«Хочемо, щоб Україна почала експортувати». Вітренко запевнив, що Київ навіть не розглядає можливості закупівлі газу в РФ
Очільник правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявив, що Україна навіть не розглядає варіант відновити закупівлі російського газу. Натомість Київ сподівається розпочати власний експорт блакитного палива.
Про це він сказав в інтерв'ю «Радіо Свобода».
«Ми взагалі такий варіант не розглядаємо, ні з ким не ведемо розмову про це. Тут якраз в нас така дуже чітка позиція. Ми в принципі хочемо, щоб Україна почала експортувати газ, а не імпортувати», — розповів Вітренко.
Він додав, що зараз ми видобуваємо приблизно 20 мільярдів кубів на рік, а вся Україна споживає приблизно 30 мільярдів кубів — тобто 10 мільярдів ми імпортуємо.
За словами Вітренка, найголовнішою передумовою експорту газу є навіть не збільшення власного видобутку, а зменшення неефективного споживання газу.
«Наприклад, один з найбільших і найбільш проблемних секторів, який споживає газ — це централізоване теплопостачання. Україна має можливості переходити в централізованому теплопостачанні з газу як з джерела енергії, наприклад, на біомасу або біогаз відповідно», — зазначив Вітренко.
Нагадаємо, Україна не купує газ напряму у «Газпрому» з листопада 2015 року, тобто вже майже 6 років. Попри це, імпортний газ, який надходить до українських споживачів, має часто російське походження. Його Україна купує у Польщі, Словаччини, Угорщини та інших країн на своєму західному кордоні.
Окрім закупівлі російського газу, для України зараз актуальною є ще одна проблема у цій сфері — завершення будівництва «Північного потоку-2».
Наприкінці липня Юрій Вітренко заявив, що Україна не погодиться на невигідні для нашої країни закупівлі російського газу навіть за умови збереження транзиту через Україну після добудови «Північного потоку-2».
У «Газпромі» своєю чергою запевнили, що прямі закупівлі російського газу і не пропонували. Там уточнили, що пропонували узгодити обсяги транзиту через Україну після 2024 року згідно з новими обсягами закупівель російського газу компаніями країн ЄС.
Угода, яка забезпечує транзит російського газу через Україну, завершується у 2024 році. Водночас зараз завершується будівництво альтернативного газогону «Північний потік-2».
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: