Громадське-2016: Кращі репортажі, розслідування, інтерв’ю та документальні фільми

Бійня в Аллепо, Дональд Трамп, “Панамські документи”, “Юзівська весна”, бої на сході країни, репресії в Криму, Хізб ут—Тахрір, міфічні гуцули, Джамала, параолімпійські чемпіони та багато іншого. В останній день року ми зібрали декілька десятків наших матеріалів, теми яких найяскравіше характеризують 2016—й рік.

Громадське.Світ

Пекло в раю: ІДІЛ на Мальдівах. Репортаж з острова з найбільшою кількістю джихадистів у неарабській країні

Три виклики польської демократії: історія контроверсійних, занадто швидких рішень новообраної польської влади, які опозиція, частина громадянського суспільства, європейського політикуму та ліберальні польські медіа розглядають, як загрозу демократії в країні.

Напередодні 75-х роковин трагедії Бабиного Яру Громадське зустрілося з Тімоті Снайдером — одним із найцікавіших у світі дослідників історії Східної Європи — та розпитало його про Бабин Яр, Голокост, Волинську трагедію та про декомунізацію.

Почути Огайо: як ностальгія за стабільністю руйнує американську демократію.

В очікуванні смерті: історії з Алеппо. Громадське поспілкувалося із Рамі Адхамом, сирійським біженцем з Алеппо, що підтримує зв’язок із друзями з міста; з Дірком Еммерхіом, німецьким журналістом, що повернувся з Алеппо у вересні; та із Монзером Етакі, сирійським журналістом, що нині проживає у східній частині Алеппо та чекає евакуації.

Громадське.Схід

Весною 2014 року у відповідь на підйом проросійських сил дончани виступили проти війни та за єдність України. В ході сутичок було вбито Дмитра Чернявського, згодом нагородженого званням «Герой України» посмертно. Що сталося з цим рухом - у документальному фільмі Анастасії Канарьової та Богдана Кінащука "Юзівська весна"

Бої поблизу Авдіївки стають все запекліші. Обстріли не припиняються ні вдень, ні вночі. Працює і артилерія і ведуться стрілецькі бої. Більшість будівель в промзоні перетворюються на решето. На передовій обо​​рону тримають десантники 81-ї бригади ЗСУ. Дехто з них має поранення, але вони відмовляються йти в госпіталь, а хочуть стояти на передовій, щоб допомогати своїм. Юрій Іванович, Руслан, Володя, санінструктор Олег - що сталося з цими людьми 6 липня 2016 року - у спецрепортажі Громадського "Бої за "Промку"

За даними волонтерської організації "Проліска", яка від початку конфлікту на Донбасі допомагають цивільному населенню від 7 до 9 тис. будинків зайняті українськими військовими. Часто це відбувається без згоди власників. Як вирішуються такі конфлітки - у спеціальному проекті Громадського "Сіра Зона"

«Все спрацювало. Я підірвав російську лінію електропередач». Історія звільненого з полону Володимира Жемчугова.

Ігор Гордійчук – генерал-майор, герой України. Командував операцією із взяття під контроль стратегічної висоти Савур-Могила у 2014 році. Гордійчук був контужений, останнім залишив Савур-Могилу. Відходячи, потрапив в Іловайський котел. Пролежав на полі бою дві доби без свідомості. Його знайшли волонтери Червоного хреста. Зараз Ігор Гордійчук очолює Київський військовий ліцей ім. І. Богуна.

Громадське.Крим

Історія 78-Ї Ельвіри Мамутової з Бахчисарая, яка у семирічному віці була депортована з Криму. Що сьогодні відчуває та як живе очевидець найтрагічнішої події в історії кримських татар. Що найбільше турбує та про що мріє жінка, яка змогла повернутись з далекого Узбекистану у рідний Крим ми дізнавались в гостях у Ельвіри Мамутової

Північний захід Криму, сухий спекотний степ, маленьке село Серебрянка. До нього десь півтори години їзди від Євпаторії. В Серебрянку ми приїхали спеціально, щоб зустрітися з кримчанином Володимиром Балухом. Коли в Києві та інших містах у 2013 році почалися масові акції протесту, фермер вивісив над своїм будинком український прапор. Синьо-жовтий висить на даху і нині, по двох роках після російської окупації Криму. Але всередині грудня суд анексованого Росією Криму арештував Володимира Балуха.

Хізб ут-Тахрір – назва, про яку мало що знаємо і яка багатьох лякає — переважно мешканців анексованого Криму та Росії. Силовики на півострові зробили «справу Хізб ут-Тахрір» своєю візитною карткою. У РФ організація заборонена як терористична уже 13 років. Тож боротьбою із начебто тероризмом зараз виправдовують усе свавілля ФСБ та поліції – масові облави, обшуки, затримання та викрадення людей. Громадське.Крим розпитало про Хізб ут-Тахрір у її представників та експертів.

НАТО чи Росія: хто контролюватиме Чорне море?

30 липня на зустрічі з французськими парламентарями, які, всупереч заборони з боку України, приїхали в анексований Крим, Наталія Поклонська зробила заяви щодо порушень прав людини на півострові. Одна з них стосувалась зникнення 31-річного представника Меджлісу Ервіна Ібрагімова, викраденого у Бахчисараї 24 травня 2016 року. Підконтрольна Росії так звана прокурорка Криму Наталія Поклонська заявила, що Ібрагімова бачили живим через місяць після його зникнення. Про історію ще одного зниклого на півострові кримського татарина — в нашому репортажі з Криму.

Громадське.Doc

"Нормально живемо! Не скаржимося!" – каже росіянин, чия вулиця проходить буквально через територію України. "І пармезан нам не потрібен!" – підтакує йому жінка в драній шубі, яка вантажить лопатою гній на візок. Ця колоритна парочка – ніби актори з фільмів Кустуріци. Це ростовський Донецьк.

Здавалося б, звичайне маленьке містечко з російської глибинки, але воно вже більше року стає епіцентром новин з російсько-української війни. Бо чомусь саме тут вирішили проводити процес над українською військовою Надією Савченко. І щораз на засіданнях усе більше й більше дипломатів, юристів, журналістів.

Репортаж про прощання Надії Савченко з Донецьком від проекту Богдана Кутєпова Hromadske.doc

«Дивись на себе!» – gonzo-мюзикл про шлях Джамали до перемоги, який охоплює 10 насичених днів у Стокгольмі і виступ співачки у Львові після повернення.

«Життя і Смерть у Гуцулії» — перший фільм із документальної трилогії Богдана Кутєпова «Гуцулія». Це суміш містики і магії, етнографічна експедиція та неймовірні історії простих людей, які ніби завмерли у вічності серед древніх гір в оточенні осінніх краєвидів.

«Невидимі»: фільм про людей з інвалідністю, феномен українських паралімпійців і боротьбу незрячих з чиновниками.

Громадське.Суд

З якою думкою ви засинаєте? — питання Громадського Вікторові Януковичу

"Я впізнаю кожного присутнього при катуваннях,"інтерв'ю колишнього в'язня Кермля Геннадія Афанасьєва

Миколі Вакаруку 33 роки. Він мешкає в Українську, що в Донецькій області. До 2009 він був шахтарем на місцевій шахті «Україна», потім отримав серйозну травму на виробництві і став інвалідом. На псевдореферендум в Українську 9 травня 2014 Вакарук не ходив, бо 4 травня зламав ногу. Але своїх поглядів не приховував. Вакарук вважає, що до влади теперішнє керівництво держави прийшло "незаконно", а фінансує владу «госдеп». Він стверджує, що безпідставно утримувався в СБУ 585 дні.

Єдине наразі інтерв'ю мами кримського політв'язня, режисера Олега Сенцова

Про нього у Вікіпедії і досі написано, що він загинув від розриву гранати. Але один із Небесної сотні Сергій Дідич — насправді загинув інакше.

Справжню історію загибелі сотника Івано-Франківської сотні розповідає вперше його дружина Галина Дідич, командир роти харківського підрозділу «Беркуту» — Віктор Шаповалов та людина, винна у його смерті — Леонід Бібік. А також про те, яку роль в цій історії зіграв закон «про Амінстію» у другому фільмі із циклу "Слідами революції" «Амністія».

Слідство.Інфо

Президент Петро Порошенко планує продати свою частку в групі Roshen через офшорну компанію, не сплативши податки з її продажу в Україні. Передача активів в офшор відбувалась під час Іловайського котла. Активи в офшорах Порошенко не задекларував. Міжнародна мережа журналістів-розслідувачів OCCRP, членом якої є Слідство, отримала доступ до надзвичайно цікавих документів. Тепер ми можемо побачити імена реальних власників компаній замість підставних осіб.

Невід’ємними учасниками одного з найприбутковіших нелегальних заробітків в Україні стають діти. Ті, кому на часі вчити уроки, а не розбиратися у фракціях цінного каміння. У бурштиновому бізнесі – тисячі школярів. Вони ігнорують навчання, натомість купують автомобілі, розважаються, по-дорослому і не бояться ані законів, ані покарання. Тим часом на дитячій праці заробляють дорослі, а правоохоронці розводять руками.

Розкішне життя прокурорського клану на Західній Україні. Дивиться наш репортаж про сімейство екс-прокурора Андрія Гіля, який протягом багатьох років керував обласними прокуратурами на Західній Україні.

Підрозділу “Торнадо” у вересні 2015 року мало б виповнитися два роки. Утім, його назва асоціюється сьогодні зовсім не з бойовими діями. Наразі про роту більше пишуть через звинувачення у тортурах, грабіжництві, зґвалтуваннях. Але місяці суду над «торнадівцями» ніяк не поставлять крапки в питанні: хто вони – герої чи бандити? Слідство.Інфо спробувало розібратися в чому звинувачують бійців і наскільки ці звинувачення обґрунтовані.

Громадське.Все буде добре

Денис, який має синдром Дауна, вже третій рік займається карате. Всього дітей із особливими потребами у секції однієї з київських шкіл п’ятеро: Денис у старшій групі та ще троє – у молодшій. Три роки тому Наталія запросила на тренування всіх охочих – і всім запропонувала залишитися.

«Танго може танцювати кожна людина. Зовсім не обов’язково мати ідеальну будову тіла чи бути красенем з довгими ногами», — вважає Олексій Гаврись, учасник АТО, який організував школу танго Aliento del Tango («Подих танго») в Києві. Про Олексія та його учнів — у документальному проекті Сашка Назарова "Абілітація"

Антон займається плаванням з дванадцяти років, професійно – з 2012 року. У свої 26 в його медальній скарбничці — срібні та бронзові нагороди паралімпійських чемпіонатів світу та Європи. Про шлях від проектувальника до спортсмена, щоденні перешкоди, перемоги та мрії Антон розповів журналістам Громадського напередодні від’їзду до Ріо.

Громадське.Реформа

Реформа Національної телерадіокомпанії виходить на фінішну пряму. Корпоратизація колишнього радянського телемонстра майже завершена, розпочався процес створення публічного акціонерного товариства. Далі — повна незалежність від влади, фінансова свобода і — конкуренція з нинішніми «королями» телеринку — комерційними каналами олігархів. Чи зможе вчорашній УТ-1 повторити успіх британського Бі-БіСі чи німецького ARD? Це історія про величезні зміни на державному телебаченні, яку розповідають самі учасники цих змін — генеральний директор, юна репортерка і шеф-редактор програми для пенсіонерів.

Цього року в державному бюджеті вперше заклали гроші на фінансування політичних партій. Сума — майже 400 мільйонів. Це на 100 мільйонів більше, аніж виділили на реформування вугільних шахт. Право на фінансування з держбюджету мають партії, які набрали на виборах не менше 2% голосів. Але ця норма вступає в силу із 2020 року, після наступних виборів до Верховної Ради. Зараз же право на держфінансування мають тільки парламентські партії. Але в обмін на це політичні сили повинні подавати декларації — звідки надходять гроші, і на що вони витрачаються. Ця норма стосується всіх партій, а не тільки тих, які отримують державне фінансування.

Інвестиції в розвиток газовидобувної галузі, дозволи на розвідку та буріння від місцевої влади, самостійний видобуток газу без участі олігархічних фірм – це основні завдання для компанії «УкрГазВидобування» на найближчі 4 роки. Що державна компанія робить зараз, аби в 2020 році видобувати газу на 30% більше

Громадське.Культура

Навесні 2016-го року куратори проекту Art United Us оголосили, що за рік створять 100 настінних розписів в Україні, переважно в Києві. Темпи малювання муралів, брак узгодження з жителями та особливості розміщення зображень у міському просторі викликали хвилю критики. Громадське Культура з’ясувало, чому мурали викликають стільки суперечок. Журналісти поспілкувалися з кураторами чотирьох ініціатив, які створювали настінні розписи в Києві та Кам’янці-Подільському, починаючи з 2010-го року.

Історію панку ведуть з виходу першого синглу Sex Pistols «Anarchy in the UK», тобто з 26 листопада 1976 року. Цього року панку — 40. З цієї нагоди з 2 до 4 грудня у Києві проходив кінофестиваль Punk Weekend. Показати на ньому своє кіно приїхав британський режисер Філ Стронгмен. Громадське.Культура поговорило про його фільм «Анархія: Малкольм МакЛарен та Вів'єн Вествуд» («Anarchy! The McLaren Westwood Gang»), менеджера гурту Sex Pistols Малкольма МакЛарена, бунт, моду і вплив панку на сучасну культуру. А ще показали Філу українські панк-гурти.

За 25 років незалежності українська культура зробила багато сміливих і прекрасних речей. Ми не намагалися пригадати все — лише деякі важливі дебюти, перемоги, експерименти. А ще пісні, що пробуджують ностальгію.

25 років незалежності в культурі: «Модель», Троїцький і пінгвіни

Музей — це історія. І завжди є різні способи її розповісти. Можна просто розкласти предмети з підписами. Тоді це буде схоже на енциклопедію чи словник. А можна додати сюжет і перетворити музейний простір ледь не на серіал HBO чи Netflix. Тільки режисером у цьому випадку стане проектувальник музею. Як це працює, ми розпитали в людини цієї професії — Каті Шраги.

77 років тому 1 вересня розпочалася Друга світова війна, а цього року минає 75-та річниця однієї з її трагедій — масової страти єврейського населення Києва у Бабиному Яру. Тоді всього за два дні — 29 і 30 вересня — в урочищі було розстріляно понад 33 тисячі осіб. З темою Голокосту працює Катя Петровська, німецька письменниця українського походження. У книзі «Мабуть Естер» вона описала історію своєї родини, у якій є жертви і бойових дій, і геноциду в Бабиному Яру. В інтерв’ю з Наталею Гуменюк авторка розповіла про пам’ять місць та історії, які мають бути розказані й почуті, аби не повторитися знову.