Ізраїль підтримує рішення українського уряду про закриття кордонів для іноземців через коронавірус. Зараз від 400 до 800 хасидів перебувають у Білорусі й хочуть в'їхати в Україну.

Про це заявив посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон в інтерв'ю «Лівому берегу».

«Ми їм говоримо, що вони повинні повернутися до Білорусі, а звідти — додому в Ізраїль, тому що в Україну в'їжджати не можна», — сказав посол.

Джоел Ліон уточнив, що у них є можливість виїхати в Гомель чи до Мінська й звідти повернутися в Ізраїль.

Він зазначив, що разом з головою Федерації єврейських громад України рабином Стамблером, рабином Камінецьким і рабином Ротманом доставили хасидам на кордоні їжу і воду.

Що передувало?

Президент Олександр Лукашенко напередодні, 15 вересня, доручив домовитися з владою України, щоби остання дала дозвіл на проїзд паломників хасидів, які застрягли на білорусько-українському кордоні. Якщо Україна надасть «зелений коридор» паломникам, Білорусь готова організувати транспорт, аби відвезти хасидів до їхніх святинь до Умані.

Також Міністерство внутрішніх справ Ізраїлю попросило українську владу, аби хасидів, які скупчилися на українсько-білоруському кордоні, пропустили до України. Водночас заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін заявив, що це питання може вирішуватися лише шляхом перемовин урядів двох держав.

А що взагалі зараз із хасидами?

27 серпня уряд оголосив про заборону в'їзду в Україну іноземцям з 28 серпня по 28 вересня через пандемію коронавірусу. Заборона припала саме на початок масового паломництва в Умань. Однак частині паломників вдалося потрапити в Умань до початку дії заборони. Тому святкування Рош га-Шана, хоч і менш масштабне, але відбудеться.

Зараз Україна закрила пункт пропуску «Нові Яриловичі», що на Чернігівщині. Там на кордоні з боку Білорусі залишилися близько двох тисяч хасидів-паломників, які намагаються потрапити в Україну. 

Що таке Рош Га-Шана і чому хасиди їдуть в Умань?

Рош Га-Шана ─ це юдейський новий рік. Воно прив’язане до місячного календаря і цього року припадає на 18-20 вересня.

На свято Рош га-Шана до Умані з’їжджаються хасиди з усього світу. Найбільше ─ з Ізраїлю та США. Чоловіки-хасиди беруть на святкування юдейського нового року також жінок і дітей.

Усі євреї, які представляють течію брацлавського хасидизму, вважають своїм обов'язком побувати хоча б раз у житті на могилі цадика Нахмана — духовного вождя хасидів, святого, який останній рік свого життя провів в Умані. Вони також вважають, що якщо вони зустрінуть юдейський Рош га-Шана біля його могили, то наступний рік буде щасливим для них.

Поділитись: