Почесний патріарх Філарет вимагає від Вселенського патріарха Варфоломія повернути оригінал постанови помісного собору Української православної церкви Київського патріархату від 15 грудня 2018 року, у якому йшлося про ліквідацію УПЦ КП.

Про це він заявив на прес-конференції, передає «Інтерфакс-Україна».

Філарет наголосив, що саме Константинопольський патріарх вимагав ліквідації Київського патріархату.

«Ми пішли на це незаконне рішення, оскільки собор був не за приписом церковного статуту Київського патріархату. Але коли побачили, що ми стали залежними, то відкликали свої підписи під рішенням про ліквідацію Київського патріархату. І зараз ми вимагаємо від Вселенського патріарха Варфоломія, щоб він повернув нам оригінал цього собору», — сказав він.

За словами патріарха, оскільки собор Київського патріархату, то оригінал повинен знаходитися у канцелярії Київського патріархату, а не в канцелярії Константинопольського.

Нагадаємо, 10 січня 2020-го почесний патріарх Філарет відкликав свій підпис під постановою про ліквідацію Української православної церкви Київського патріархату від 15 грудня 2018 року.

14 грудня предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній заявив про остаточну юридичну ліквідацію Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а 15 грудня Українська православна церква Київського патріархату заперечила свою юридичну ліквідацію.

Нагадаємо:

  • 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.
  • 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України.
  • 6 січня Варфоломій передав Епіфанію посох і томос, який проголошує автокефалію. Таким чином, процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно була завершена.
  • 7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння після надання томосу Православній церкві України.
  • Почесний патріарх ПЦУ Філарет заявив, що томос про єдину незалежну українську церкву він не приймає, бо не знав його змісту.
  • Також Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідований після створення об'єднаної помісної православної церкви. Він звинуватив предстоятеля ПЦУ Епіфанія у порушенні домовленості, згідно з якою керувати церквою мав Філарет, а Епіфаній опікувався би зовнішніми справами ПЦУ.
  • Після цього Філарет зібрав свій «собор» вирішили відновити ліквідовану УПЦ КП і заявили, що претендують на всі кошти, а також рухоме і нерухоме майно ліквідованої УПЦ КП включно з храмами і монастирями. У ПЦУ назвали «собор» Філарета розколом.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: