Патріарх Філарет заперечив заяви митрополита Луцького та Волинського Михаїла про нібито шантаж під час обрання предстоятеля нової Православної церкви України. Про це Філарет заявив в ефірі «Радіо Свобода».

Філарет пояснив, що митрополита не шантажували, а «вмовляли» зняти свою кандидатуру.

«Ніхто його не шантажував. Його вмовляли. Так. Для того, щоб зберегти єдність. Бо якби цієї єдності не було б, то не було би Собору», — сказав Філарет.

Митрополит Михаїл був кандидатом на предстоятеля єдиної української помісної православної церкви від Української православної церкви (Київського патріархату). Однак, коли він вийшов у другий тур голосування разом із митрополитом Переяславським і Білоцерківським Епіфанієм і митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном, то зняв свою кандидатуру.

У коментарі Громадському митрополит Михаїл, який претендував на пост предстоятеля нової церкви, заявив, що на нього тиснули, аби він зняв свою кандидатуру на виборах.

«Тиск полягав у тому, що патріарх Філарет поставив умову: якщо я не знімаю своєї кандидатури на предстоятеля, він не піде на собор», — пояснив митрополит Михаїл.

«Вони дослідили, що я переможу на виборах. А цього допустити не можна. Мусить перемогти Епіфаній», — пояснив Громадському Михаїл.

За його словами, «патріарх Філарет казав, що якщо я не зніму своєї кандидатури, то він не розпустить Київський патріархат і з частиною єпископату, покине собор».

Крім того, у коментарі каналу «Перший канал соціальних новин» митрополит Михаїл заявляв, що його шантажували. «Ми стояли на межі нерозпуску. Я сказав делегатам, що мене шантажують, а це недемократично, що не було жодних аргументів на користь того, що я повинен зняти свою кандидатуру», — сказав Михаїл.

За його словами, він мав кілька зустрічей із президентом Петром Порошенко та патріархом Філаретом. Зрештою, після розмови з президентом Порошенком Михаїл, за його словами, взяв самовідвід «на користь єдиної української церкви».

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

Після того, як в Україні створили єдину Православну церкву — у державі перестали існувати УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква. Вони саморозпустилися, а нова церква є їхньою спадкоємицею.

Водночас УПЦ МП продовжить існувати окремо, однак її присутність в Україні більше не відповідає канонам. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь.

У відповідь на це синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем. Константинополь, зі свого боку,  відмовився розривати відносини з РПЦ.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

/Анна Кириченко

Поділитись: