УКРАЇНА

Інститут нацпам’яті не може гарантувати безпеку істориків на території Польщі

7 лютого, 2018 12:23
УКРАЇНА/Інститут нацпам’яті не може гарантувати безпеку істориків на території Польщі
Зберегти
Вигляд
Український інститут національної пам’яті пропонує надалі проводити зустрічі українських та польських істориків на території України.

Український інститут національної пам’яті пропонує надалі проводити зустрічі українських та польських істориків на території України.

Про це ідеться у заяві Інституту.

Зазначається, що новий закон про Інститут національної пам'яті в Польщі, яким передбачено зокрема кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів 1925-1950 рр.» «суттєво звужує простір  для дискусій та діалогу».

«Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українським дослідникам на польській території чи навіть безпеку їх перебування там. Тому, слідуючи цінностям відкритого діалогу та вільного доступу до джерел, звертаємося до польських колег з пропозицією, щодо продовження історичних дискусій на території України, де відсутні будь-які обмеження чи політичний диктат щодо оцінок минулого», — зазначають в Інституті.

Президент Польщі Анджей Дуда 6 лютого підписав оновлений закон про Інститут національної пам'яті, який передбачає покарання за заяви про причетність поляків до Голокосту.

Раніше Державний департамент США заявив, що прийняття в Польщі закону про «Інститут національної пам’яті» негативно вплине на свободу слова та наукові дослідження.

Серед пакету проектів зокрема був і законопроект про заборону «бандерівської ідеології» в Польщі.

6 лютого Верховна Рада підтримала постанову про звернення до Польщі через «антибандерівський» закон. У заяві зазначається, що Рада «з розчаруванням і глибоким занепокоєнням» сприйняла рішення Сейму про ухвалення закону «про заборону бандерівської ідеології».

У МЗС України сприйняли ухвалення цього законопроекту як «чергову спробу нав’язати однобічне трактування історичних подій», у тому числі  некоректного використання назви частини території сучасної України.

У МЗС Польщі заявили, що закон про «бандерівську ідеологію» не стосуватиметься науковців та художніх діячів.

ЧИТАЙТЕ: Що треба знати про «антибандерівський закон» у Польщі

Також в Ізраїлі виступили проти польського законопроекту про Голокост. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що Голокост не можна заперечувати.

Пов`язані новини