Депутати Хмельницької обласної ради закликали президента Володимира Зеленського і Верховну Раду в жодному разі не надавати особливий статус окупованим територіям Донбасу та не реалізовувати так звану «формулою Штайнмаєра».

Як повідомляє УНІАН, таке звернення на позачерговій сесії підтримали 44 депутати облради. Сесію скликали за ініціативи групи депутатів, представників ветеранських і громадських організацій.

«Ми, депутати Хмельницької обласної ради, категорично проти плану реалізувати так звану «формулу Штайнмаєра», за якою, відповідно до Мінських угод, запроваджується особливий статус Донбасу», — йдеться у зверненні.

Депутати облради мотивують своє звернення тим, що «вважають це відвертою капітуляцією» з огляду на чинний закон про особливий статус Донбасу, в якому передбачена амністія, право на мовне самовизначення та економічна підтримка з боку українського уряду.

Вони також наполягають, що проводити вибори до органів місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях необхідно «лише після повної деокупації, завершення адміністративно-територіальної реформи та повної перепаспортизації всього населення».

Крім того, депутати вважають, що варто «запровадити реальний, а не «фейковий», як у грудні 2018 року, воєнний стан на прифронтових територіях і повну економічну, енергетичну, ресурсну та транспортну блокаду тимчасово окупованих територій, яку тримати до повної деокупації цих територій».

Нагадаємо 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2014 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: