ENRU

#FreeSentsov: Олег голодує 96-й день

22127faabc57b0a15
Політв'язень Олег Сенцов на 88-й день голодування у колонії Фото надані українській омбудсмену Людмилі Денісовій уповноваженою з прав людини РФ

Український режисер Олег Сенцов, незаконно засуджений в РФ до 20 років колонії, 14 травня оголосив голодування. Він вимагає звільнення усіх українців-політв'язнів Кремля. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського

Що робить українська влада для звільнення Сенцова, як реагують на вимогу українця у Росії та в світі та який стан здоров'я Олега — Громадське збирає усі заяви та новини стосовно Сенцова, а також голодування інших політв'язнів.

ЧИТАЙТЕ: Олег Сенцов: «У мене не буває депресії» — розмова правозахисниці з голодуючим режисером

17 серпня: Керівник Департаменту консульського забезпечення Василь Кирилич у Twitter:

«У серпні 2008-го #JonMcCain висловив підтримку грузинам фразою «Сьогодні ми всі грузини». Як колись ДжКеннеді — берлінцям «Я — берлінець».. Наша підтримка Олегу — «Сьогодні ми всі — Сенцови». #FreeSentsov».

16 серпня: 15 росіян, затриманих в Україні звернулися до президента РФ з проханням про обмін. Це може розпочати процедуру обміну росіян на українців, утримуваних в РФ. 

16 серпня: Порошенко просить Меркель обговорити з Путіним звільнення Сенцова. Зустріч Меркель і Путіна відбудеться 18 серпня. 

16 серпня: Президент України готовий помилувати росіян для звільнення українських політв’язнів. Про це заявила перша віце-спікерка Верховної Ради, представниця України в Тристоронній контактній групі Ірина Геращенко.

15 серпня: Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав некоректними повідомлення ЗМІ про відмову Кремля у помилуванні українського режисера Олега Сенцова.

Пєсков зазначив, що вживання фрази «відмовили у помилуванні» некоректне з юридичного погляду, оскільки «самого прохання про помилування не було».

«Ви знаєте, що є чинне законодавство, і тут вживати фразу «відмовили у помилуванні», напевно, некоректно з юридичного погляду, тому що не було прохання про помилування (безпосередньо від засудженого)», — зазначив прес-секретар президента Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помилування Сенцова: чи може Путін звільнити політв'язня без його особистого звернення

14 серпня: Для початку процедури помилування українського політв'язня Олега Сенцова він має самостійно звернутися до президента Росії Володимира Путіна з відповідним проханням.

Про це йдеться у відповіді матері Сенцова від Управління з забезпечення конституційних прав громадян при Адміністрації президента РФ.

Сестра Сенцова Наталія Каплан сказала, що ця відповідь свідчить про те, що Олега звільняти не збираються.

14 серпня: Європейська кіноакадемія закликала оголосити 14 серпня днем Олега Сенцова.

14 серпня: Російська правозахисниця Зоя Свєтова розповіла про відвідини у колонії Олега Сенцова. Олег голодує 93-й день.

«Я бачила Олега. Дякувати Богові, він живий. Посміхався та сміявся наді мною: я недочуваю, а він тихо говорить, і йому доводилося повторювати мені кілька разів одне й те ж. А це для нього непросто, швидко втомлюється», — розповіла Свєтова.

Сенцов дякує всім за підтримку та допомогу.

«Коли я спитала в нього, що потрібно зробити, Олег сказав: «Роби, що повинен. Я так роблю». Від себе скажу, що зараз найголовніше ініціювати якомога швидше процес обміну. А ще мені б дуже хотілося сказати матері Олега, який у неї чудовий син», — пише правозахисниця.

14 серпня: Сенцов назвав свій стан «передкритичним». Про це він сказав російській правозахисниці Зої Свєтовій, яка зустрілася із Олегом вдень 14 серпня. Він додав, що не припинятиме голодування. 

13 серпня: У Кремлі поки немає нової інформації щодо ситуації з українським політв'язнем Олегом Сенцовим, заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

13 серпня: У французькій газеті Le Monde культурні діячі разом з міністром культури Франції звернулися до міжнародної спільноти, ООН та Євросоюзу щодо допомоги у звільненні українського режисера, політв’язня Олега Сенцова.

12 серпня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила Громадському, що поширювати неправдиву інформацію щодо Олега Сенцова можуть безспосередньо працівники колонії «Білий ведмідь» у Лабитнангі, де перебуває український політв'язень.

11 серпня: У Федеральній службі виконання покарань РФ заявили, що в українського режисера Олега Сенцова немає дефіциту маси тіла та заявили, що показань до екстреної госпіталізації не встановлено.

У службі виконання покарань підрахували, скільки витрачають на підтримку здоров’я українського режисера.

«Засудженому Сенцову в період добровільної відмови від прийому їжі надано 202 медичні послуги на загальну суму понад 45 тисяч рублів. На медикаментозне забезпечення цього пацієнта з федерального бюджету в зазначений період витрачено понад 95 тисяч рублів. Таким чином, на медичне забезпечення Олега Сенцова витрачається 1100 рублів на добу», — йдеться у повідомленні.

10 серпня: Спецпредставник Держдепу Сполучених Штатів з питань переговорів по Україні Курт Волкер заявив, що Росія повинна звільнити українського політв'язня Олега Сенцова до того, як на її руках буде ще одна смерть.

10 серпня: Адвокат Сенцова сказав, що насправді Олег виглядає гірше, ніж на фото, які Росія передала Україні.

«Знімок передає не все — насправді він виглядає ще гірше. Його ж не попросили роздягнутися, показати свою статуру; видно, що форма на ньому висить. Ця роба або повнить людину, або висить на ній, як на вішалці. На фото видно, що він досить сильно схуд. Він не показує свою грудну клітку і запалий живіт — це, звичайно, справило б більше враження. А так — його попросили встати, він встав. І його сфотографували», — сказав Дінзе.

10 серпня: Президент Франції Еммануель Макрон закликав Росію терміново вирішити ситуацію з українським політв’язнем Олегом Сенцовим, стан здоров’я якого «небезпечно погіршується».

10 серпня: Євросоюз закликав РФ надати необхідне лікування українському режисеру Олегу Сенцову та звільнити усіх незаконно затриманих громадян України.

10 серпня: Українські кінематографісти планують зняти фільм під дистанційним керівництвом режисера Олега Сенцова.

«Так кінематографісти хочуть надати йому сили, включити до роботи та полегшити його перебування в колонії», — сказав адвокат Сенцова Дмитро Дінзе.

10 серпня: Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вкотре закликав  сприяти звільненю Сенцова.

9 серпня: Олег Сенцов не отримує листи через проблеми з цензором, який їх попередньо вичитує. Про це в ефірі «Громадское» повідомила сестра Сенцова Наталія Каплан.

«Я так розумію, що виникла проблема з цензором, і листів він не отримує вже тиждень, може більше. Утворився інформаційний вакуум. Він і так насилу розуміє, що відбувається у світі, відривками збирає, а зараз взагалі нічого», — сказала Каплан.

Вона додала, що цензор може бути у відпустці, але це є внутрішньою проблемою колонії, яку мають вирішити.

9 серпня: Швеція закликала Росію звільнити політв’язня Сенцова, адже його утримування порушує міжнародне право.

9 серпня: Уповноважена з прав людини Верховної Ради Людмила Денісова опублікувала фото українського режисера, політв'язня Кремля Олега Сенцова, зроблені у колонії «Білий ведмідь» у Лабитнангі на 88-й день голодування.

9 серпня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова попросила терміново доповісти президенту РФ Володимиру Путіну про стан українського політв’язня Олега Сенцова.

9 серпня: Адвокат повідомив, що в політв’язня Олега Сенцова сталася третя затяжна криза, його двічі хотіли госпіталізувати для підключення до апаратури та почати примусове годування. Станом на 9 липня Олег голодує 88-й день.

9 серпня: В Адміністрації президента Росії отримали листа від матері українського політв’язня Олега Сенцова про його помилування. У президента Володимира Путіна заявили, що не готові говорити про офіційну реакцію на цей лист.

8 серпня: Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе передав клопотання про помилування від матері Олега до комісії з питань помилування на території Ямало-Ненецького автономного округу.

8 серпня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що готова негайно вилетіти до Росії, аби побачитися з Олегом Сенцовим. Також вона хоче обговорити будь-які умови обміну, аби врятувати його.

8 серпня: «Все не просто погано, все катастрофічно погано. Олег мені через адвоката передав лист, він майже не встає», — повідомила двоюрідна сестра Сенцова Наталія Каплан. 

8 серпня: На Кримському мосту у центрі Москви вивісили банер із зображенням Олега Сенцова і вимогою звільнити політв'язнів у Росії.

7 серпня: У Сенцова знизився гемоглобін, що призвело до анемії, а також дуже низький пульс, близько 40 ударів на хвилину. Про це Громадському повідомив адвокат Дмитро Дінзе після відвідин Сенцова. Він зазначив, що в Олега погано з серцем, і його два рази намагалися вмовити виїхати у лікарню. 

6 серпня: В окупованому Сімферополі під муралом із президентом Росії Володимиром Путіним зобразили українських політв’язнів Олега Сенцова та Олександра Кольченка. У той же день малюнок зафарбували.

4 серпня: У Москві біля пам'ятника Грибоєдову на Чистопрудному бульварі відбувся флешмоб на підтримку Сенцова.

Кінокритик Олексій Медведєв на акції на підтримку українського режисера, політв'язня Олега Сенцова, Москва, 4 серпня 2018 року Фото: Вікторія Одіссонова/«Новая газета» 

4 серпня: У Федеральній службі виконання покарань Росії пояснили, чому не пустили священика до Олега Сенцова. Зазначається, що до ув’язнених в колонію запрошуються священики за їхнім проханням, однак від Сенцова «таких прохань не було». Водночас раніше повідомлялося, що Начальник Управління федеральної служби виконання покарань в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Олександр Новіков відмовив у цій зустрічі з Сенцовим, адже «не бачив у ній доцільності».

• У Федеральній службі виконання покарань Росії заявили, що Ієрей храму Святого Георгія Побідоносця у Лабитнангі Богдан Василюк відвідав виправну колонію, де тримають українського політв'язня Олега Сенцова.

• Американський письменник Джонатан Літтель написав листа  українському режисеру, політв'язню Кремля Олегу Сенцову.

3 серпня: У США дівчинка українського походження звернулася до дочки президента США Дональда Трампа Іванки з проханням допомогти звільнити українського режисера, політв’язня Олега Сенцова.

3 серпня: Російська влада відмовила правозахисникам з міжнародної організації Amnesty International в доступі до українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова.

2 серпня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що отримала лист від російського омбудсмена Тетяни Москалькової щодо її візиту у колонію до українського політв'язня Олега Сенцова. Візит, згідно інформації Москалькової відбувся ще 28 червня.

2 серпня: Під Адміністрацією президента Росії Володимира Путіна влаштували пікет на підтримку українського політв’язня Олега Сенцова, який голодує 81 день.

1 серпня: Мати незаконно засудженого до 10 років колонії українця Олександра Кольченка розповіла про його стан після побачення з сином.

«Він дуже худий, блідий. Мене це хвилює. Намагалася його якось підгодувати за ці три дні. Буду сподіватися, що йому стане краще. Він почав набирати вагу», — розповіла Лариса Кольченко.

31 липня: У Києві біля офісу Медведчука відбулася акція на підтримку українських політв’язнів.

31 липня: У колонію до Сенцова не пустили священика.

«Начальник УФСІН (Управління федеральної служби виконання покарань — ред.) у Ямало-Ненецькому автономному окрузі полковник внутрішньої служби Олександр Новіков відмовив отцю Григорію (Міхнову-Вайтенко), єпископу Апостольської православної церкви, у зустрічі з Олегом Сенцовим», — написала журналістка Вікторія Івлєва.

За словами отця Григорія, які цитує Івлева, Новіков аргументував свою відмову тим, що не побачив доцільності зустрічі священнослужителя з Сенцовим, хоча закон дозволяє священнослужителям зареєстрованих релігійних об’єднань відвідувати людей, які перебувають в місцях позбавлення волі.

31 липня: Біля Адміністрації президента пройшла акція на підтримку Сенцова та інших українських політв'язнів.

Учасники акції на підтримку українського режисера Олега Сенцова та інших політв'язнів Кремля Фото: Олеся Біда/Громадське

30 липня: Мерія Парижа розмістила на фасаді своєї будівлі фото Сенцова.

30 липня: Опубліковано відео побачення політв'язня Олександра Кольченка з матір'ю.

30 липня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова попросила німецького  омбудсмена Бербель Кофлер сприяти в організації особистої зустрічі з українським режисером Олегом Сенцовим.

30 липня: Матері українського політв’язня Олександра Кольченка дозволили триденне побачення з сином. Вона вже прибула до Челябінська. 

30 липня: Паризька мерія у понеділок, 30 липня, розмістить фотографію українського режисера, політв'язня Кремля Олега Сенцова.

27 липня: Гурт The Gitas у Києві на сольному концерті у Зеленому театрі підтримали Олега Сенцова та виконали для нього пісню.


Гурт The Gitas у Києві Фото: Анастасія Іванцова/Громадське

27 липня: Уповноважена з прав людини у Німеччині Бербель Кофлер закликала Росію негайно звільнити українських політв’язнів Кремля Олега Сенцова та Олександра Кольченка.

27 липня: Омбудсмен України надіслала РФ листа з пропозицією обміну політв’язнів Кремля. У списку на обмін є Олег Сенцов, який голодує 75-й день.

26 липня: Польща і США готують звернення до РФ щодо Сенцова. Документ буде адресований російському речнику з прав людини та ряду міністерств: юстиції, закордонних і внутрішніх справ, а також Генеральній прокуратурі. У проекті декларації посли наголошують, що Олега Сенцова незаконно утримують в Росії, а Москва не реагує на міжнародні заклики та петиції. 

25 липня: Європейський суд з прав людини запропонував українському режисеру, політв’язню Кремля Олегу Сенцову припинити голодування та погодитися на будь-яке лікування, яке покращить його стан.

25 липня: Український офіс омбудсмена не має жодної нової інформації про звільнення з російської тюрми режисера, політв’язня Олега Сенцова.

25 липня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова планує знову їхати до Росії та намагатися потрапити до українських політв’язнів. Коли саме це відбудеться — залежить від відповіді російської сторони. 15 червня Денісову не пустили до Сенцова.

25 липня: Росія у Тристоронній контактній групі в Мінську вкотре не відреагувала на пропозицію України обміняти 36 росіян на 23 українських політв’язнів. У списку на обмін є Олег Сенцов.

25 липня: Понад 50 українських діячів мистецтва написали лист до українського політв’язня Олега Сенцова з проханням припинити голодування.

24 липня: Сенцов відповів на лист головної режисерки Громадського Анни Цигими.

23 липня: Сестра Сенцова Наталя Каплан у коментарі Громадському спростувала інформацію про «предсмертний стан» Олега, поширену у ЗМІ.

21 липня: Міністр культури закликав звільнити Сенцова на закритті Одеського кінофестивалю. У театрі для Олега виділили окреме іменне місце

21 липня: Активісти вивісили банер на підтримку Сенцова поруч з будівлею уряду Росії в Москві

20 липня: Російська омбудсмен Тетяна Москалькова поспілкувалася з Олегом Сенцовим.

«Розмовляла з Олегом Сенцовим в режимі відеоконференції. Майже півгодини говорили про стан його здоров’я, про те, як він спілкується з рідними та сім’єю. Олег розповів, що веде електронну переписку з мамою, а право на дзвінки використовує для спілкування з сестрою, багато читає, зазначив, що в колонії хороша бібліотека», — написала Москалькова.

20 липня: Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова надіслала листа раднику президента Росії Михайлу  Федотову з проханням поінформувати про актуальний стан здоров'я українського політв'язня Олега Сенцова.

19 липня: Український гурт «Бумбокс» виступив на межі з анексованим Кримом на пункті пропуску «Каланчак» в Херсонській області. Так гурт провів ненасильницьку акцію протесту з вимогою звільнити усіх українських політичних в’язнів.

Присутні на заході слухачі закликали до звільнення політв'язня Кремля Олега Сенцова Фото:Олена Зашко/Громадське

19 липня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова закликала всі міжнародні правозахисні інституції звернутися до президента РФ Володимира Путіна з вимогою терміново звільнити політв’язня Олега Сенцова.

19 липня: Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе розповів Громадському, що відвідає свого підзахисного наступного разу в серпні.

19 липня: Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе розповів Громадському, що Олег Сенцов висміяв тих, хто поширює чутки про його смерть.

19 липня: У Сенцова стався другий криз через проблеми із серцем. Як повідомив його адвокат, питання стояло про реанімацію, але він відмовився і сказав, що буде приймати мінімальну кількість сумішей. Припиняти голодування Сенцов не збирається. 

Сенцов також прокоментував плакат на його підтримку, який розгорнули перед зустріччю президентів РФ та США Путіна та Трампа. 

Палата Олега Сенцова в колонії в Лабитнангі Фото з документу, переданого колонією в Європейський суд з прав людини

19 липня: Сенцов отримує не всі листи, які йому надсилають.  Йому не передають листи матері, повідомила сестра Олега Наталія Каплан.

Також, за її словами, Сенцов вже два роки не отримує листів від його товариша з Криму Євгена Чернікова. Також Олег не отримує листів від міжнародної правозахисної організації ПЕН-Америка, яка його активно підтримує.

19 липня: Олег відреагував на те, що його мати надіслала Путіну прохання про помилування. Про це Громадському повідомила сестра Сенцова Наталія Каплан. За її словами, Олег не зрадів, але критикувати не став.

19 липня: Понад двадцять активістів від антикомуністичних партій зібралися під російським посольством у Гонконгу з вимогою звільнити з-під варти учасників гурту «Pussy Riot» та інших політичних в’язнів, включаючи Олега Сенцова.

18 липня: Європейський суд з прав людини обробляє інформацію, яку Росія надала стосовно здоров’я Олега Сенцова.

18 липня: Український гурт «Бумбокс» 19 липня зіграє концерт на адміністративній межі з анексованим Кримом. Таким заходом «Бумбокс» вимагає звільнення всіх українських політв’язнів Кремля.

15 липня: Мер Парижа Енн Ідальго в день фіналу Чемпіонату світу з футболу в Москві нагадала про українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова, який голодує 63-й день.

15 липня: У столиці Фінляндії близько трьох тисяч людей вийшли на мітинг проти зустрічі президента США Дональда Трампа та президента Росії Володимира Путіна. На акції, зокрема, підтримали українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова. На акцію в Гельсінкі також прибула й сестра Сенцова Наталія Каплан.


Фото надане Громадському Денисом Перцевим

15 липня: У Києві на Майдані Незалежності провели перформанс на підтримку політв’язня Кремля Олега Сенцова. На акції зібралися близько 50 людей. Вони вийшли з плакатами Save Oleg Sensov, у футболках на підтримку Сенцова, а також зі списком усіх політв’язнів Кремля.


Фото:Софія Омельченко/Громадське

15 липня: У Польщі актори прочитали два оповідання українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова на знак солідарності з ним.

14 липня«Заповіт Олега Сенцова» — Hromadske.doc

13 липня: На дев'ятому Одеському міжнародному кінофестивалі підтримали Сенцова. Кожен учасник, який виходив на сцену, починав свою промову зі слів про українського режисера.

13 липня: Під посольством Франції в Україні понад 100 людей вийшли на акцію, якою закликали президента Еммануеля Макрона звернутися до президента Росії з проханням звільнити політв’язня Олега Сенцова.

13 липня: У Києві на Майдані Незалежності близько 400 людей вийшли на акцію підтримки українського політв’язня Кремля Олега Сенцова та інших незаконно засуджених українців.

13 липня: У Санкт-Петербурзі суд арештував на п’ять діб активістку руху «Солідарність» Ольгу Смирнову. Її затримали на пікеті на підтримку українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова.

13 липня: Правозахисники Amnesty International звернулися до російської влади з проханням організувати їм зустріч у колонії з російським режисером, політв’язнем Кремля Олегом Сенцовим.

13 липня: У соцмережах в межах глобальної акції на підтримку Сенцова привітали його з днем народження.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Громадське.Стіна #1: українські політв'язні

13 липня: Опубліковано відео з Сенцовим, записане у 18-й день його голодування. Це перші за 2 роки кадри з Сенцовим в ув'язненні. 

13 липня: Десятки політиків, громадських та культурних діячів привітали Сенцова з днем народження і закликали РФ звільнити українського режисера.

У своєму Twitter ​привітав Олега і англійський письменник Стівен Фрай: 

13 липня: У Кремлі обіцяють розглянути звернення матері Сенцова про помилування, коли воно надійде. 

13 липня: Мати Олега Сенцова Людмила написала президенту Росії Володимиру Путіну клопотання про помилування.

12 липня: В естонській столиці, Талліні, 12 липня представники української діаспори пікетували посольство РФ на підтримку Олега Сенцова та інших політв'язнів Кремля.

11 липня: Україна на наступному засіданні гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи в Мінську 25 липня очікуватиме від Росії офіційної відповіді на пропозицію передати 36 росіян в обмін на українських заручників Кремля. У списку, який Київ хоче обміняти, є Олег Сенцов.

11 липня: До дня народження Сенцова у мережі готують нову акцію підтримки. 13 липня Олегу виповнюється 42 роки. 

9 липня: Президент Європейської Ради Дональд Туск закликав звільнити Олега Сенцова та інших бранців Кремля.

9 липня: Російська режисерка Єлизавета Стішова, яка отримала одну з нагород на 53-му Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах, заявила, що передасть грошову премію (15 тисяч євро) рідним Олега Сенцова і Кирила Серебренникова.

8 липня: На Майдані Незалежності у Києві провели акцію #FreeSentsov. Близько сотні людей зібралися, щоб підтримати українського режисера

7 липня: Лідер українського хіп-хоп гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк згадав про політв'язня Олега Сенцова під час виступу на фестивалі Atlas Weekend у Києві.

7 липня: Альянс кіноакадемій країн Європи FAN of Europe звернувся до президента Росії Володимира Путіна з вимогою «показати людське обличчя» і негайно звільнити Олега Сенцова.


Фото:Посольство України в Чехії

7 липня: Олег Сенцов написав листа акторці Риммі Зюбіній. Він розповів, що листи, за допомогою яких він може спілкуватися, дуже часто губляться. А якщо і надходять — то з затримкою. Також сказав, що почувається «не так добре, як може здатися деяким уповноваженим».

7 липня: В Одесі на Потьомкінських сходах провели флешмоб із запалюванням файєрів, вимагаючи звільнити українських політв'язнів, у тому числі Олега Сенцова.

6 липня: У Москві у п'ятницю, 6 липня, пройшов концерт на підтримку Олега Сенцова. На концерті були показані фрагменти з фільму «Процес» Аскольда Курова про справу, за якою засуджено Сенцова, а також представлений проект «Розповіді» — відеозаписи читання розповідей Олега Сенцова.

5 липня: Олег Сенцов не збирається припиняти голодування та вірить, що його звільнять з колонії — сестра

5 липня: Двоюрідна сестра українського політв’язня Сенцова Наталія Каплан зустрілася із ним у колонії в Лабитнангі. Вони побачилися вперше за останні 4 роки. Побачення тривало 2 години. 

За її словами, Сенцов просить всіх, хто приїжджає до нього в Лабитнангі, щоб їздили не до нього, а до інших політв’язнів, за яких він бореться.

4 липня: У Лівані показали фільм про політв’язня Олега Сенцова та зібрали кошти на допомогу його родині.

4 липня: У Санкт-Петербурзі поліція затримала п’ятьох людей за роздачу листівок на підтримку українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова, який голодує вже 52-й день.

2 липня: Представники Сенату Чеської Республіки написали листа президенту Росії Володимиру Путіну із закликом звільнити Олега Сенцова.

2 липня: у Києві на НСК «Олімпійський» відбулась масштабна акція на підтримку українського політв'язня Олега Сенцова.

2 липня: Олег Сенцов голодує вже 50 днів

2 липня: Сенцов став першим лауреатом премії Ukrainian ID Award за незламну силу у боротьбі за ідеали свободи.

2 липня: Українського політв'язня Сенцова можуть обміняти на засуджених в Україні росіян, заявив заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Олексій Кондратьєв.

2 липня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що Сенцова годують у колонії «якоюсь сумішшю».

2 липня: Так званий «прокурор» у другій справі проти кримського активіста Володимира Балуха просить «суд» винести вирок у вигляді 4 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Якщо «суд» задовольнить клопотання — до попереднього терміну ув'язнення українського політв'язня додадуть ще 4 роки і Балух сидітиме загалом 6 років та повинен буде сплатити штраф у 10 тисяч рублів. Володимир Балух голодує понад 100 днів.

2 липня: Адвокат українського режисера Олега Сенцова Дмитро Дінзе запевнив, що Сенцова наразі примусово не годують.

1 липня: Під час прем‘єри українського фільму «Вулкан» на міжнародному кінофестивалі у чеському місті Карлові Вари режисер стрічки Роман Бондарчук привернув увагу до голодування Олега Сенцова.

1 липня: У Харкові та Запоріжжі відбулися акції на підтримку ув’язненого режисера Олега Сенцова та інших українських політв’язнів Кремля.

1 липня: У Києві учасники акції на підтримку політв’язнів Кремля передали звернення до Франції та Німеччини, аби країни попросили Володимира Путіна помилувати Олега Сенцова.

1 липня: У Києві на Майдані Незалежності вийшли на акцію підтримки українських політв’язнів Кремля. Понад сотня людей зібралися у центрі Києва з плакатами #FreeSentsov та написами «Звільніть заручників Кремля».

30 червня: На фестивалі «Німі ночі» у Національному центрі Олександра Довженка у Києві відбулася акція на підтримку Олега Сенцова.

29 червня: на стадіоні «Олімпійський» у Києві 2 липня проведуть акцію на підтримку Сенцова.

29 червня: Адвокат українського політв'язня Олега Сенцова — Дмитро Дінзе — повідомив, що наразі до влади Росії надійшло два прохання про помилування Сенцова. Однак, він не став розкривати особи прохачів.

29 червня: «В Олега Сенцова поки стабільно і без змін. Привіт особливо тривожним», — написав його адвокат Дмитро Дінзе.

Адвокат також закликав писати Сенцову листи та телефонувати через спеціальний зв’язок Федеральної служби виконання покарань. «Він відповідає», — пише Дінзе.

