В Україні на 7 квітня 45 померлих від COVID-19, у 87% з них були супутні хвороби — серцево-судинні, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок, легень та ожиріння
Фото:

EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Від коронавірусної хвороби COVID-19 у світі померли вже 75 тисяч людей. Найбільше — в Італії, майже 17 тисяч. За даними Національного інституту здоров'я цієї країни, середній вік тих, хто помер від коронавірусу — 79,5 років. Як зазначає видання Bloomberg, половина з померлих страждала як мінімум на три попередні хвороби, а у чверті вже було одне чи два захворювання.

В Україні наразі 45 померлих від COVID-19. 2 квітня, коли померлих було лише 20, головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що всі вони — старші 50 років. Водночас уже було відомо про загибель від коронавірусу 37-річної породіллі з Івано-Франківщини.

Який насправді вік померлих від коронавірусу в Україні та які супутні хвороби вони мали — розбиралося hromadske.

Чи всі померлі старші за 50 років?

В Україні Міністерство охорони здоров'я зафіксувало вже 1462 випадки інфікування коронавірусом SARS-CoV-2, 45 людей померло. Найбільша кількість виявлених випадків у Києві (253), Чернівецькій (247) та Тернопільській (168) областях.

2 квітня на брифінгу заступник міністра охорони здоров’я та головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що від коронавірусу в Україні помирають люди, старші 50 років.

«Наразі (на 2 квітня — ред.) ми маємо 20 випадків хвороби з летальними наслідками. Серед померлих — 15 жінок і 5 чоловіків. Всі вони — особи старше 50 років. Майже всі померлі, 88%, мали важкі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок та легень. Тому вік і наявність супутніх захворювань виявились основними предикторами смертності серед пацієнтів із COVID-19»сказав тоді Ляшко.

Але, згідно з інформацією Центру громадського здоров'я, старше 50 років не всі, а 87% померлих від COVID-19. У них були супутні хвороби — серцево-судинні, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок, легень та ожиріння.

Але серед померлих були й пацієнти, значно молодші за 50 років.

«Вона потрапила туди з високим тиском»

30 березня в Івано-Франківському обласному перинатальному центрі померла породілля, якій було 37 років. Як розповідають її рідні, 10 березня цього року вона лежала у Болехівському міському пологовому будинку, потім її відправили на огляд в обласний центр.

«Вона попала туди також із високим тиском, і її госпіталізували зразу в реанімаційне відділення. Пролежала вона там до 30 березня, 30-го її не стало. Одне-єдине, що в неї був високий тиск і вона мала надмірну вагу. На облік вона стала пізно дуже, від нас вона приховувала, що вагітна», — розповідає сестра померлої Оксана Стасевич.

За словами Оксани, 29 чи 28 березня її сестра сказала родичам, що в неї піднявся тиск. І написала рідним, що її «поставили під апарат, готують до родів. А чого під апарат? Бо не стає тиску в крові. Апарат під маскою». За словами сестри померлої, та не жалілась на кашель. Також родичі не могли її навідувати, лише передавали речі.

29 березня, після пологів, породілля говорила з рідними по телефону.

«Вона скинула навіть фотографію, як вона лежить у тій масці. Бо впав тиск у крові. Потім я їй писала: як ти, як дитинка? Вона вже не відписувала. Писала за десять дев'ята 29 березня», — розповідає hromadske сестра померлої.

Наступного дня рідні породіллі поїхали до неї, адже медики сказали, що вона в дуже важкому стані.

«Вона лежала ще жива, тут заметушилися всі. Лікарі були без спецодягу, без нічого, ніхто нам не сказав, що в неї така страшна хвороба на той час. Аж уже коли ми приїхали по тіло, вони сказали, що в неї взяли аналізи на коронавірус. Коли аналізи взяли, не казали», — каже Оксана Стасевич.

Директор департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської області Володимир Чемний у коментарі hromadske розповів, що тести на коронавірус жінці робили два рази, коли вона ще була жива. Перший, експрес-тест, показав негативний результат, другий, ПЛР-тест, зробили ще коли жінка перебувала одразу після пологів. Проте результат був, коли породілля вже померла.

«Ця жінка поступила із соматичним захворюванням. Вона поступила із підозрою на гестоз, в неї були супутні захворювання. За день, коли мали настати роди, в неї з'явилися прояви вірусної інфекції. Тому лікар прицільно поцікавився, чи вона не мала контакту з іншими пацієнтами, чи не мала контакту з іншими людьми і чи не була за кордоном. Її перевели у спеціальне відділення», — розповідає Чемний.

За словами директора департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської області, не має значення, хто був «нульовим пацієнтом» чи контактною особою. Наразі медики не можуть встановити, хто був перший інфікованим у центрі. Також, за словами Володимира Чемного, медперсонал також обстежуються.

«До того часу, поки ця жінка не поступила в лікарню, до того часу, поки в неї не виявилися симптоми коронавірусу, тобто до 29 березня, ви собі відкиньте ще два тижні інкубаційний період, не було жодного медика, який з перинатального центру навіть із скаргами звернувся, не те що з підозрою. Зараз треба думати, як треба обстежити всіх лікарів і всіх пацієнтів», — зазначає Володимир Чемний.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

«Мала всі симптоми, але лікувалася вдома»

33-річна пацієнтка, що померла в Чернівцях, теж потрапила до інфекційного відділення обласної лікарні із супутніми хворобами. Вона захворіла 5 березня, а в стаціонар потрапила 13-го. За словами заступниці департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА Марії Поліщук, жінка хворіла вдома.

«Зразок їй зробили 14 числа. На той момент зразки робилися в Києві, в нас ще не було власних тестів. Тому це зайняло дві доби, і зразки повернулися до нас 17-го. Вона мала всі симптоми: температуру, кашель, нежить, і вона вдома лікувалася увесь цей час», — розповідає у коментарі hromadske Поліщук.

Жінка була в лікарні після операції. Як зазначає Марія Поліщук, у неї була гемангіома, а також надмірна вага.

Про супутні хвороби у померлих говорить і головний лікар Сарненської центральної районної лікарні, що на Рівненщині, Василь Іванюк. 

«Причина всіх трьох летальних випадків, які були в нас, — пізнє звернення, і всі фактично з супутніми патологіями», — розповідає Іванюк.

Також лікар зазначає, що у однієї з пацієнток були симптоми гострої респіраторної хвороби — кашель і висока температура. Коли температура перестала збиватися — пацієнтка звернулася за допомогою.

«Вона поступила 25 березня в терапевтичне відділення. Вона звернулася до сімейного лікаря тоді, коли їй було зле. До цього вона займалася самолікуванням, лікувалася вдома. Була направлена до нас. Тест на коронавірус їй зробили 26 березня. Спочатку швидкий, і направили його на ПЛР. ПЛР було підтверджено 27 вранці», — каже Василь Іванюк.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: