Почесний патріарх Православної церкви України Філарет пояснив розділення в церкві порушенням домовленостей про поділ влади з предстоятелем ПЦУ Епіфанієм.

Про це Філарет заявив у своєму зверненні до православної пастви.

Він розповів, що перед Об'єднавчим собором 15 грудня він домовився зі згодом обраним предстоятелем Епіфанієм про поділ влади: Епіфаній мав представляти ПЦУ у православному світі та допомагати патріарху, а сам Філарет — продовжити керувати церквою у статусі патріарха.

«Ця домовленість порушена і не виконується на ділі. Тому в церкві виникло розділення», — ідеться у його зверненні.

Філарет заявив, що на першому засіданні синоду ПЦУ його спробували усунути від служіння, а також, що Епіфаній жодного разу з ним не проводив службу.

«Митрополит Епіфаній не тільки не співпрацює з Патріархом Філаретом, як обіцяв, а навіть і не зустрічається і не телефонує, за виключенням декількох разів. На словах перед духівництво і перед журналістами говорить про єдність і співпрацю, а робить все протилежне. Лякає відкликанням Томосу, а на ділі робить все, щоб це сталося», — ідеться в заяві патріарха.

Напередодні патріарх Філарет заявив, що боротиметься за церкву, «незалежну від Москви і Константинополя».

Нагадаємо, Філарет покликав 14 травня низку єпископів вшанувати пам'ять священномученика Макарія у Володимирському соборі. Як пояснив Громадському релігієзнавець Дмитро Горєвой, таким чином Філарет перевірить, скільки ієрархів підтримують його. Релігієзнавець вважає, що ідею порушити положення томосу підтримає невелика частина єпископів ПЦУ.

Також нагадаємо, Філарет раніше заявляв, що незадоволений статусом митрополії для ПЦУ. Водночас Епіфаній вважає, що повернення Київського патріархату означатиме повернення в ізоляцію.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: