Російський режисер-документаліст Аскольд Куров, який зняв стрічку «Процес» — історію про незаконно засудженого Олега Сенцова — днями побував у колонії на Ямалі. Сенцов голодує там уже понад три тижні. Він вимагає звільнення всіх політв’язнів Кремля, яких утримують в Росії та в окупованому Криму.

Російський режисер-документаліст Аскольд Куров, який зняв стрічку «Процес» — історію про незаконно засудженого Олега Сенцова — днями побував у колонії на Ямалі. Сенцов голодує там уже понад три тижні. Він вимагає звільнення всіх політв’язнів Кремля, яких утримують в Росії та в окупованому Криму.

Громадське поговорило з Куровим про те, як тримається Сенцов, що думає про акції підтримки по всьому світу і про голодування із солідарності з ним, дізналися, чому так і не побачився з архієпископом Климентом. А також — про можливу реакцію режисера на одиночний обмін, на який може піти російська сторона.

7 червня Олександр Кольченко припинив голодування, я не знаю, чи говорили ви про це з Олегом, і як би він сприйняв цю новину?

Я думаю, Олег би зрадів. Ми з ним про це говорили, він знав, що Кольченко оголосив голодування. Йому було дуже прикро, оскільки він знає про фізичний стан Саші, що в нього дефіцит ваги й хронічні захворювання.

Я думаю, адміністрація колонії розуміє, скільки уваги прикуто до голодування Сенцова і до самої колонії, і в такий спосіб хотіла продемонструвати відкритість, щоб був такий неупереджений свідок того, що Олег на сьогодні — в нормальному стані 

Звичайно, йому здається це абсолютно недоречним. Він сказав, що нікого не закликає голодувати, але солідарний з усіма, хто долучається. А тих людей, які оголошують голодування на свободі, закликав цього не робити, адже на волі є й інші способи боротьби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Розумію, що Сашко вже в Крим не повернеться» — інтерв'ю з матір'ю Кольченка

Російський режисер-документаліст, автор стрічки «Процес» Аскольд Куров у студії Громадського, Київ, 7 червня 2018 року Фото: Громадське

Аскольде, як відбувалася ваша зустріч?

Усе відбулося дуже несподівано, тому що я їхав туди, щоб зняти поїздку адвоката Сенцова Дмитра Дінзе і архієпископа Климента (архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, УПЦ КП — ред.) у колонію до Сенцова. Рішення адміністрації колонії про те, що вони готові мене пустити на побачення з Олегом, було несподіваним для всіх.

Ви попросили про зустріч?

Це ремарка від адвоката, зроблена побіжно, мовляв, може, Аскольду дозволять дзвінок чи якось побачитися. Це не було озвучено як прохання. Та все ж вони почули і вирішили піти назустріч. Я не знаю чому, це суперечить усім правилам. Тому що я не є ні родичем, ні, звісно, адвокатом.

Я думаю, адміністрація колонії розуміє, скільки уваги прикуто до голодування Сенцова і до самої колонії, і в такий спосіб хотіла продемонструвати відкритість, щоб був такий неупереджений свідок того, що Олег на сьогодні — в нормальному стані і не скаржиться на умови утримання.

Де відбувалася зустріч?

Там є спеціальне приміщення для короткотривалих побачень. Це кімната з кабінками, перегородженими склом. Ув'язнений перебуває за склом, на стільці, а відвідувач — з другого боку. Потрібно спілкуватися через спеціальні телефони, але в цьому немає необхідності, ми з Олегом спілкувалися так. Було добре чути.

Це було в присутності конвоїрів?

Обов'язково. У присутності конвоїрів і чергового. І ще вони вигадали спеціально такі умови: повністю знімали нашу зустріч на камеру.

Навіщо? Немає зазвичай такої практики.

Ніколи так не відбувається, але це було обов'язковою умовою.

Яким ви побачили Олега?

Я бачив Олега востаннє у 2015 році під час оголошення вироку в Ростові. Звичайно, зовні є зміни. Але він, по-перше, схуд, готуючись до голодування. Зараз він втратив 8 кілограмів. Помітно, що кліматичні умови не на користь. Скаржиться, що здоров'я гіршає, і це видно по шкірі — він блідий.

Ремарку дозвольте про кліматичні умови, для мене це був один із дуже виразних штрихів: коли ви прилетіли, там сніг лежав.

Ми прилетіли 4 червня, там лежить сніг, і щойно почався льодохід. А це додаткова перешкода, тому що цієї зими через кригу можна було перебратися на повітряній подушці, влітку — на поромі. А ось це період, який триває близько місяця, інших способів, аніж як гвинтокрилом, немає. І це, звісно, проблема, адже не завжди ці вертольоти є, не завжди всі охочі можуть потрапити. Сам переліт займає 5 хвилин з берега на берег. Там досі немає мосту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова

Кадр із документального фільму «Процес» — історія про незаконно засудженого Олега Сенцова — російського режисера Аскольда Курова

Гвинтокрил — це як громадський транспорт, аеромаршрутка?

Публічний транспорт. Купуєш квиток, така маршрутка, і летиш.

Як Олег сприйняв ваш прихід?

Він цього не чекав і був трохи спантеличений. Ми не просили його згоди, не питали, що він про це думає. Його фактично поставили перед фактом, він погодився на побачення. У нього ж є квота — три побачення на рік. І він не зустрічається з рідними, але міняє ці побачення на дзвінки додому, на додаткові дзвінки додому, якщо йому треба терміново зв'язатися. Таким чином, ми його дзвінок витратили.

Він нічого не знав про ту всесвітню акцію підтримки, яка відбувалася саме в ці дні. Він піднісся духом, почувши про всі найяскравіші акції в Києві і Москві, й у всьому світі 

Але він дуже зрадів, і для нього було дуже важливо отримати останні новини. Він перебуває в ізоляції. Окрім того, що його помістили в окрему камеру, в одиночку, він ще й під наглядом лікарів. Інформація до нього доходить із запізненням. Виписує «Новую газету», але отримує свіжий номер лише через за тижні після виходу.

Він нічого не знав про ту всесвітню акцію підтримки, яка відбувалася саме в ці дні. Він піднісся духом, почувши про всі найяскравіші акції в Києві і Москві, й у всьому світі.

І для нього це найбільша підтримка — просто знати, що про нього не забули.

А можете спробувати описати його враження? Він радів або дивувався?

Він дивувався і радів. Просив подякувати всім за те, що його не забувають і за те, що підтримують. Для нього це багато важить.

Що він сказав про своє здоров'я?

Він виглядав більш-менш бадьоро. Навіть жартував. Сказав, що на десятий день голодування було важче, ніж на 22-й.

Але, боюся, що ситуація будь-якої миті може різко змінитися, адже кажуть, що критична цифра — 30 днів, коли можуть початися незворотні процеси в організмі. У день відвідування Олега возили на обстеження до медичного центру за межами колонії, робили УЗІ та ще якісь тести. Наразі не виявили ніяких порушень. Він також отримує підтримуючу терапію.

Це означає, що двічі на день йому роблять крапельницю. Це глюкоза та ще якісь вітаміни. Він не знає напевно, каже, просто набір вітамінів.

Він розповів, що продовжує працювати, пише оповідання. Написав роман, працює над двома сценаріями. Задумів не розкриває. Давно ще казав, що всі його сценарії і все, що він пише, вийде на свободу лише разом з ним 

Наш час був обмеженим, усього 45 хвилин. Тому говорили захлинаючись, перескакували з теми на тему. Я намагався розповісти йому все, що його цікавить, що може бути важливим для нього.

Він розповів, що продовжує працювати, пише оповідання. Написав роман, працює над двома сценаріями. Задумів не розкриває. Давно ще казав, що всі його сценарії і все, що він пише, вийде на свободу лише разом з ним.

Російський режисер-документаліст, автор стрічки «Процес» Аскольд Куров у студії Громадського, Київ, 7 червня 2018 року Фото: Громадське

А де він їх зберігає? Я боюся, щоб не відібрали всі ці рукописи, якщо це рукописи.  

Ні, гадаю, цього не зроблять — це незаконно.

Залишу це без коментарів: «цього не зроблять — це незаконно».

Стосовно листів, він казав, що коли був в Якутську, то не отримував багатьох листів, які не проходили цензуру. Але коли його перевели з якутської колонії в Лабитнангі, йому повернули всі ці листи. Тобто все одно якихось формальних правила дотримуються. Все ж таки це ФСВП (Федеральна служба виконання покарань — ред.) — це окрема організація, і якщо туди не втручаються слідчі органи, вони намагаються дотримуватися правил. А надто у справі Сенцова — намагаються, щоб не було ніяких порушень, щоб не було до чого прискіпуватися.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського

Аскольде, що трапилося з Климентом, архієпископом Кримським і Сімферопольським, його не пустили? Спершу казали, що Олег відмовився, тому що атеїст, потім — що був вибір ви чи він, і Олег обрав вас. І ще була інформація, що від Климента вимагали документи реєстрації конфесії Київського патріархату в Росії. Що все ж таки трапилося?  

Справді складна, багатоетапна історія. Архієпископ Климент приїхав туди раптово, й Олега просто ввели в оману. Так, я знав, що їде Климент, але ми про це не повідомляли.

То це було несподівано для адміністрації колонії?

Для адміністрації так, та й моя поява теж була несподіваною, адже вони вони очікували тільки на адвоката. Гадаю, що Олега просто ввели в оману, як він розповідав адвокатові Дмитру Дінзе, йому сказали, ніби приїхав якийсь поп із Москви, і якийсь друг і в тебе є вибір, з ким зустрітися.

Звичайно, таке формулювання не залишає вибору.

І він обрав зустріч зі мною, а від іншої зустрічі відмовився, навіть двічі написав відмову, бо його попросили. Але коли Дмитро Дінзе пояснив, що архієпископ Климент ніяк не стосується Москви, що він з Криму, з Української православної церкви Київського патріархату і багато опікується політв'язнями в Криму, правозахисник, то Олег погодився зустрітися і написав нову заяву. Здається, навіть написав, що хоче сповідатися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Кожна служба як остання» — архієпископ Климент

Кадр із документального фільму «Процес» — історія про незаконно засудженого Олега Сенцова — російського режисера Аскольда Курова

Із цією заявою Климент пішов до начальника колонії, аж раптом виникли нові перепони: йому, як представникові Київського патріархату, не зареєстрованого в Росії, потрібне свідоцтво про реєстрацію, тому що за законом вони можуть пустити лише священнослужителів, які належать до якихось зареєстрованих організацій.

Олег зібраний, мобілізований, він не хоче розслаблятися, давати волю почуттям. Він регулярно телефонує додому, спілкується з мамою, з дітьми, але від зустрічей відмовляється 

Теоретично його могли пустити так само, як мене, але я використав це побачення. Але як священик (як і адвокат), він може йти поза всілякими квотами, згідно із законом про віросповідання.

Олег не пояснював вам, чому не може зустрічатися з рідними?

Він мені не пояснював, але я вже неодноразово чув від Наталі Каплан (сестра Олега Сенцова — ред.), що він бачив кілька разів, що в'язні після таких зустрічей впадали в депресію, адже ти зустрічаєшся, розслабляєшся, а потім знову вертаєшся до в'язниці.

А Олег зібраний, мобілізований, він не хоче розслаблятися, давати волю почуттям. Він регулярно телефонує додому, спілкується з мамою, з дітьми, але від зустрічей відмовляється. Поза тим, розуміє, що дорога досить важка й довга, а надто для матері — вже літньої й хворої жінки. Гадаю, це було б для неї надто складно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Страшно, що можу його не побачити взагалі», — мама Олега Сенцова

Не питали в нього, як організували відеозв'язок з Ксенією Собчак?

Ні, для нього це була несподіванка, його поставили перед фактом.

Лист Олега країнам Великої сімки ви передавали?

Олег написав цього листа, дізнавшись, що я збираюся в Київ на зустріч з посольствами країн Великої сімки. Цього листа він передав через адвоката.

Російський режисер-документаліст, автор стрічки «Процес» Аскольд Куров (ліворуч) та журналістка Громадського Ірина Ромалійська у студії Громадського, Київ, 7 червня 2018 року Фото: Громадське

Я розумію, що ми не можемо влізти в голову Путіну і зрозуміти, про що він думає, але, як ви вважаєте, чому він зайняв таку позицію?

Відомо, що Путін не любить, коли на нього тиснуть, він завжди відмовляється виконувати якісь вимоги. Але, гадаю, що він людина прагматична, і Сенцов для Кремля є заручником — вигідним і цінним. І їхня задача — продати його якнайдорожче. За щось. Я не знаю, за що. Коли це станеться і за яких умов, можна тільки припускати. Однак мені здається, що обставини складаються так, що ця мить повинна настати найближчим часом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Біженці» з Донбасу, обмін Сенцова і загроза українській державності — головне з «прямої лінії» Путіна

Вимога Олега звільнити всіх українців-політв'язнів, яких утримують у Росії та окупованому Криму. Але я розумію, що активно обговорюється питання обміну тільки його одного.

Гадаю, Олег дуже впертий. Він ідеаліст і максималіст. Він не відступить від своїх умов. Що він сказав на початку, того й дотримуватиметься. Інша справа, що може статися так, що його не питатимуть. Просто посадять у гвинтокрил… Такий сценарій можливий.

 

Поділитись: