Литва обмежила у правах нелегальних мігрантів на тлі їхнього напливу з Білорусі. Правозахисники розкритикували цей крок
Президент Литви Гітанас Науседа в середу, 21 липня, підписав поправки до законодавства, які обмежують у правах мігрантів. Це сталося на тлі зростання нелегальної міграції з Білорусі в 27 разів, якщо порівняти з минулим роком.
Про це повідомляє Delfi.
Поправки, зокрема, позбавляють нелегальних мігрантів права оскаржити рішення судів першої інстанції, а також скорочують термін розгляду їхніх заяв про надання притулку. Також нелегальних мігрантів обмежать у правах на час дії надзвичайного стану через ситуацію з міграцією.
Підписуючи поправки, Науседа зауважив, що вони є «"дірявими" стосовно прав людини». «Але зараз небезпечніше було б мати "діряву" політику щодо нелегальної міграції», — додав литовський президент.
Він закликав парламент Литви «найближчим часом» виправити недоліки законодавчих змін, щоб вони не обмежували прав нелегальних мігрантів більше, ніж це потрібно. Зокрема, Науседа зауважив, що конституція Литви не дозволяє заборонити оскаржування рішень судів.
Як зазначає Delfi, правозахисники розкритикували законодавчі зміни, заявивши, що вони фактично узаконюють порушення прав людини. Приміром, радник литовського президента Повілас Мачуліс заявив, що права мігрантів «викинули у сміттярку».
На тлі критики президент Литви розглядав можливість ветувати поправки й скликати позачергову сесію парламенту, але відкинув її — після обіцянки спікерки Вікторії Чміліте-Нільсен, що це питання розглянуть на осінній сесії.
За останніми даними, прикордонники Литви затримали на кордоні з Білоруссю понад 2228 нелегальних мігрантів — це у 27 разів більше за аналогічний період 2020 року. Більшість із затриманих — із країн Африки та Близького Сходу.
Ситуація на кордоні Білорусі та Литви
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ще наприкінці травня 2021 року у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну до Литви. Але ситуація загострилася з початку липня — після проведення «антитерористичної операції».
Тоді Лукашенко заявив, що з боку Литви нібито запустили безпілотник із каністрою з вибухівкою, яку вдалося знешкодити. Він додав, що «вони перейшли межі» і «ми їм пробачити не можемо».
2 липня уряд Литви оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації через різке зростання кількості нелегальних мігрантів, які потрапляють на литовську територію з боку Білорусі. Пізніше литовська влада також оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю.
Санкції ЄС проти Білорусі
З жовтня 2020 року ЄС поступово вводить нові обмеження проти Білорусі. Роблять це у відповідь на фальсифікацію президентських виборів у країні в серпні 2020 року, залякування і жорстокі репресії щодо мирних демонстрантів, членів опозиції і журналістів.
Наразі ЄС запровадив санкції щодо 166 фізичних та 15 юридичних осіб. Їхні активи заморозили, фізичним особам заборонили в'їзд на територію ЄС. До останнього пакету санкцій проти Білорусі приєдналися сім країн за межами ЄС.
4 червня Рада Європейського Союзу запровадила заборону на проліт білоруських літаків над повітряним простором країн-членів, а також зобов’язала відмовляти авіаперевізникам із Білорусі у використанні аеропортів на території ЄС.
Заборону ухвалили після відповідного політичного рішення Європейської ради 24 травня, у якому лідери держав-членів ЄС засудили примусову посадку в Мінську літака Ryanair і затримання білоруського опозиціонера Романа Протасевича, а також його дівчини, росіянки Софії Сапеги.
- Поділитися: