Франція та Польща сперечаються через контракти ЄС на закупівлю боєприпасів для України. Що сталося?
Франція та Польща посварилися 19 квітня через те, що не змогли дійти згоди про спільні контракти Євросоюзу на закупівлю боєприпасів для України.
Про це повідомляє Politico з посиланням на трьох дипломатів, ознайомлених із переговорами.
У березні країни ЄС погодили спільну закупівлю мільйона боєприпасів для ЗСУ. На снаряди виділили 2 мільярди євро, з них 1 мільярд євро мають витратити на спільні контракти, які й викликають розбіжності.
За даними видання, основною проблемою є те, скільки грошей потрібно виділити виробникам Євросоюзу та виробникам з інших країн — США, Великої Британії тощо. Франція наполягає, щоб гроші залишалися в межах блоку, але це дратує деяких союзників.
Така позиція Парижа перегукується з нещодавньою заявою Макрона про те, що ЄС має зменшити стратегічну залежність від США. Джерело видання зазначило, що через цю позицію постає питання, що важливо: швидкість постачань Україні чи європейська промисловість.
Суперечка розгорілася під час зустрічі послів ЄС 19 квітня, кажуть дипломати. Тоді посол Франції звинуватив польського колегу в тому, що той у пресі звинувачує Париж у перешкоджанні укладенню остаточної угоди. Французький чиновник наголошував, що Париж просто прагматичний.
Натомість посол Польщі сказав, що Франція лише ускладнює перемовини, розповіли джерела. Зрештою в суперечку втрутилася Швеція, яка зараз головує в ЄС. Шведські чиновники запропонували оновлений текст домовленостей, які мали б задовільнити і Францію, і Польщу.
У документі пропонувалося, що майбутні контракти будуть доступні «економічним операторам, заснованим у ЄС та Норвегії», але за умови, що це не повинно створювати прецедент. Деякі дипломати все одно вважали, що текст угоди більше задовольняє Париж. Інші ж нарікали, що він відкриває нові питання щодо компаній та субпідрядників для проєкту.
Врешті ввечері 19 квітня угоду про спільні контракти не ухвалили. Переговори мають продовжитися наступного тижня.
Боєприпаси для України
Країни ЄС ухвалили триетапний план постачання боєприпасів Україні. На першому етапі ЄС має передати снаряди зі своїх складів, на другому — передати боєприпаси зі спільних закупівель. Третій етап передбачає, що європейські виробники мають задовольняти оборонні потреби Європи.
За словами чиновників, три етапи взаємопов'язані та мають працювати майже одночасно. Однак один із дипломатів сказав Politico, що в ЄС побоюються, що оборонна промисловість Євросоюзу не впорається з обсягами.
- Поділитися: