Політика

Горбатюк прокоментував заяву Луценка про завершення слідства щодо розстрілів на Майдані

Політика/Горбатюк прокоментував заяву Луценка про завершення слідства щодо розстрілів на Майдані
Зберегти
Вигляд
Керівник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк заперечив слова генпрокурора Луценка про те, що досудове слідство у справі щодо винних у розстрілах на Майдані завершене.

Раніше Луценко вчергове заявив, що в справі проти екс-президента Віктора Януковича, екс-глави МВС Віталія Захарченка та екс-глави СБУ Олександра Якименка щодо розстрілів на Майдані завершили слідчі дії.

У коментарі Громадському Горбатюк підтвердив, що у справі Майдану провадження щодо Януковича, Захарченка і Якименка виділено окремо.

Водночас він наполягає — слідчі дії не завершені в обох справах, тому що це де-юре неможливо за чинним Кримінально-процесуальним кодексом: завершення досудового слідства можливе лише після надання матеріалів справи підозрюваним та потерпілим. Зазначимо, що сам Луценко заявив, що цього ще не зробили.

«Тут треба розділяти на дві частини, одна частина — виключно процесуальні дії, які здійснені на завершення розслідування, інша частина — законодавче забезпечення, яке дозволяє це зробити чи не дозволяє. На сьогоднішній день ті вимоги КПК, які існують, вони не дозволяють завершувати досудове розслідування», — сказав Горбатюк.

Керівник спецрозслідувань пояснив, що, за загальними правилам, завершити слідчі дії можна тоді, коли підозрюваний є «на місці» — під вартою, домашнім арештом, особистим зобов’язанням тощо. Якщо такої можливості немає, то для цього передбачена заочна процедура.

Але для її запровадження підозрювані повинні перебувати в міжнародному розшуку — з червоною карткою в базі Інтерполу. Ні Януковича, ні Захарченка, ні Якименка там немає. Проте в 2016 році Верховна Рада схвалила нові правила, дозволивши проводити заочну процедуру, якщо підозрюваний перебуває в розшуку понад 6 місяців або переховується за кордоном чи на окупованих територіях.

Але ці правила перестали діяти після того, як офіційно запрацювало Державне бюро розслідувань, про що казав і сам Луценко.

Горбатюк наголосив, що таким чином в жодній справі Майдану слідство не може буди завершено за заочною процедурою.

«По заочній процедурі ні, дійсно не може бути. По процедурі коли особа є під слідством тут в України — може. Щодо розшукуваних — до змін у законодавстві — ні. В тому числі стосовно високопосадовців», — резюмував він.

Луценко ще раніше заявляв, що Генеральна прокуратура завершила досудове слідство щодо винних у розстрілах на Майдані. Водночас адвокатка родин Героїв Небесної сотні Євгенія Закревська заперечила завершення розслідування.

У грудні 2018 року генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Генпрокуратура завершила експертизу у справах про злочини під час Революції гідності на Майдані Незалежності у Києві.

17 липня 2018 року Генеральна прокуратура почала слідчий експеримент в центрі Києва в межах розслідування «справ Майдану». Експеримент планували завершити впродовж місяця.

Як повідомлялося, меморіал Героїв Небесної Сотні планують відкрити в Києві 20 лютого 2019 року.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Місцями Революції Гідності: 5 років тому й нині — фотопроект Громадського до річниці Майдану

Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об'єднані в одну велику «Справу Майдану», яка нараховує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують вбивство 91 людини (78 мітингувальників та 13 силовиків).

Пов`язані новини