29 червня: Міжнародна спільнота має тиснути на Путіна кожного дня для звільнення політв’язнів — омбудсмен

29 червня: Українська омбудсмен заявила, що Росія не має жодного документа, який би підтверджував російське громадянство політв’язня Олега Сенцова.

29 червня: Омбудсмен України звернеться до США та ЄС, ООН та ОБСЄ через порушення Росією домовленостей щодо політв’язнів.

29 червня: Київ готовий передати Росії 23 засуджених на території України росіян в обмін на 23 українці, які утримуються в російських тюрмах. У цьому списку є Олег Сенцов.

29 червня: Денісова заявила, що омбудсмен РФ відмовила їй у візиті до Сенцова через українське громадянство. На думку Денісової, Росія приховує справжній стан українських політв’язнів.

29 червня: Порошенко закликав світ реагувати на політв’язнів Кремля як на отруєння Скрипаля у Британії. Тоді низка країн вислала російських дипломатів та бойкотувала чемпіонат світу з футболу

29 червня: Сейм Литви підтримав на позачерговому засіданні резолюцію представників опозиції про розширення національного «списку Магнітського» причетними до справи Олега Сенцова.

29 червня: Російська омбудсмен Тетяна Москалькова заявила, що українська уповноважена з прав людини Людмила Денісова намагалась потрапити до політв'язня Олега Сенцова із «агресивним настроєм». Також Москалькова назвала дії Денісової «незрозумілими».

28 червня: За результатами опитування російського «Левада-центру», 63% росіян заявили, що вперше чують про голодування українського режисера, політв’язня Олега Сенцова.

28 червня: У колонії Російської Федерації, де утримують українського режисера Олега Сенцова, прийняли заяву від української уповноваженої з прав людини Людмили Денісової щодо відвідання політв’язня.

28 червня: Парламентська Асамблея Ради Європи 28 червня підтримала проект резолюції щодо звільнення українських політв'язнів, утримуваних у Росії та окупованому Криму.

  • Володимир Ар’єв під час дебатів подякував генеральному секретарю Ради Європи Турбйорну Ягланду за прохання до президента РФ про помилування українського режисера, політв’язня Олега Сенцова та запитав, чому у зверненні йшлося лише про Сенцова, адже український режисер оголосив голодування з вимогою звільнити усіх в'язнів Кремля.
  • Він також закликав комісарку Ради Європи з прав людини Дуню Міятович відвідати українських політв'язнів у Росії та наголосив на тому, що українських громадян переселили до Росії проти їхньої волі і нав'язали їм російське громадянство, а також назвав утримування людей у російських тюрмах «середньовічною практикою».
  • Голова української делегації також повідомив під час виступу про останні новини від уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, яку знову не пустили до колонії, де утримують Сенцова.
  • Водночас представник Литви у ПАРЄ Емануеліс Зінгеріс заявив, що Росія не виконала зобов’язань, які давали при вступі до ПАРЄ у 1996 році. Він також наголосив, що Росія повинна звільнити українських політв'язнів та припинити практику нав’язування російських паспортів на окупованих територіях.

28 червня: Денісову та українських журналістів не пустили до колонії, де утримують Сенцова. Натомість російська омбудсмен Тетяна Москалькова прибула на до колонії Білий ведмідь, щоб відвідати українця. Її речник заявив, що Денісова «не узгоджувала з російською стороною» відвідини Сенцова.

27 червня: Адвокат політв’язня Олега Сенцова спростував та назвав «маячнею» заяви невідомого чоловіка у військовій формі, який 26 червня на конференції ОБСЄ в Києві заявив, що нібито перевозив особисто в Криму вибухівку для Сенцова.

Чоловік на конференції ОБСЄ не назвав свого імені, однак повідомив, що брав участь у Революції Гідності, працював разом з Сенцовим у Криму, а його друзі в Криму «досі працюють та діляться важливою інформацією з українськими військовими». За словами невідомого, він нібито на власному авто «перевозив бійців з Криму та віз вибухівку».

«Чому я це роблю? Мені хочеться нарешті, аби спецслужби виявили тих зрадників, які вилили цю інформацію і підставили Олега. Він отримав 20 років — це майже смертний вирок», — заявив чоловік.

Адвокат Сенцова наголосив, що цьому немає жодних доказів.

27 червня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова написала лист в Адміністрацію президента Росії через недотримання гарантій, які їй надав Путін щодо безперешкодного доступу до політв’язнів.

27 червня: Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова заявила, що не буде просити президента Володимира Путіна про помилування українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова.

27 червня: Учасники другої міжнародної конференції з питань реформ в Україні, що проходить у Копенгагені, зокрема прем'єр-міністр Володимир Гройсман, глава МЗС Канади Христя Фріланд та міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс, закликали звільнити Сенцова.

27 червня: Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, режисер Олесь Санін та актор Вячеслав Довженко записали на відео оповідання Олега Сенцова, аби висловити йому підтримку.

Відео: 435 Films Distribution / Youtube

26 червня: вже 100 днів голодує утримуваний окупаційною владою українець Володимир Балух. 

26 червня: Українська омбудсмен Людмила Денісова попросила російську колегу Тетяну Москалькову звернутися до президента РФ Володимира Путіна з проханням про помилування Сенцова. 

26 червня: Російську уповноважену з прав людини Тетяну Москалькову не пустили до кримського дезертира Максима Одинцова, який перебуває у Лук'янівському СІЗО в Києві. 

Омбудсмен зазначила, що направить необхідні для відвідування документи до Мін'юсту України. Після отримання дозволу вона планує знову приїхати до Києва.

Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова відповідає на питання журналістів біля Лук'янівського СІЗО в Києві, 26 червня 2018 рокуФото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Москалькова додала, що в українському законодавстві не визначений порядок відвідування іноземним омбудсменом в СІЗО особи, яка має два паспорти, бо Конституція України не передбачає подвійного громадянства.

26 червня: Омбудсмен РФ Тетяна Москалькова заявила, що, на її думку, Сенцову «нічого не загрожує».

26 червня: Російська омбудсмен заявила, що Сенцов нібито «підписувався» під російським громадянством і вона нібито має копію цього паспорта

26 червня: Аналітик центру Atlantic Council сказав, що Сенцов не дає Путіну пропіаритись на проведенні чемпіонату світу.

26 червня: У Кремлі заявили, що Сенцов не може бути помилуваний на підставі офіційного прохання, яке надіслав генеральний секретар Ради Європи до президента Росії Володимира Путіна.

26 червня: Уповноважену з прав людини в Росії Тетяну Москалькову не допустять до утримуваних громадян РФ на території України, допоки українського омбудсмена Людмилу Денісову не допускають до українських політв’язнів Кремля у тюрмах Росії.

26 червня: Російська омбудсмен Москалькова по прибуттю до Києва заявила, що Олег Сенцов нібито відмовився від пропозиції пройти огляд у тих лікарів, яких оберуть адвокат політв’язня та його родичі.

26 червня: Омбудсмен України заявила про суперечливі заяви РФ щодо стану політв’язня Сенцова. Адвокат політв'язня повідомив, що Сенцов не вживає суміші для спеціалізованого харчування

26 червня: Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш під час візиту до Москви ставив питання щодо українських політв’язнів Кремля. Він закликав Росію та Україну конструктивно працювати над якнайшвидшим вирішенням цього питання.

26 червня: Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд надіслав офіційне прохання президенту Росії Володимиру Путіну про помилування українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова.

25 червня: Адвокат українського політв'язня Володимира Балуха Ольга Дінзе повідомила про погіршення стану його здоров'я.

25 червня: Російська омбудсмен Тетяна Москалькова планує приїхати до Києва 26 червня і відвідати арештованого Максима Одинцова, якого звинувачують у державній зраді.

25 червня: Підконтрольний окупаційній владі Залізничний районний суд Сімферополя відклав розгляд клопотання про умовно-дострокове звільнення українського активіста, політв’язня Володимира Балуха, який голодує в СІЗО вже 99 днів.

25 червня: Адвокат Сенцова заявив, що президент Росії Володимир Путін дослухається до президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, і саме турецький лідер міг би змусити Путіна звільнити Сенцова.

25 червня: Український журналіст, політв’язень Кремля Роман Сущенко попросив Олега Сенцова припинити голодування.

25 червня: Омбудсмену Людмилі Денісовій відмовили у відеозв'язку з Сенцовим, також Росія не надає його фото. Україна знову просить РФ про допуск до політв’язнів.

24 червня: Управління Федеральної служби виконання покарань по Ямало-Ненському округу Міністерства юстиції Російської Федерації видало консульству України в Єкатеринбурзі, яка посвідчує, що український політв'язень та режисер Олег Сенцов громадянин України

24 червня: Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд в понеділок, 25 червня, офіційно проситиме президента Росії Володимира Путіна про помилування українського політв’язня Кремля Олега Сенцова.

23 червня: Кримчанин, активіст Володимир Балух станом на 23 червня голодує вже 97 день. 22 червня він оголосив про посилення голодування, оскільки до цього часу іноді вживав сухарі, але перейшов на саму воду. Уповноважена з прав людини Верховної Ради України Людмила Денісова повідомила, що звернулась до представників Червоного Хреста в анексованому Сімферополі з проханням надати йому допомогу. 

Балух за час голодування втратив 30 кілограмів ваги.

Раніше Денісова повідомляла, що вимагає терміново надати їй дозвіл відвідати Балуха.

15 червня підконтрольний окупаційній владі суд в анексованому Криму продовжив незаконне тримання під вартою Володимира  Балуха. 

Володимир Балух оголосив голодування 19 березня на знак протесту проти сфабрикованої щодо нього справи.

Підконтрольний російській владі суд в анексованому Криму засудив Балуха до 3 років 7 місяців колонії-поселення та штрафу у 10 тисяч рублів у січні 2018 року. Це був другий «судовий процес» над Володимиром Балухом.

У серпні 2017 року в анексованому Криму Балуха засудили до 3,5 років ув’язнення. Його звинуватили у «зберіганні боєприпасів».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Він не дасть себе зламати», — мати кримського політв’язня Балуха

Водночас адміністрація СІЗО в анексованому Сімферополі не документує перебіг голодування Балуха.

23 червня: Олег Сенцов написав листа колегам кінематографістам, в якому подякував їм за підтримку.

«Важко зробити лише перший крок. Хтось його зробив відразу, а хтось лише недавно, але я всім і кожному вдячний з вас за сміливість. Я розумію, що ви ризикуєте, відкрито підтримуючи мене зараз, живучи у цій країні». 

22 червня: Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе повідомив, що Олег не планує просити президента Росії Володимира Путіна про помилування. 

22 червня: Російська уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова запропонувала українському обмудсмену разом відвідати арештованого в Херсоні головреда «РИА Новости Україна» Кирила Вишинського та політв’язня Кремля Олега Сенцова в російській колонії. Українська уповноважена Людмила Денісова запропонувала спершу відвідати Сенцова, оскільки він голодує вже 40-й день.

22 червня: У Мін’юсті сподіваються, що суд ЄС з прав людини вже 22 червня зобов’яже РФ допустити до Сенцова омбудсмена

22 червня: Міністерство юстиції України звернулося до Європейського суду з прав людини щодо надання інформації про стан здоров’я політв’язня Олега Сенцова та порушення його прав у російській колонії.

21 червня: Сенцов відмовився припинити голодування за пропозицією Європейського суду з прав людини. Про це повідомив адвокат Олега Дмитро Дінзе.

21 червня: Сенцов спростував слова Москалькової про те, що він, начебто, набрав вагу під час голудування. Про це повідомив адвокат Олега Дмитро Дінзе.

21 червня: У Сенцова, який голодує вже 39-й день, проблеми з нирками та серцем. Про це повідомив адвокат, який відвідав Олега 21 червня.

21 червня: президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним, під час якої закликав «звільнити українських заручників, які утримуються в російських тюрмах та на окупованих нею територіях. Він також наголосив на важливості допуску Уповноваженого з прав людини Людмили Денісової до Олега Сенцова та інших ув’язнених українців».

21 червня: Посли країн «Великої сімки» висловили глибоке занепокоєння ситуацією з Олегом Сенцовим та іншими українськими політв’язнями, утримуваними в Росії.

21 червня: Україна вимагає від РФ надати омбудсмену першочерговий доступ до Сенцова, Кольченка, Клиха й Балуха

21 червня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова знову звернулася до радника президента РФ з проханням сприяти її відвідинам українського режисера, політв'язня Олега Сенцова.

20 червня: Російський кінознавець та кінокритик Андрій Плахов повідомив, що український політв'язень, кінорежисер Олег Сенцов написав йому особистого листа.

20 червня: Європейський суд з прав людини просить у Росії надати всю інформацію стосовно здоров’я українського політв’язня Олега Сенцова, який голодує 38-й день.

20 червня: Адвокат Сенцова відвідає політв’язня 21 червня та передасть листи від президента та першої віце-спікерки Верховної Ради.

20 червня: Перша віце-спікерка Ради Ірина Геращенко заявила, що Україна очікує від генсека Ради Європи офіційного звернення до президента Росії Володимира Путіна з вимогою звільнити українських заручників та політв’язнів Кремля.

20 червня: Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд заявив, що український режисер, політв’язень Кремля Олег Сенцов повинен бути помилуваний через гуманітарні причини. Ягланд готовий просити про його помилування.

20 червня: Депутати п’яти партій у чеському парламенті підписали спільний лист до російського посольства у Празі, в якому вони закликали звільнити режисера Олега Сенцова та інших українських політв’язнів Кремля.

20 червня: Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова попросила російську колегу звернутися до президента Росії Володимира Путіна та сприяти звільненню українського політв’язня Олега Сенцова.

20 червня: Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова закликала керівника делегації Міжнародного Комітету Червоного хреста в РФ, Білорусі і Молдові Магне Барту відвідати українських політв’язнів, зокрема Олега Сенцова.

19 червня: Український омбудсмен Людмила Денісова звернулась до омбудсмена РФ з проханням якнайшвидше дозволити зустріч з політв'язнями. 

19 червня: У Кремлі заявили, що після звернення культурних діячів позиція президента РФ Володимира Путіна щодо Сенцова не змінилася.

19 червня: Журналісти Володимир Познер і Ксенія Собчак, режисер Андрій Звягінцев та інші культурні діячі Росії закликали Путіна звільнити Сенцова

19 червня: Омбудсмен Денісова заявила про зрив домовленостей щодо відвідування політв’язнів. Вранці вона мала відвідати Сенцова. 

18 червня: У центрі Москви затримали акторів «Teaтру.doc» Марію Чупринську та Григорія Гандлевського, які роздавали на вулиці листівки на підтримку Олега Сенцова. Згодом їх відпустили.

18 червня: За інформацією ТАСС, омбудсмени України та Росії Людмила Денісова та Тетяна Москалькова домовилися про те, що Денісова відвідає режисера Олега Сенцова у колонії у Лабитнангі, а Москалькова відвідає головного редактора «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського в СІЗО у Херсоні.

18 червня: У Москві зустрілись омбудсмени України та Росії Людмила Денісова та Тетяна Москалькова. Вони обговорили «дорожню карту» відвідування українців, ув’язнених у Росії, та російських в’язнів, які перебувають в українських тюрмах.

17 червня: У період, поки триватиме Чемпіонату світу з футболу, Росія може погодитися на звільнення політв'язнів, вважає міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

17 червня: У столиці Канади Оттаві з'явились плакати із закликом бойкотувати ЧС-2018, які намалював український художник Андрій Єрмоленко.

16 червня: Президент України Петро Порошенко закликав Кремль звільнити українських політв'язнів. 

15 червня: Російська омбудсмен Тетяна Москалькова заявила, що стан здоров’я українського політв’язня Кремля Олега Сенцова «задовільний». За її словами, Сенцов, який наразі голодує понад місяць, «не втратив ваги».

15 червня: У столиці Норвегії відбулася акція на підтримку українського режисера Олега Сенцова та інших політв’язнів Кремля. Участь в акції взяли близько 30 людей, які вийшли з прапорами України та плакатами з зображеннями Сенцова та закликами «#SaveOlegSentsov».

15 червня:  Російська уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова пообіцяла докласти зусиль для організації зустрічі українського омбудсмена з політв’язнем Олегом Сенцовим.

15 червня: Омбудсмена Людмилу Денісову не пустили у колонію до українського режисера Олега Сенцова. Денісова розповіла, що вона зустрілася з начальником колонії та начальником управління виконання покарань Ямало-Ненецького округу.  Їй сказали, що вона не може зустрітися з Сенцовим, але не повідомили причину відмови.

15 червня: Американський письменник Стівен Кінг закликав звільнити Сенцова.

15 червня: Омбудсмен Людмила Денісова прибула до Лабитнангі у колонію, де утримують українського режисера Олега Сенцова. Раніше повідомлялося, що вона прибула до Салехарда, що за 22 км від Лабитнангі.

14 червня: Україна передала в ООН лист від імені 38 держав із закликом сприяти звільненню політв'язнів. Лист, зокрема, підписали країни ЄС та США.

14 червня: Місія США при Організації безпеки і співробітництва в Європі закликала Росію негайно звільнити українського режисера-політв’язня Кремля Олега Сенцова та інших незаконно утримуваних українців.

14 червня: Спорт відходить на другий план, якщо таке свято футболу як чемпіонат світу відбувається у Росії — державі, яка утримує політичних в’язнів та веде війну. Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив спортивний журналіст, коментатор телеканалу «2+2» Вадим Скічко.

14 червня: Журналістка «Новой газеты» Надія Прусенкова в ефірі Громадського сказала, що під час чемпіонату світу з футболу в Росії неможливо не згадувати про політв'язня Олега Сенцова.

14 червня: У Москві біля стадіону «Лужники», де відбулось відкриття чемпіонату світу з футболу, вивісили плакат на підтримку українського політв’язня Кремля Олега Сенцова.

14 червня: Депутатка Європарламенту Ребекка Гармс закликала лідерів країн ЄС їхати до російських «гулагів», щоби побачити, в яких умовах утримуються політв’язні Кремля, зокрема Олег Сенцов.

14 червня: Європарламент підтримав резолюцію щодо негайного звільнення Олега Сенцова та інших українських політв'язнів

14 червня: Акція на підтримку Олега Сенцова та інших політв'язнів Кремля відбулася біля російського посольства у Києві. На фото активісти тримають плакати художника Андрія Єрмоленка та вимагають бойкоту Чемпіонату світу з футболу 2018, який стартує у Росії.

Акція під посольством Росії, 14 червня, 2018 Фото: EPA-EFE / STEPAN FRANKO

14 червня: Навпроти представництва Європейського Союзу в Україні відбулася акція з вимогою звільнити українських політв'язнів у Росії та бойкотувати Чемпіонат світу з футболу.

13 червня: Омбудсмен Денісова поїхала до РФ зустрітися з українцями-політв’язнями Кремля.

13 червня: Під стінами посольства РФ в Києві відбулась акція на підтримку Сенцова. Активісти принесли плакати з зображеннями українського кінорежисера. 

Акція під посольством РФ на підтримку Сенцова, 13 червня, 2018 Фото: EPA-EFE / STEPAN FRANKO

13 червня: Народна депутатка Надія Савченко написала президенту Росії Володимиру Путіну листа, в якому вона просить помилувати українських політв’язнів.

13 червня: Олег Сенцов у російській колонії продовжує брати участь у підготовці своєї п’єси до театральної вистави. Він через листи надає рекомендації щодо декорацій та костюмів. Про це розповіла його подруга, кінопродюсерка Анна Паленчук.

13 червня: Австралійська федерація українських організацій (AFUO) закликала «друзів по всьому світу» взяти участь в одноденному голодуванні 13 червня, напередодні початку чемпіонату світу з футболу в Росії, на знак солідарності з ув'язненим в РФ українським режисером Олегом Сенцовим.

12 червня: Міністр культури Росії Володимир Мединський заявив, що «переживає» через голодування українського режисера та політв'язня Олега Сенцова, однак вважає «це його власним рішення, позицією». 

11 червня: Український конгресовий комітет Америки ініціював проведення одноденного голодного протесту на знак солідарності із політв’язнем Кремля Олегом Сенцовим. Акція пройде 13 червня напередодні Чемпіонату світу в Росії.

11 червня «Я не програв і пощади не прошу»: російська правозахисниця Зоя Свєтова оприлюднила лист, отриманий від Олега Сенцова.

10 червня: Британське видання The Guardian оприлюднило інформацію, що родина Сенцова нібито просила Путіна звільнити політв’язня. Сестра Сенцова Наталія Каплан спростувала цю інформацію та заявила, що ніколи подібного не говорила.

10 червня: На другому за величиною російському кінофестивалі «Кінотавр» зі сцени закликали звільнити Олега Сенцова.

10 червня: У Женеві поставлять питання про активізацію діяльності Червоного Хреста для захисту прав українських політв’язнів Кремля.

10 червня: На опозиційному мітингу «За вільну Росію без репресій і свавілля» у Москві розгорнули плакат на підтримку українського режисера, політв'язня Олега Сенцова.

10 червня: Депутатка Європарламенту Ребека Гармс заявила у коментарі Громадському про те, що президент РФ Володимир Путін боїться таких людей, як український режисер, політв'язень Олег Сенцов.

9 червня: Сенцова оглянув консиліум медиків міста Лабитнангі в Ямало-Ненецькому окрузі Росії. Рекомендації лікарів невідомі.

9 червня: Сенцов написав листа правозахисникам Миколі та Тетяні Щурам.

9 червня: Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з очільником Росії Володимиром Путіним щодо звільнення утримуваних в Росії політв'язнів. Згодом Порошенко доручив омбудсмену Людмили Денісовій найближчим часом відвідати українських політв’язнів у Росії, окупованих територіях Донбасу та Криму.

9 червня: У Києві на Майдані Незалежності відбулася акція на підтримку Олега Сенцова. На акції діячі культури, серед яких режисер Ахтем Сеітаблаєв, акторка Римма Зюбіна, музикант Андрій Хливнюк, зі сцени зачитували оповідання Олега Сенцова.

8 червня: Мати українського політв’язня Станіслава Клиха повідомила, що він оголошує голодування слідом за незаконно засудженим українським режисером Олегом Сенцовим.

8 червня: Президент Європейської ради Дональд Туск на саміті у канадському Квебеку закликав лідерів країн «Великої сімки» підтримати українського режисера-політв’язня Кремля Олега Сенцова.

8 червня: У соцмережах почали другий етап акції на підтримку Сенцова. Охочим підтримати політв'язня пропонують писати заклики звільнити Олега на публічних сторінках політиків в інтернеті.

8 червня: Родичі українських політв’язнів Кремля уперше зустрілися з президентом Петром Порошенком. Цієї зустрічі, на якій була, зокрема, сестра Олега Сенцова, родичі домагалися кілька років.

8 червня: Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вимагає від Росії звільнити незаконно засудженого українського режисера Олега Сенцова

8 червня: Учасники глобальної акції #SaveOlegSentsov закликали лідерів країн «Великої сімки» обговорити питання звільнення Олега Сенцова та інших українських політв’язнів на саміті, який відбудеться 8-9 червня у Мальбе в Канаді.

8 червня: Міністерка закордонних справ Канали Христя Фралінд написала у Twitter про те, що Канада закликає звільнити Олега Сенцова.

7 червня: Політв'язень Олександр Кольченко, який 31 травня оголосив голодування з вимогою звільнити іншого політв'язня Олега Сенцова, заявив, що припиняє голодування. З його слів, він втратив 10 кг, дуже ослаб і став непритомніти.

7 червня: Члени американського ПЕН-клубу написали відкритого листа президенту Росії Володимиру Путіну з вимогою звільнити Олега Сенцова.

6 червня: Велика Британія закликала Росію негайно звільнити чотирьох українських політв’язнів Кремля, які оголосили голодування на знак протесту.

6 червня: Представники країн «Великої сімки» отримали звернення Олега Сенцова.

6 червня: Сенцов просить людей не голодувати на його підтримку

5 червня: Сенцов, незаконно ув’язнений в Росії, відповів на листи, написані йому відомими українцями в межах флешмобу #напишилиста, ініційованого Громадським. Читайте відповіді Олега на листи акторки Рими Зюбіної, кінокритика Андрія Алфьорова, кінорежисера Ахтема Сеітаблаєва, театральної режисерки Галина Джикаєвої.

4 червня: У Львові повісили банер на підтримку українських політичних в’язнів Кремля із хештегом #freeSentsov та написом «Звільнити українських політичних в’язнів Кремля!» на фасаді Ратуші.

Фото: УНІАН

4 червня: Українського режисера-політв’язня Олега Сенцова, який голодує вже 22-й день, будуть примусово годувати, якщо лікарі побачать загрози його життю.

Про це Громадському розповів режисер-документаліст Аскольд Куров, який 4 червня зустрівся із Сенцовим у колонії «Білий ведмідь» на півночі Росії.

4 червня: Російські режисери та актори записали відео на підтримку українського режисера-політв'язня Кремля Олега Сенцова. Вони прочитали розповіді Сенцова. 

4 червня: Олег Сенцов зустрівся з кінорежисером-документалістом Аскольдом Куровим. Сенцов під час побачення цікавився усіма лауреатами Каннського кінофестивалю.

4 червня: Олег Сенцов висловився проти голодування утримуваного у Росії активіста Олександра Кольченка, який відмовився від їжі на підтримку Сенцова.

4 червня: Олег Сенцов все-таки погодився зустрітися з архієпископом Сімферопольським і Кримським Климентом, яким приїхав до нього у колонію «Білий ведмідь» на північ Росії.

4 червня: Мешканка Санкт-Петербурга Марія Кожеватова, яку арештували на 15 діб за участь в акції на підтримку Сенцова, оголосила голодування.

4 червня: Глава Міністерства закордонних справ Литви закликав Росію негайно звільнити Сенцова.

4 червня: Архієпископ Климент поїхав у колонію до Сенцова: політв’язень відмовився зустрічатися з ним через релігійні погляди. Сестра Сенцова повідомила, що він атеїст.

4 червня: Читайте та дивіться інтерв'ю актора фільму Сенцова Владислава Жука. Він виконав головну роль в фільмі «Гамер» українського режисера. 

4 червня: У колонію до Сенцова прилетів адвокат Дмитро Дінзе.

4 червня: ОБСЄ назвала невиправданим вирок політв’язню Олегу Сенцову та закликала Росію звільнити українця й переглянути справу.

4 червня: Представниця України у Тристоронній контактній групі у Мінську Ірина Геращенко заявила, що Україна готова віддати Росії 23 засуджених росіян задля звільнення Олега Сенцова, Олександра Кольченка та інших українських політв’язнів, незаконно заарештованих на території Російської Федерації. У Кремлі прокоментували можливість такого обміну.

