Міністерство внутрішніх справ Ізраїлю попросило українську владу, аби хасидів, які скупчилися на українсько-білоруському кордоні, пропустили до України.

Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Євген Єнін.

Він уточнив, що міністр внутрішніх справ Ізраїлю звернуся до президента Володимира Зеленського, щоб той посприяв пропуску хасидів з Білорусі.

Єнін каже, що до зусиль Ізраїлю ставляться «з розумінням». Водночас, за його словами, це питання може вирішуватися лише шляхом перемовин урядів двох держав.

Заступник міністра закордонних справ нагадав, що заборона на в'їзд іноземців до України діятиме до 28 вересня, а МЗС звернулося до Білорусі з проханням не пропускати іноземців, яким Київ заборонив в'їзд.

Що кажуть в Білорусі?

Президент Олександр Лукашенко напередодні, 15 вересня, доручив домовитися з владою України, щоби остання дала дозвіл на проїзд паломників хасидів, які застрягли на білорусько-українському кордоні. Типу якщо Україна надасть «зелений коридор» паломникам, Білорусь готова організувати транспорт, аби відвезти хасидів до їхніх святинь.

Як хасиди опинились в Білорусі?

«Винним» можна назвати український Кабінет міністрів, який заборонив у вересні в’їзд до країни іноземцям, зокрема і для того, щоби тисячі паломників не приїхали в Умань на юдейський новий рік в умовах пандемії.

В умовах заборони на в’їзд і того, що між Ізраїлем та Україною поки немає авіасполучення, сотні хасидів вирішили випробувати долю і спробувати таки проїхати до України через Білорусь. У підсумку до Білорусі вони потрапили, але на кордоні з Україною їх не пропускають.

15 вересня близько тисячі хасидів застрягли на кордоні Білорусі та України на Чернігівщині, на Житомирщині — до 700, на Волині — до 1,5 тисячі. Вони перебувають у нейтральній зоні (бо білоруські прикордонники пропустили, а наші — ні). Як розповіла Ейсмонт, паломникам допомагають прикордонники, громадські організації та білоруський Червоний Хрест. Україна ж посилила кордони.

Юдейський новий рік і Умань

Рош га-Шана цього року припало на 18-20 вересня. У це свято представники однієї з течій юдаїзму — брацлавські хасиди — здійснюють паломництво до Умані, бо в місті розташована могила засновника цієї течії — рабина Нахмана з Брацлава.

Традиційно на Рош га-Шана в Умань з’їжджається до 40-50 тисяч хасидів.

Частині паломників все-таки вдалося потрапити в Умань. У деяких хасидів уже підтвердили COVID-19. Тому святкування Рош га-Шана, хоч і менш масштабне, але відбудеться, і тому для контролю за безпекою на заході вирішили залучити правоохоронців з Ізраїлю.

Поділитись: