії Александар Вучич на зустрічі в Північній Македонії, 18 березня 2023 рокуTwitter / Josep Borrell Fontelles

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що Сербія та частково визнане Косово повністю зобов'язалися дотримуватися Угоди про шлях до нормалізації відносин.

Про це він написав у Twitter.

«Ми домовились. Косово і Сербія погодили Імплементаційний додаток до Угоди на шляху до нормалізації відносин», — зазначив Боррель.

За його словами, сторони повністю зобов’язалися дотримуватись усіх статей угоди та виконувати свої відповідні зобов’язання «швидко та сумлінно».

Що передбачає угода?

Сторони під час зустрічі обговорювали впровадження плану з 11 пунктів, із яким погодилися минулого місяця. Цей план відомий як франко-німецька пропозиція, за якою стояв ЄС і яка також отримала підтримку США.

Текст угоди ніколи не оприлюднювали. Однак в ЄС заявляли, що документ включає взаємне визнання офіційних документів, збільшення фінансової допомоги та інші заходи для покращення життя людей як у Сербії, так і в Косові.

Угода не передбачає взаємного визнання Косова і Сербії, але зазначає, що Сербія не буде проти членства Косова в будь-якій міжнародній організації.

Також у документі пропонується втілити угоду про створення Асоціації муніципалітетів із сербською більшістю в Косово, яку підписали ще 2013 році.

Наразі прем’єр-міністр Косова Альбін Курті заявляє, що в Косові не може існувати моноетнічного об’єднання з виконавчою владою, а президент Сербії Александар Вучич наполягає на його створенні.

Вучич також наголошує, що Косово і Метохія, відповідно до Статуту ООН і Конституції його країни, є частиною Сербії.

Трохи контексту

Косово, колишня провінція Сербії, оголосила незалежність у 2008 році — це визнали більшість країн Заходу, але не визнала Сербія та деякі інші країни, включно з росією та Китаєм.

У 2013 році між Косовом та Сербією було укладено угоду про нормалізацію відносин, яка містить план поступового розв'язання взаємних проблем. Проте сторони не завжди дотримувалися домовленостей, що періодично спричинювало напруженість.

Востаннє напруженість між Косовом та Сербією зросла наприкінці грудня 2022 року, коли деякі місцеві жителі на півночі республіки встановили барикади на знак протесту проти арешту колишнього офіцера поліції — косовського серба. За даними влади Косова, його підозрюють в організації нападу на офіси Центральної виборчої комісії.

Президент Сербії Александар Вучич оголосив, що, відповідно до резолюції ООН, Белград звернеться до KFOR із проханням забезпечити розгортання сербської армії та поліції на півночі Косова.