3 червня: Україна закликала Австрію згадати про Сенцова під час візиту Путіна до Відня

3 червня:  У 78 містах світу 1-3 червня відбулись акції на підтримку Олега Сенцова. За словами однієї з організаторок глобальної акції, керівниці Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, у підготовці до заходів взяли участь понад 600 людей.

3 червня: Матері Сенцова та Кольченка зустрілися уперше за чотири роки ув'язнення їхніх синів. Вони звернулися до Порошенка з проханням звільнити політв'язнів з російських тюрем.

3 червня: Міністерство охорони здоров’я України звернулося до глави Міністерства закордонних справ Росії з вимогою допустити українських та міжнародних лікарів до українських політв’язнів, зокрема Олега Сенцова.

3 червня: Матері політв’язня Кольченка, який оголосив голодування в знак солідарності з Олегом Сенцовим погрожували з комісії з контролю за правами у колоніях. 

3 червня: Російський актор Олександр Філіппенко, відомий за роллю Азазелло в екранізації «Майстера і Маргарити», закликав звільнити українського режисера Олега Сенцова.

2 червня: Міністр закордонних справ України Павло Клімкін надіслав листи колегам в інші країни з проханням тиснути на Росію для звільнення українських політв’язнів.

2 червня: У Санкт-Петербурзі затримали трьох людей біля будівлі Петроградського суду, де вони стояли з українським прапором та висловлювали підтримку політв’язню Кремля Олегу Сенцову.

2 червня: У Лондоні відбулася акція на підтримку українського режисера Олега Сенцова та інших політв’язнів Кремля. Захід пройшов в урядовому та туристичному центрі столиці навпроти резиденції прем’єрки Британії.


Протести в урядовому кварталі Лондона з вимогою звільнити політв'язнів Кремля Фото надане Громадському

2 червня: У Москві режисер Михайло Местецький влаштував пікет на підтримку Олега Сенцова: Местецького затримали і за декілька годин відпустили.

2 червня: У Києві на Майдані Незалежності пройшла акція на підтримку Олега Сенцова, який голодує вже 20 день.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Вони все ще там»: у Києві вимагали звільнити Сенцова та інших в'язнів Кремля (ФОТОРЕПОРТАЖ)

1 червня: Омбудсмен Денісова звернулась до радника Путіна з проханням організувати зустріч із Сенцовим

1 червня: до акції на підтримку Сенцова долучилися студенти Київського національного університету Шевченка: 

Світова акція на підтримку українського політв'язня Олега Сенцова — Save Oleg Sentsov проходить 1,2 червня. Уже долучилися 71 місто

2 червня об 11:00 до всесвітньої акції доєднається Київ

1 червня: Російський журналіст Шура Буртин оголосив голодування на підтримку Олега Сенцова.

1 червня: У Європарламенті влаштували акцію на підтримку українського політв’язня Олега Сенцова.

31 травня: У Римі українська громада біля посольства Росії провела акцію з вимогою звільнити українських політв’язнів Кремля.


Учасники акції біля посольства Росії в Римі, Італія, 31 травня 2018 року Фото:Natalita Kudryk/RFE/RL

31 травня: Кольченко оголосив голодування з вимогою звільнити Сенцова 

Олег Сенцов та Олександр Кольченко Архівне фото: Антон Наумлюк/Радіо Свобода

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа Сенцова-Кольченка: як створювали образ «терористів»

30 травня: У Києві на Майдані Незалежності близько 50 людей вийшли на акцію підтримки українських політв’язнів Кремля — Олега Сенцова та Олександра Кольченка.


Фото:Олександра Чернова/Громадське

30 травня: Акторка Лія Ахеджакова закликала російських колег допомогти Сенцову.

30 травня: Російський омбудсмен не може поїхати до Сенцова, оскільки ріка, за якою знаходиться колонія, де утримують Сенцова, розлилась ріка: дістатися колонії можна тільки за допомогою гелікоптера

«Сенцов — це не просто Сенцов. Це те, що трапилося з Україною — і половина Росії підтримує це і готові за хорошу зарплатню поїхати вбивати людей на Донбас», — наголосила акторка.

29 травня: Адвокат Дмитро Дінзе повідомив, що стан ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова, який голодує з 14 травня, наразі стабільний.

29 травня: У центрі Москви поліція затримала російського режисера Антона Сушкевича, який проводив одиночний пікет на підтримку незаконно засудженого українського колеги Олега Сенцова

28 травня: У Львові на площі Ринок відбулася мистецька акція на підтримку українського режисера Олега Сенцова та інших політв’язнів, утримуваних у Росії.

28 травня: У Федеральній службі виконання покарань Росії заявили, що Олег Сенцов погодився на підтримуючу терапію. Водночас пенітенціарна служба РФ заявила, що стан Сенцова «задовільний».

28 травня: у Харкові кількадесят місцевих мешканців вийшли на акцію протесту під Генеральне консульство Росії, вимагаючи звільнення українських політв’язнів.

28 травня: У Росії ув’язнений через нібито «насильство» на акції «Он вам не Димон» у березні 2017 Станіслав Зимовець оголосив безстрокове голодування на підтримку українського політв’язня Кремля Олега Сенцова.

28 травня: Дивіться фоторепортаж Громадського Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова

27 травня: Читайте матеріал Громадського Справа Сенцова-Кольченка: як створювали образ «терористів» про те, як російські слідчі півтора роки створювали для Сенцова і Кольченка образ терористів.

27 травня: У Запоріжжі та Миколаєві місцеві мешканці провели акції на підтримку українських бранців Кремля Олега Сенцова й Олександра Кольченка.


Акція на підтримку Олега Сенцова у Миколаєві 27 травня Фото:Facebook Катерина Степанова

27 травня: У Києві на церемонії відкриття 47-го Міжнародного кінофестивалю «Молодість» відбулася акція на підтримку політв’язня Олега Сенцова.


Фото:Сергій Захарченко/Громадське

27 травня: більш як 360 активістів і відомих осіб, серед них нобелівські лауреатки Світлана Алексієвич і Герта Мюллер, підписалися під листом на ім'я канцлерки Німеччини Ангели Меркель і міністра закордонних справ Хайко Мааса із закликом взяти участь у порятунку українського режисера Олега Сенцова.

27 травня: Російська акторка Чулпан Хаматова на кінофестивалі «Від щирого серця» у російському Ульяновську висловила слова підтримки художньому керівнику московського театру «Гоголь-центр» Кирилу Серебренникову і українському режисеру Олегу Сенцову.

27 травня: на вулиці Тайм-Сквер у Нью-Йорку провели акцію в підтримку українського політв'язня Олега Сенцова, який голодує уже 14 день.

26 травня: Поблизу НСК «Олімпійський», де відбувся фінальний матч Ліги Чемпіонів УЄФА, відбулась акція на підтримку  політв'язня Олега Сенцова

26 травня: У Києві на фасаді Будинку кіно вивісили англомовний банер із закликом звільнити кінорежисера Олега Сенцова. Однак в Управлінні з питань реклами КМДА вирішили, що це політична реклама і через банер на активістів хотіли накласти штраф.

26 травня: Під посольством Росії у Києві кінематографісти проектували на будівлю зображення українських політв’язнів, зокрема Сенцова.

26 травня: Художник Андрій Єрмоленко підтримав Олега Сенцова: 

26 травня: Виконуюча обовязки міністерки охорони здоров'я заявила, що закликала «міністрів охорони здоров'я цілого світу, які належать до Всесвітньої організації охорони здоров'я, щоб вони вимагали від Росії звільнити наших політв'язнів».

25 травня: У Парижі пройшла акція на підтримку Олега Сенцова. Українці Франції вимагали звільнення українського режисера, а також всіх політичних в'язнів Кремля.

25 травня: Європейська кіноакадемія закликала громадян усього світу сприяти визволенню українського режисера, політв'язня Олега Сенцова, який оголосив безстрокове голодування.

25 травня: Уповноважена з прав людини Людмила Денісова звернулась до Міжнародного комітету Червоного Хреста з проханням перевірити стан дотримання прав засуджених у РФ Олега Сенцова та Олександра Кольченка.

25 травня: речниця зовнішньополітичної служби ЄС Майї Косьянчич закликала дотримуватись міжнародних прав людини в окупованому Криму та негайного звільнити усіх незаконно затриманих українських громадян в Росії та на півострові. В своїй заяві вона згадала «режисера Олега Сенцова, депортованого до східного Сибіру».

25 травня: Аеропорт «Київ» долучився до акції на підтримку Олега Сенцова. Відсьогодні на табло аеропорту буде постійно присутня строка - #FREESENTSOV 

24 травня: Путін порекомендував журналістам цікавитись долею затриманого в Україні керівника «РИА-Новости» Вишинського, а не Сенцова: «Пан Сенцов був затриманий за підготовку терористичних актів, а не за свою журналістську діяльність. Мене щиро дивує, чому ви, французький журналіст не задаєте питання про обмеження діяльності журналістів в Україні. Нещодавно був затриманий ваш колега, російський журналіст, йому пред'явлено звинувачення в державній зраді за його публічну позицію і за його роботу саме в якості журналіста. Чомусь його доля вас не цікавить».

24 травня: художник Андрій Зелинський підтримав Сенцова: 

А також художник Микола Гончаров: 

24 травня: Учасниці гурту Pussy Riot опублікували у французькій газеті Le Monde звернення до президента Франції Еммануеля Макрона. Pussy Riot просять закликати Володимира Путіна звільнити українського політв’язня Олега Сенцова.

24 травня: Уповноважена з прав людини Людмила Денісова відкрила провадження за фактами порушення прав і свобод громадян України Олега Сенцова та Олександра Кольченка.

24 травня: У Канберрі в Австралії під час показу фільму українського режисера Ахтема Сеітаблаєва «Кіборги» відбулася акція на підтримку політв’язня Олега Сенцова.


Фото: Посольство України в Австралії

24 травня: Під консульством РФ в Харкові також відбувся мітинг на підтримку Сенцова. 

Акція на підтримку Сенцова у Харкові Фото: Громадське/Харків

24 травня: Активісти, письменники, художники, режисери принесли під посольство РФ у Києві 66 булочок із людськими фігурками, за кількістю в‘язнів. «Путін, подавись», — скандували учасники акції. 

Акція на підтримку політв'язнів під посольством РФ в Києві Фото: Аня Єресько

23 травня: Доповідач ПАРЄ з гуманітарних наслідків збройного конфлікту в Україні Егідіюс Варейкіс закликав негайно звільнити українського режисера Олега Сенцова.

23 травня: У флешмобі #FreeSentsov взяла участь Президент Естонії Керсті Кальюлайд

23 травня: Посольство США в Україні підтримало політв’язня Олега Сенцова.

«З 2014 року за безпідставними обвинуваченнями Росія тримає в ув'язнені Олега Сенцова, українського режисера і активіста. 14 травня він оголосив голодування, вимагаючи звільнення всіх українських політв’язнів. Ми разом з Олегом! #FreeSentsov», — написали у посольстві.

23 травня: Режисер Антон Романов влаштував перфоманс на підтримку Олега Сенцова під будівлею посольства РФ у Києві.

Перфомер розставив на асфальті 10 пластикових тарілок, на кожній з яких він власною кров‘ю написав цифру від 1 до 10, відповідно до кількості днів голодування Олега Сенцова.

Перфоманс під російським посольством кримського театрального режисера Антона Романова на підтримку українського  політв'язня, режисера Олега Сенцова, Київ, 23 травня 2018 року Фото: Анна Єресько/Громадське

Акцію припинила поліція, аргументуючи це тим, що кров може налякати дітей, які можуть проходити повз посольство. Зрештою, поліція дозволила режисеру залишити інсталяцію з тарілок під посольством.

Перфоманс під російським посольством кримського театрального режисера Антона Романова на підтримку українського  політв'язня, режисера Олега Сенцова, Київ, 23 травня 2018 року Фото: Анна Єресько/Громадське

Антон Романов — кримський театральний режисер, що переїхав до Києва в 2014 році. Тоді ж разом з Галіною Джикаєвою та подружжям Гуменних він заснував незалежний театр «ПостПлей».

23 травня: Глобальна акція на підтримку українського режисера Олега Сенцова відбудеться 1 та 2 червня, перед Чемпіонатом світу з футболу, який стартує у Росії 14 червня.

22 травня: Оголосити дипломатичний бойкот Чемпіонату світу з футболу в РФ пропонує міжфракційне об'єднання «Єврооптимісти», ідеться у їхній заяві щодо звільнення Олега Сенцова. 

«Звертаємося до західних партнерів з проханням посилити тиск на Москву, ставити ультиматуми й зробити все можливе, щоб агресор нарешті відпустив невинно засуджених людей... Це цілком неприйнятно, коли країна-агресор приймає престижні спортивні змагання, вбиваючи тисячі людей на Сході та утримуючи під вартою сотні невинних», — ідеться в заяві. 

22 травня: У Києві на Банковій поблизу Адміністрації президента відбулася акція на підтримку Олега Сенцова.

21 травня: «Смерть Олега стане ганьбою для Росії і назавжди заплямує тих, хто міг би його врятувати, але не врятував», — з такими словами понад 130 діячів науки і культури в РФ підписали заяву з вимогою звільнити Олега Сенцова та повернути його  на батьківщину в Україну.

21 травня: Міністерство закордонних справ України після того, як політв’язень Олег Сенцов оголосив голодування у російській колонії, направило РФ ноту. Українська влада вже не на рівні консулів, а на рівні МЗС вимагала від Москви надати українським консулам та лікарям доступ до Сенцова.

21 травня: двоюрідна сестра Сенцова Наталія Каплан розповіла, що Олег оголосив голодування напередодні Чемпіонату світу з футболу, що проходитиме в РФ, аби привернути увагу до українських політв'язнів якомога більшої кількості людей. Вона також назвала рішення голодувати «останнім кроком відчаю».

Відео: УКМЦ

19 травня: У центрі Москви відбулися поодинокі пікети на захист політв'язня Сенцова. Зокрема, четверо росіян вийшли на Пушкінську площу і по черзі тримали плакати з портретом Сенцова із написами: «Олег, Живи», «Росія, відпусти Сенцова», «Врятувати Сенцова, Save Sentsov».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Страшно, що можу його не побачити взагалі», — мама Олега Сенцова

18 травня: Український режисер Сергій Лозниця, який отримав премію за кращу режисуру на Каннському кінофестивалі, під час отримання нагороди висловив підтримку Сенцову

«З величезним болем і з величезним захопленням я заявляю про свою солідарність з Олегом Сенцовим, з усіма режисерами в різних частинах світу, які борються за свободу, за честь і, в кінцевому підсумку, за людяність. Як би не старалися жорстокі та деспотичні режими переслідувати нас, затикати нам рота і змушувати нас підкорятися їхнім правилам, мистецтво кіно залишиться вільним. Режисери продовжать ламати канони і виходити за рамки — в пошуках знання та правди. Рік за роком Каннський фестиваль доводить це».

18 травня: Українська театральна спільнота вийшла під посольство Росії в Києві, аби прочитати п’єсу. Таким чином актори, режисери, драматурги підтримали українських політв’язнів і зокрема Сенцова.

Члени театральної спільноти прочитали документальну п'єсу про процес над «кримською четвіркою» Олени Грєміної на підтримку Олега Сенцова та всіх українських політв'язнів під стінами посольства Росії в Києві, 18 травня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

18 травня: Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв: «Олег Сенцов — одна з тих наймужніших людей на території Криму, яка з гідністю витримала усі ці арешти, усі приниження, отримала просто неймовірно величезний термін за абсолютно брехливими звинуваченням. При чому цю брехню повторив і (президент РФ, — ред.) Путін, сказав, що начебто він якісь терористичні дії (планував, — ред.). Насправді йшлося про знесення пам’ятника Леніну. Якісь там вбивства чи терор не планувались».

17 травня: Кримський активіст Олександр Кольченко, незаконно засуджений у Росії за звинуваченням у тероризмі, написав листа Сенцову

«Сьогодні дізнався, що ти став на якір (оголосив голодування — ред.). Я дуже стурбований цією обставиною, враховуючи, що коли ми з тобою спілкувалися, ти не підтримував такі заходи, а також відомості про те, що стан твого здоров'я у цьому північному  відрядженні погіршився», — пише Кольченко.

У листі він також повідомив, що, як тільки відбуде у ШІЗО, готується повернутися туди знову, оскільки «наближається день Росії».

16 травня: У Берліні під посольством РФ влаштували пікет на підтримку Сенцова.

16 травня: Порошенко закликав міжнародну спільноту тиснути на Кремль. Таким чином президент відреагував на заяву Сенцова про початок голодування. 

Українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова — до 20 років позбавлення волі. Разом з ними також затримали Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія. Афанасьєва у 2016-му році обміняли, Чирній продовжує сидіти у колонії в Магадані.

Нині Сенцова утримують у колонії «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі.

Колонія «Білий ведмідь» у російському місті Лабитнангі, де утримують українського політв'язня режисера Олега Сенцова. Громадське побувало там у березні 2018-го Фото: Анна Цигима/Громадське

Знімальні групи Громадського побували у ключових містах на шляху їхнього етапу — Москві, Ростові, Челябінську, Лабитнангі. Ми дізналися, в яких умовах їх утримують та які люди опікуються їхніми долями там, куди так і не допустили українських консулів, куди й донині складно дістатися адвокатам.

Зазначимо, у Росії та в анексованому Криму утримують 64 українських політв'язня, 27 яких перебувають на території Росії.

58 — затримані у Криму чи у справах, пов'язаних з Кримом. Ці цифри не враховують в'язнів, що утримуються на території самоназваних республік.