Україна та Росія підписали угоди, необхідні для продовження транзиту російського газу до Європи через Україну з 1 січня 2020 року.

Про це повідомив президент Володимир Зеленський. Інформацію про це підтвердили голова Газпрому Олексій Міллер, а також виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, які підписували договори від імені України та Росії.

Переговори про підписання текстів контрактів проводили близько 4 діб поспіль. Українська сторона підписала угоду вдень 30 грудня у Відні, а російська вже ввечері, у Санкт-Петербурзі. Після підписання документів обома сторонами угода вважатиметься чинною.

Угоди про транзит газу підписали в межах домовленостей від 20 грудня у Мінську. Відповідно до них, Росія погодилася продовжити транзит газу через Україну терміном на 5 років з можливим продовженням контракту ще на 10 років. Натомість Україна погодилася поступитися частиною своїх вимог до Газпрому в межах арбітражів та антимонопольних розслідувань.

У 2020 році обсяг транзиту складе 65 мільярдів кубометрів газу, а у наступні 4 роки — по 40 мільярдів кубометрів. Для порівняння угодами про транзит газу, які діяли до кінця 2019 року, передбачено обсяг транзиту на рівні 60 мільярдів кубометрів (з можливістю збільшити транзитні потужності до 80-90 мільярдів кубометрів).

Загалом українська та російська делегації підписали наступні угоди:

  • міжоператорську угоду, яка визначає технічні питання взаємодії операторів газотранспортних систем України та Росії,
  • договір про організацію транзиту, який Газпром уклав з Нафтогазом (хоча повинен був укласти з Оператором ГТС України, однак саме Нафтогаз вирішили зробити посередником) — угода, у якій власне і йдеться про умови транзиту російського газу через Україну, терміни, обсяги тощо.
  • Третій документ — угода про відкликання позивних вимог Нафтогазу до Газпрому на 12,2 мільярда доларів до Стокгольмського арбітражу.

Крім цього, в межах домовленостей про транзит Україна пробачила Газпрому штраф на близько 7,4 мільярда доларів у антимонопольній справі. У свою чергу Газпром сплатив Нафтогазу 2,9 мільярда доларів боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Переговори про укладання нових угод для транзиту російського газу тривали більше 1 року. Їх почали восени 2018 року, коли до завершення контрактів про транзит залишався понад рік. Переговори проходили між Україною та Росією, посередником на них була Єврокомісія.

Україна вимагала, щоб нова угода з Росією була довгостроковою, терміном на 10 років. Росія вимагала, щоб Нафтогаз та Україна відмовилися від своїх претензій до Газпрому за рішеннями арбітражів, а також від штрафу, який на Газпром наклав Антимонопольний комітет України.

Схема постачання російського газу до Європи

Прогрес на переговорах досягли лише наприкінці 2019 року, за декілька місяців до завершення попереднього контракту на транзит газу. Цьому сприяли низка факторів, зокрема те, що Росія не встигла добудувати трубопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік». Крім цього, ЄС поширив на обхідні трубопроводи Росії свої енергетичні правила, через що максимальну потужність цих труб довелося б зменшити вдвічі. Також на компанії, що будують «Північний потік-2» наклали американські санкції, через що будівництво трубопроводу припинилося.

Поділитись: