Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив домовитися з владою України, щоби остання дала дозвіл на проїзд паломників хасидів, які застрягли на білорусько-українському кордоні.

Про це повідомила прес-секретарка Лукашенка Наталія Ейсмонт.

За її словами, якщо Україна надасть «зелений коридор» паломникам, Білорусь готова організувати транспорт, аби відвезти хасидів до їхніх святинь.

«При цьому, безумовно, процес буде організовано максимально безпечно, зокрема і для того, щоби на ситуацію із захворюваністю на COVID-19 це жодним чином не вплинуло», — сказала прес-секретарка.

Як хасиди опинились в Білорусі?

«Винним» можна назвати український Кабінет міністрів, який заборонив у вересні в’їзд до країни іноземцям, зокрема і для того, щоби тисячі паломників не приїхали в Умань на юдейський новий рік в умовах пандемії.

В умовах заборони на в’їзд і того, що між Ізраїлем та Україною поки немає авіасполучення, сотні хасидів вирішили випробувати долю і спробувати таки проїхати до України через Білорусь. У підсумку до Білорусі вони потрапили, але на кордоні з Україною їх не пропускають.

15 вересня близько тисячі хасидів застрягли на кордоні Білорусі та України на Чернігівщині, на Житомирщині — до 700, на Волині — до 1,5 тисячі. Вони перебувають у нейтральній зоні (бо білоруські прикордонники пропустили, а наші — ні). Як розповіла Ейсмонт, паломникам допомагають прикордонники, громадські організації та білоруський Червоний Хрест. Україна ж посилила кордони.

Юдейський новий рік і Умань

Рош га-Шана цього року припало на 18-20 вересня. У це свято представники однієї з течій юдаїзму — брацлавські хасиди — здійснюють паломництво до Умані, бо в місті розташована могила засновника цієї течії — рабина Нахмана з Брацлава.

Традиційно на Рош га-Шана в Умань з’їжджається до 40-50 тисяч хасидів.

Частині паломників все-таки вдалося потрапити в Умань. У деяких хасидів уже підтвердили COVID-19. Тому святкування Рош га-Шана, хоч і менш масштабне, але відбудеться, і тому для контролю за безпекою на заході вирішили залучити правоохоронців з Ізраїлю.

Поділитись: