Іран ігнорує претензії міжнародної групи щодо збиття літака МАУ — МЗС України
У вересні Іран погодився зустрітися з усіма членами міжнародної Координаційної групи щодо збиття рейсу PS752, до якої входять Україна, Канада, Швеція та Велика Британія. Однак іранська сторона продовжує ігнорувати претензії групи, йдеться у спільному коментарі чотирьох країн.
Спільну заяву опублікували на сайті Міністерства закордонних справ України.
Зазначається, що цього тижня (2-8 жовтня) представники чотирьох країн-членів Координаційної групи зустрілися з посадовцями Ірану, щоб обговорити відповідальність Тегерана за збиття рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України».
Ключовими темами була відповідальність Ірану за порушення міжнародного права та необхідність повного відшкодування збитків, спричинених збиттям літака.
Проте Іран відмовився визнати свою повну відповідальність за збиття рейсу.
«Іран досі не бажає підтримувати нашу позицію по суті та продовжує ігнорувати наші претензії. З огляду на обговорення, які відбулися цього тижня, Група вважає, що наша позиція та позиція Ірану занадто далекі одна від одної, щоб узгодити їх через проведення переговорів», — наголошується у спільному коментарі чотирьох країн.
Група пообіцяла, що продовжить «вживати заходів для врегулювання цього спору відповідно до норм міжнародного права».
У липні Україна, Канада, Швеція та Велика Британія подали спільну заяву до Міжнародного суду ООН.
Що відомо про катастрофу?
8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.
Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: