Естонія виділить Литві 100 км колючого дроту для будівництва стіни на кордоні з Білоруссю

Естонія передасть Литві 100 кілометрів колючого дроту для швидшого будівництва стіни на кордоні з Білоруссю. Останнім часом до Литви прибуває рекордна кількість мігрантів з Білорусі.

Про це повідомив міністр оборони Естонії Калле Лаанет.

Очільник Міноборони Естонії обговорив ситуацію на литовсько-білоруському кордоні з міністеркою внутрішніх справ Литви Агне Білотайте. Міністри погодились у тому, що рекордний потік білоруських мігрантів до Литви «аж ніяк не є нормальною міграційною кризою».

Білотайте також заявила, що це «гібридна атака на Литву, весь Європейський Союз та його цінності, що спрямована на дестабілізацію Литви та регіону».

Лаанет зауважив, що ситуація ускладнюється ще й російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021», які відбудуться у вересні. Перші військові ешелони з російськими військовослужбовцями й технікою почали прибувати до Білорусі вже 21 липня. В Естонії пообіцяли допомогти своєму союзнику та як перший крок подарували Литві 100 кілометрів загороджувального дроту задля того, щоб країна могла пришвидшити будівництво стіни на кордоні з Білоруссю.

Окрім того, Естонія готова з 1 серпня відправити в Литву три екіпажі безпілотних літаків «для поліпшення ситуаційної обізнаності на кордоні».

Що відбувається на кордоні Білорусі та Литви?

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ще наприкінці травня 2021 року у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну до Литви. Але ситуація загострилася з початку липня — після проведення «антитерористичної операції».

Тоді Лукашенко заявив, що з боку Литви нібито запустили безпілотник із каністрою з вибухівкою, яку вдалося знешкодити. Він додав, що «вони перетнули межі» і «ми не можемо їм пробачити».

2 липня уряд Литви оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації через різке зростання кількості нелегальних мігрантів, які потрапляють на литовську територію з боку Білорусі. Пізніше литовська влада також оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю.

А 21 липня президент Литви Гітанас Науседа підписав поправки до законодавства, які обмежують у правах мігрантів. Зокрема, вони позбавляють нелегальних мігрантів права оскаржити рішення судів першої інстанції, а також скорочують термін розгляду їхніх заяв про надання притулку. Також нелегальних мігрантів обмежать у правах на час дії надзвичайного стану через ситуацію з міграцією.

Загалом протягом останнього місяця до Литви прибули 2 453 людини — це майже у 33 рази більше, ніж минулого року, і в 66 разів більше, ніж у 2019 році.